m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Alanya - miasto w Turcji w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na terenach starożytnej Pamfilii. 

 Alanya leży 135 km na wschód od miasta Antalya. Liczy około 90 000 mieszkańców, miasto jest miejscowością wypoczynkową o międzynarodowym znaczeniu. Tak jak wielokrotnie zmieniali się władcy, tak wielokrotnie zmieniała się nazwa miasta. Najstarszą znaną nazwą Alanii jest łacińskie Coracesium lub greckie Korakesion, zaś w języku luwijskim Korakassa, co znaczy Wystające Miasto. Za rządów Cesarstwa Bizantyjskiego miasto zyskało nazwę Kalonoros lub Kalon Oros, co po grecku oznacza Piękna Góra. W XIII wieku, po zdobyciu miasta przez Turków Seldżuckich, Alaaddin Keykubat zmienił nazwę na Alaiye. W XIII i XIV wieku włoscy handlarze nazywali to miasto Candelore lub Cardelloro. W 1935 roku podczas swej wizyty pierwszy prezydent Turcji Mustafa Kemal Atatürk nazwał miasto Alanya.
Alanya jest ogólnie nowoczesnym miastem, z zachodnioeuropejskim charakterem, nastawionym tylko na masową turystykę i słynącym z hałaśliwego życia nocnego.  
Uroku dodaje mu królująca nad kurortem (niegdyś małą rybacką osadą) wspaniała twierdza, dla której warto się tu zatrzymać.  Poza tym można zwiedzić jaskinie usytuowane w zboczach wzgórza, muzeum oraz kilka zabytkowych budowli. Z centrum miasta wyruszamy na zwiedzenie seldżuckiej twierdzy z XIII wieku. Możemy udać się pieszo ewentualnie busem. Ja na szczyt góry wjechałem busem , natomiast z powrotem szedłem pieszo aby bardziej poznać uroki tego miejsca . Zamek zawdzięcza swoją dzisiejszą formę sułtanowi Alaeddin Keykubadowi, pod którego panowaniem (XIII wiek) Alanya przeżywała okres największej prosperity.
Na zdj główne wejście do twierdzy Położony na wysokości około 250 m n.p.m. na cyplu otoczonym z trzech stron wodą oraz odgrodzonym stromym zboczem od strony lądu, stanowił bardzo dobrze chronioną twierdzę, która była centrum militarnym i administracyjnym dla całego regionu.
 Na zdj. Kościół bizantyjski w ruinach twierdzy
 Obecnie zamek stanowi największą, turystyczną atrakcję miasta. Jest otwarty do zwiedzania, w obrębie jego murów znajduje się wiele zabytków, między innymi meczet, bizantyjska kaplica, stocznia i Czerwona Wieża - symbol Alanii znajdujący się w herbie miasta. Alanya została założona w XIII wieku, ale osadnictwo i budowa miasta na zajmowanym obecnie przez nią obszarze odbywała się już znacznie wcześniej. Pierwsze fortyfikacje znajdujące się na cyplu, na którym zbudowany jest obecny zamek, powstały w epoce hellenistycznej.
 Na zdj. widok na plażę Kleopatry Umocnienia były rozwijane za czasów panowania Cesarstwa rzymskiego i bizantyjskiego. W VII wieku Bizancjum borykało się z najazdami arabskimi i w tym okresie szczególną wagę przyłożono do rozbudowy zamku i murów miejskich, które uchroniły miasto (nazywane wtedy Kalonoros). W roku 1204, w konsekwencji IV wyprawy krzyżowej, miasto wraz zamkiem przeszło pod kontrolę Armenii Małej,
a w roku 1221 zostało zdobyte przez Turków Seldżuckich. Sułtan Alaeddin Keykubad na bazie istniejącego miasta założył i znacznie rozbudował nowe miasto, które nazwał od swojego imienia - Alaiye (w XX w. po wprowadzeniu nowego alfabetu nazwa został zmieniona na Alanya). Dużych zmian doczekały się wtedy także zamek i mury miejskie, które przybrały formę znaną współcześnie. Częścią fortyfikacji stała się też Czerwona Wieża (jej budowę ukończono w 1226 roku), która jest obecnie symbolem Alanii.
Widoczna na zdjęciu Później, na przestrzeni wieków Alanya kilkakrotnie zmieniała właściciela, ale nie miało to już większego wpływu na kształt zamku i powiązanych z nim fortyfikacji. Gdy w roku 1525 Piri Reis, znany kartograf i korsarz imperium osmańskiego, opublikował Księgę mórz, atlas zawierający około 210 map, na jednej z nich umieścił Alanię.
Miasto widziane oczami tego słynnego kartografa, to zabudowania pokrywające półwysep otoczony murami obronnymi, Czerwona Wieża u wejścia do portu i Zamek górujący nad okolicą. Lokalizacja zamku i budowle wchodzące w skład fortyfikacji:Zamek w Alanii to nie tylko cytadela, ale także połączony z nią system murów obronnych chroniących miasto oraz kilka innych budowli, które powstały za panowania Alaeddina Keykubada: Czerwona Wieża i położone w obrębie murów stocznia i zbrojownia. Wszystkie te umocnienia znajdują się na wysuniętym cyplu chronionym z trzech stron morzem, a od strony lądu stromym zboczem. Zamek od strony zachodniej chroniony jest ponad 200 metrowym urwiskiem, a w stronę wschodnią rozbudowywana była struktura murów (około 6.5 km murów, zawierających 140 wież strażniczych) formująca kolejne obszary, do których można było przenosić obronę twierdzy podczas ewentualnego szturmu. Najbardziej wewnętrzna część murów formowała cytadelę, zewnętrzne fortyfikacje służyły ochronie zabudowań miejskich i osłaniały Alanie od wschodniej strony z której półwysep łagodniej schodzi w kierunku brzegu. W tej części murów została tez zbudowana Czerwona Wieża, twierdza stojąca niedaleko wejścia do portu.
Cytadela, nazywana także Zamkiem Wewnętrznym, umieszczona jest w południowo zachodniej, najwyższej części cypla na wysokości około 250 m. m.p.m. Większość znajdujących się w jej obrębie budynków była budowana wzdłuż murów, tylko w zachodniej części twierdzy (mury wzdłuż urwiska) brak jest zabudowań wzdłuż umocnień. Sądzi się, że większość budynków miała przeznaczenie wojskowe (koszary, magazyny itp.). U wejścia do portu stoi Czerwona Wieża (tur. Kızılkule), symbol miasta Alanya. Jej przeznaczeniem była ochrona portu i stoczni przed atakami ze strony morza. Wieża ma 33 metry wysokości i zbudowana jest na planie ośmiokąta foremnego o średnicy 29 metrów. Posiada 5 poziomów, na jej szczycie znajduje się cysterna, która była przeznaczona do kumulowania wody deszczowej Na południe od Czerwonej Wieży znajduje się stocznia, która sąsiaduje z murami zamku. Jej budowę rozpoczęto w 1227 roku. Budynek stoczni ma 57 metrów długości (mierzonej wzdłuż brzegu) i posiada 5 zabudowanych (ściany i łukowe sklepienie) doków o długości 40 metrów każdy. Obecnie zamek jest najbardziej znanym zabytkiem Alanii. Jest otwarty do zwiedzania - na szczyt półwyspu w miejsce, w którym znajduje się cytadela, prowadzi stroma i kręta droga, można dostać się tam pieszo lub samochodem.
Wzdłuż trasy można natknąć się na małe restauracje prowadzone w charakterystycznym dla tego rejonu stylu oraz osady,  w których mieszkańcy wytwarzają tradycyjne pamiątki. Większość z tych miejsc wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tam na początku XX w. Wstęp do cytadeli i na Czerwoną Wieżę (gdzie znajduje się dodatkowo muzeum etnograficzne) jest płatny, w pozostałe miejsca na terenie zamku można dostać się za darmo.
Na zdj. stary opuszczony meczet Zapraszam jeszcze Państwa na chwile spacerkiem w część wypoczynkową w stronę miejscowości Mahmutlar Alanya jest ostatnim wielkim kurortem (ponad 300 tys. mieszkańców) na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na którym kończy się łańcuch wspaniałych, a jednocześnie zatłoczonych do granic możliwości plaż.
. Dalej na wschodzie nie brakuje miejsc do kąpieli, ale są one mniej popularne i przez to bardziej sympatyczne. W obliczu konfliktu tureckiego z Kurdami, a obecnie stanu wyjątkowego w Iraku, turyści z Zachodu obawiają się wschodnich rubieży kraju, dlatego od wysokości Alanyi widuje się ich coraz rzadziej. Dziesiątki a może setki hoteli rozłożonych w z dłuż szerokiej dwu pasmowej ruchliwej ulicy w Muhmatlar praktycznie połączonym z Alanyą tworzą jednolitą olbrzymia aglomerację turystyczno-wypoczynkowa. Na zdj. Hotel Astor Beach***
gdzie również spędziłem tydzień czasu na wypoczynku i zwiedzaniu i tym podzieliłem się z Państwem, za co pięknie dziękuje że poświęciliście chwilę swego czasu na oglądnięcie.

najbliższe galerie:

 
Alanya
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
Alanya z pokładu statku.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Twierdza w Alanyi
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Gdzieś w Turcji (Alanya i okolice Okurcalar)
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 1 km 1pix
Alanya
1pix użytkownik amaranth odległość 1 km 1pix
Alanya
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 24.03.2012 22:13

Piękna galeria, świetne zdjęcia:) nie sądziłam, że w Alanyi jest tak ładnie;) chyba jednak warto tam pojechać:)
pozdrawiam:)

agata_checktravel użytkownik agata_checktravel(wpisów:107) dodano 16.05.2011 16:14

rzeczywiście, gratuluję zdjęć. Kolory na Twoich zdjęciach są o niebo lepsze niż w Alanyi :) Na żywo tego nie widziałam.

hanah użytkownik hanah(wpisów:7) dodano 30.04.2011 16:07

Zdjęcia super, ładniejsze niz Alanya w rzeczywistości. Ten błękit. Byłam w sierpniu więc wszystko bylo rozpalone a niebo z szarym odcieniem. Moje zdjęcia nie są tak ładne. Pozdrawiam.

pomidorek użytkownik pomidorek(wpisów:8) dodano 05.04.2010 14:10

piękne ujęcia, nie mówiąc o kolorach!
jest czym się zachwycać

anetapiotr użytkownik anetapiotr(wpisów:17) dodano 13.03.2010 15:19

Świetna propozycja na fajne wakacje!!!super fotki! Pozdrawiamy!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 31.01.2010 18:26

dobra robota mocar . Pozdrawiam

ignasie użytkownik ignasie(wpisów:128) dodano 31.01.2010 18:02

mocar, robisz tak piekne zdjęcia, że powineneś wspólpracować w wydawnictwami przewodnickimi; byłbyś przysłowiową wędką (o ile nie siecią); pozdrawiam :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 19.01.2010 23:31

Mocar, wspaniałe miejsce, no i galeria. Mam nadzieję, że nic mi nie stanie na przeszkodzie i zobaczę Turcję już w tym roku. Twoja atrakcyjna galeria jest
potwierdzeniem, że dokonałam słusznego wyboru na lato 2010. Dziekuję za przybliżenie atrakcji tego pięknego miasta.
Pozdrawiam.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 09.12.2009 17:12

Jaka piękna kolorowa galeria - warto było się tu zatrzymać i pooglądać

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 21.10.2009 12:18

Czapki z głów :-) Gratulacje. Nigdy nie przepadałam za tego typu turystyką, ale galerię oglądnęłam z ogromnym zainteresowaniem. Piękne miejsce pięknie sfotografowane. Pozdr.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 21.10.2009 01:07

Pięknie pokazałeś to miejsce, jednym słowem - kusisz! Nie byłam jeszcze w Turcji, ale mam ją na mojej liście. Pozdrawiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 20.10.2009 21:10

Miła dla oka galeria/komentarz ciekawy/no i wypoczynek na maxsa/-takie miejsca też trzeda przedstawiać -potrzeba nam czasem trochę luksusu-pozdrawiam.

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 20.10.2009 20:30

Piękna, kolorowa galeria, takie lubię. Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2795) dodano 20.10.2009 20:17

Każdy wątek myśli które padły w Waszych komentarzach jest słuszny i w każdym z nich odnajduje cząstkę własnych doświadczeń mojego pobytu w tamtych stronach .Ogromnie jestem wdzięczny za Wasze cieple słowa i oceny - dziękuje i pozdrawiam !!!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 20.10.2009 19:55

Zapewne niektórzy OS powiedzieliby , że jest to galeria turystyczna a nie podróżnicza ;)
Ale dzisiaj w pochmurny, jesienny wieczór, nawet tak na maxa skomercjalizowane miejsce ma wiele uroku.
Miodzio :))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.10.2009 19:28

Piekna galeria,sliczne miejsce...pełne uroku,lata,slońca,kwiatów i miłości.
Chyba zrobię tu sobie okopy na jesień.I potem jakoś przezimuję.
Pozdrawiam-)

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 20.10.2009 19:09

Pięknie tam !

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 20.10.2009 18:37

Alanya to dobre miejsce na urlop, plaże wprawdzie nie powalają na kolana, ale pogoda i dobra zabawa w licznych klubach murowana. Mam nadzieję, że odbyłeś podobny spacer na wzgórze po zachodzie słońca - to są dopiero niezapomniane widoki.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2795) dodano 20.10.2009 17:34

Zgadzam się z Wami - ja wróciłem nie tak dawno z Turcji więc żyję wspomnieniami , byłem tam pierwszy raz i zwiedziłem w miarę sporo jak na jeden tydzień .Pozdrawiam !

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 20.10.2009 17:14

Z przyjemnością zwiedziłem to miejsce przy pomocy twojej galerii.
wspaniałe fotki z doskonałym komentarzem...oj zatęskniło się za ciepłem, słońcem i wakacjami a tu jeszcze czas mają cofnąć;-/ pozdr

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!