m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W moim wydaniu Wenecję zwiedzimy docierając do Pl.Św.Marka od strony zatoki, niewielkim turystycznym stateczkiem który dobija do mola w pobliżu placu św.Marka Założone w 452 roku Wenecja to miasto o bardzo bogatej historii - dość powiedzieć, że była to najdłużej istniejąca republika w dziejach.
Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wenecja jest zbudowana na 117 małych wyspach i łączy ze sobą 150 kanałów połączonych przez zaskakującą liczbę 409 mostów z których tylko 3 przechodzą przez główny kanał. Teren, który one obejmują to 458 kilometrów. Mimo, że miasto wydaje się małe jest w rzeczywistości bardzo rozległe jak na swój rozmiar. Podczas gdy większość przewodników nie poleca za bardzo zgubienia się w którymś ze zwiedzanych miejsc, Wenecja jest zdecydowanie miejscem, które pozwoli nam się bezwiednie zagubić i zapomnieć na cały dzień. Wenecja nie jest zatłoczonym miastem, jej tajemnicze alejki prowadzące aż centrum miasta przechodzą w niekończące się boczne ścieżki pozwolą nam na godziny spacerów podczas których możemy rozkoszować się pięknem mijanych miejsc udając że tak naprawdę wiemy, gdzie jesteśmy. Na zdj. Kampanila i Pałac Dożów Najprawdopodobniej jedynymi ze sposobów zwiedzenia całej okolicy Wenecji jest zwiedzanie go pieszo lub poprzez 'drogie lecz warte swej ceny' gondole, wodne autobusy/ taksówki. Wyspy początkowo były zasiedlane przez najeżdżających barbarzyńców w V i VI wieku.
Nabrzeże prowadzące do Placu s.Marka Wówczas właśnie ludzie zamieszkujący te regiony szukając schronienia zbudowali słynne obecnie wodne miasteczka. Dały one podstawę do pływających pałaców dnia dzisiejszego.Na zdj. Dzwonnica św. Marka to najwyższa budowla Wenecji, wysoka na 99 metrów. Niemal zawsze w Wenecji trwa okres świąteczny, jednak szczególnie zajęte miasto jest w okresie ciepłych wiosennych miesięcy, głównie w okolicach Wielkanocy. Zakwaterowanie jest wówczas największym problemem dla odwiedzających. Podobnie dzieje sie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy w Karnawale (czyli styczeń).
Na zdj. Most Westchnień Jednakże najbardziej obleganym okresem są wakacje (czerwiec - sierpień), miasto jest wówczas bardzo zatłoczone jednak ma też o wiele więcej do zaoferowania. Na zdj. Kanał Grande (wł. Canal Grande) - długa (3,8 km) arteria wodna Wenecji. Kanał ma kształt odwróconej litery S i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice Najbardziej przyjemnym, spokojnym okresem do odwiedzin jest czas od końca marca do maja ze swoimi ciepłymi wiosennymi dniami, a przy tym o wiele mniejszą ilością tłumów na ulicach.
Pałac Dożów Wrzesień jest kolejnym z przystępnych terminów jeśli chodzi o pogodę, jednak październik jest spokojniejszym, mniej obleganym okresem.
Na zdj. Piazzetta - Kolumna św. Marka W okolicach listopada i grudnia można spodziewać się powodzi a zima może być wyjątkowa mroźna. Na zdj. Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki. Chociaż ujrzenie Wenecji w pokrywach śniegu może stworzyć bajkową scenerię więc warto przemyśleć ten okres na odwiedziny. Na zdj. Dzwonnica św. Marka to najwyższa budowla Wenecji, wysoka na 99 metrów. Większość odwiedzających Wenecje ląduje na lotnisku w Marco Polo położonego 100 km od Wenecji. Kilka lotów ma swój przystanek końcowy na lotniskach otaczających Wenecje, jednak Marco Polo jest tutaj głównym lotniskiem i miejscem docelowym.
Na zdj. Lew św. Marka z Porta della Carta Aby mieć cały pogląd na miasto poprzez piękny i rozległy widok kierujmy się na Plac Michała Anioła w części miasta zwanej Ottramo (po drugiej stronie rzeki Arno) lub jeszcze wyżej do Kościoła San Miniato.
Na zdj.Bazylika św. Marka
Vaporetto (wodny autobus) są najbardziej niesamowitym sposobem na poruszanie się po Wenecji. Z pewnością nie znajdziemy tak niezapomnianego publicznego środka transportu Na zdj. Portal wejściowy do Bazyliki św. Marka Bazylika św.Marka oraz jego postać w mozajce Sklepienia bazyliki św.Marka Krypta pod bazyliką św.Marka  z jego grobowcem Rozeta z bazyliki św.Marka Absolutnym numerem 1 jest podróż po Wielkim Kanale. Powinniśmy wykupić sobie zbiorowy bilet na kilka przejazdów lub kilka dni.
Kupowanie pojedynczych biletów będzie o wiele droższe i mniej ekonomiczne jeśli planujesz spędzić kilka dni na odkrywaniu Wenecji. Klasyczna przejażdżka gondolą ze śpiewającym operetki operatorem jest traktowane jako atrakcja turystyczna i jest dość drogie.
na zdj.Plac św. Marka (Piazza San Marco) Wodne taksówki są niemal w tej samej cenie co gondole, ale przewoźnicy nie noszą klasycznych rozpoznawczych strojów i nie śpiewają o sole mio.
Na zdj. najdroższa kawiarnia w Wenecji, filiżanka kawy kosztuje ok.10Eur. W słynnych wodnych wioskach Wenecji znajduje się wiele historycznych budynków, które są jednak zagrożone zatopieniem.
Na zdj. Budynek Prokuracji Nowej (Procuratie Nuove), usytuowany po południowej stronie placu Krąży opinia, że jeśli prace konserwacyjne nie będą prowadzone mogą zagrażać życiu i bezpieczeństwu mieszkańców oraz turystów. Mówi się 'gdy zatoną wszystkie ważne, istotne miejsca świat stanie się biedniejszy'.
Istnieje również przekonanie o niepewnej przyszłości Wenecji, jednak jak na razie, patrząc optymistycznie, okolice Wenecji nadal są piękne i jeszcze przez wiele lat będziemy mieli możliwość podziwiania ich. Zwykłe autobusy (tak, istnieją też takie) mogą nas przewozić z jednego miejsca do drugiego jednak jest to najmniej pasjonujący sposób poruszania się po Wenecji. Lepiej nie przyjeżdzać do Wenecji samochodem, poniesiemy tylko (bardzo wysokie) koszty przechowywania samochodów w jednym z miejsc tutaj do tego przeznaczonych.Taksówki - ich regularna czterokołowa wersja - kursują od Placu Rzymskiego.  Mówiąc o Wenecji nie możemy zapominać o jej romantycznej stronie. Mimo, że może tu być bardzo duszno i gorąco letnią porą, a do tego możemy spotkać tłumy turystów i tak jest to najbardziej romantyczne z miast. Jednak ze swoim przejrzyście niebieskim niebem przechodzącym nocą w usłane gwiazdami i blaskiem pełni księżyca niebo, które podziwiać możemy z włoskich placów nie ma się czemu dziwić. Na zdj. Most Rialto (wł. Ponte di Rialto) - najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell'Accademia w 1854 r. most wenecki nad Kanałem Grande.Most ma rozpiętość 28,0 m i wysokość 7,5 m.
Jak każda turystyczna lokalizacja Wenecja przyciąga turystów duża gamą atrakcji. W atrakcje te wchodzi wiele zachwycających struktur, takich jak działa sztuki z brązu czy obrazu z przełomu V i VI wieku. Godne polecania są również zachwycające budynki i galerie ukazujące dzieła weneckich artystów. Jeśli szukasz jakiś barów czy restauracji z pewnością nie zawiedzie Cię okolica otaczająca Campo di Santa Margarita w San Polo.   Znajdziemy tam irlandzki pub, modne kluby oferujące bardzo dobrą zabawę.
 Na zdj. stroje weneckie na czas karnawału Głównie okolica ta odwiedzana jest przez studentów uniwersyteckich i miejsca te tętnią życiem przez całe weekendy.Na zdj.Most Rialto (wł. Ponte di Rialto) -  most wenecki nad Kanałem Grande. Jako że morze otacza Wenecje miasto to oferuje nam jako swoje dania głównie różnego rodzaju ryby i owoce morza.
Na zdj.  Maski, proszę bardzo dzisiaj rozdajemy za darmo  - proszę sobie wybrać
Znane w Wenecji są cichetti, małe porcje jedzenia serwowane w barach podawane z lampką wina.   Jeśli wybierzemy się na cichetii musimy spodziewać się jedzenia na stojąco oraz dużej ilości ludzi robiących to samo, co my.   Typowe cichetto składa się z różnie wymieszanym nadzianym ryżem pomidorem bądź też kuleczką ryżu umoczoną w oliwie i głęboko smażoną. Osobą obsługująca nas w barze zamówi nam kieliszek wina i pomoże wybrać rodzaj cichetto na jaki mamy ochotę. Ta sama osoba będzie również prowadzić nasz rachunek i przedstawi nam go, gdy będziemy gotowi do wyjścia z lokalu.
Przepraszam  w mojej galerii o Wenecji odniosłem się bardziej zwiedzając praktycznie niż historycznie Dziękuje uprzejmie za wizytę i poświęcony mi czas, również komentarze i i oceny.
Pozdrawiam serdecznie !

najbliższe galerie:

 
Wenecja widok z gondoli
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix
Włochy-Wenecja 2014 cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik magosia odległość 0 km 1pix
Italia , Wenecja niedziela
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Włochy-Wenecja 2016 cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 21.11.2014 19:14

ciekawy spacer po Wenecji i wiele ciekawych informacji, z przyjemnością obejrzałam.

magnus użytkownik magnus(wpisów:35) dodano 16.11.2009 22:16

Mocar jak zwykle super fotki. Przypominam sobie te miejsca oj choć dawno tam byłem. Pozdrawiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 10.11.2009 15:28

To prawda -pomarzyć można-gorzej z wyjazdem-/marzenia nic nie kosztują/a może jednak się uda-galeria bardzo miła-pozdrawiam.

markolina użytkownik markolina(wpisów:36) dodano 09.11.2009 12:13

Wenecja ciągle w marzeniach........

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 27.10.2009 09:29

po raz kolejny pokazałeś klasę...pozdr

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 26.10.2009 22:42

Piękne zdjęcia....gratuluję! Pozdrawiam

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 25.10.2009 22:52

Byłem w lipcu nawet bardzo nie śmierdziało :). Tylko most westchnień opakowali w taką niebieską reklamę strasznie to wyglądało. Żeby odkryć uroki Wenecji trzeba tam spędzić przynajmniej ze 3 dni, aby poszwędać się po wąskich uliczkach kanałach no i koniecznie trzeba zaliczyć jeszcze wyspy. Kiedyś trzeba będzie tak zaplanować i wygospodarować czas żeby to zrobić. Bo mi jak na razie Wenecja kojarzy się jak Francowi Mauerowi Paryż w cytacie z Psów 2 „wszędzie bogaci ruscy” :). Co do cen i kawy za 10 euro to prawda zdzierają strasznie z nieświadomych turystów tak zwane stolikowe, dlatego pamiętajcie we Włoszech kawę zamawia się „al banco” przy barze wtedy cena jest normalna :). No i w Wenecji zaliczyłem jak dotychczas najdroższy kibelek 1,5 euro i nie był to super nowoczesny szalet jak np. w Florencji gdzie śpiew ptaków płynie z głośniczków i nastraja cię do załatwienia potrzeby a zwykły kontener trochę większy Toi Toi. Ale mimo wszystko na pewno tam wrócę teraz już na pewno na kilka dni.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 25.10.2009 21:02

Dzisiaj obejrzałam sobie program pana J. Kreta o Wenecji oraz Twoją galerię.
Zdecydowanie wybieram Twoje spojrzenie na miasto. Ta pierwsza pozycja po prostu mnie rozczarowała...

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 25.10.2009 18:01

Ewidentnie miałam szczęście. W Wenecji gościłam dwukrotnie...w lipcu i kwietniu. Nie wiem o czym mówią osoby, wskazujące na brzydki zapach;-)A samą Wenecję pokochałam...nawet z obdrapanym tynkiem i masakrycznym wydatkiem na gondole. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 25.10.2009 16:47

MOCAR....piękna galeria.We wrześniu byłam w Wenecji i moje wspomnienia są bardzo świeże.
Pokazałeś Wenecję romantyczną,zwiewną i rozmarzoną.
Ja tam dotarłam drogą lądową.Parkingi drogie to fakt.Przejażdżka gondolą pozbywa nas złudzeń,gdzie jesteśmy.
Tam wszystko jest Naj łącznie z najdrożej.
Starałam się nie dostrzegać brudu,odpadających tynków,wilgoci,fetoru.Kilka dni temu widziałam w internecie znowu podtopioną Wenecję.
Dziękuję Ci za te galerię i pozdrawiam-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 25.10.2009 15:00

Witam serdecznie, ja tu dopiero raczkuję, jeszcze słabo się poruszam.W ostatnio dodanych znalazłam te galerie i nie żałuje. W Wenecji była kilka razy ale nie mam tak ładnych zdjęć jak TY, dziękuję za przypomnienie mi wspaniałych miejsc. Muszę pobuszować u Ciebie, zainteresowała mnie Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, często tam jestem, zaraz obejrzę, Pozdrawiam Urszula

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 25.10.2009 14:51

10 punktów za sympatię do autora;-) Wenecja urokliwy i wdzięczny temat. Wiele interesujących zdjęć. Piękne maski weneckie. Zabrakło opisu z elementami historii. Ale ocena dobra i tak się należy.Pozdrawiam;-)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 25.10.2009 14:36

Ja należę do tych, którym Wenecja się nie podoba, ale gdybym miasta nie znała to pewnie twoja galeria zachęciłaby mnie do jego odwiedzin.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!