m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Cluj Napoca jest niekwestionowaną, choć nieformalną stolicą Siedmiogrodu, ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i naukowym, a jednocześnie jednym z największych miast Rumunii (ponad 330 tys. mieszkańców). Położony jest prawie pośrodku Siedmiogrodu nad Samoszem Małym na skraju Wyżyny Samoszu i Gór Zachodnich. Miastem stołecznym był co prawda dopiero od końca XVIII wieku (wcześniej siedzibą władz księstwa siedmiogrodzkiego była Alba Iulia, a przejściowo również inne miasta), ale zawsze stanowił względnie duży i ważny ośrodek, miejsce wielu istotnych wydarzeń historycznych.
Hunedoara miasto w okręgu Hunedoara, w Siedmiogrodzie, w Rumunii, nad rzeką Cemą. Znane jest głównie z gotyckiego zamku Jana Hunyadyego. Symbol Hunedoary oraz węgierskiego panowania w Siedmiogrodzie, hunedoarski zamek, powstał w XV wieku (jego kopia - zamek Vajdahunyad, znajduje się w Budapeszcie). Samo miasto jest znane jednak od XIV wieku. Szybszy rozwój osady datuje się od rewolucji przemysłowej, gdy w Hunedoarze założono pierwszą hutę żelaza. W czasach Nicolae Ceauşescu okolice miasta przekształcono w wielki kombinat górniczo-hutniczy.
Sinaia zawdzięcza popularność zamkowi Peleş wzniesionemu pod koniec XIX w. przez Karola I Hohenzollerna, pierwszego rumuńskiego monarchę, jako jego letnia rezydencja.

Przy budowie zamku zaprojektowanego przez wiedeńskich architektów pracowali rzemieślnicy z różnych krajów: Francuzi, Niemcy, Włosi, Anglicy, Czesi, Węgrzy, Grecy, Turcy, Albańczycy, a nawet Polacy. Całe założenie, z wyjątkiem pałacu Foişor, reprezentuje z pewnymi modyfikacjami styl niemieckiego renesansu. Z kolei w 160 pomieszczeniach kompleksu łączą się elementy włoskiego i angielskiego renesansu przemieszane z barokiem i rokoko oraz architekturą hiszpańsko-mauretańską. Założenie składa się z kilku budynków, ale tylko dwa z nich udostępniono zwiedzającym, a w pozostałych urządzono hotele i restauracje.
Denus leży około 13 kilometrów na zachód od Hateg.
Świątynia w Densus to trzynastowieczna cerkiew zbudowana na wzór romańskiego kościółka z pozostałości rzymskiego miasta Ulpia Traiana (Sarmizegeutusa). Ta niesamowicie wyglądająca budowla ma w sobie rzymskie rury kanalizacyjne (dzisiaj - okrągłe otwory okienne), ołtarze (dziś postawione jeden na drugim tworzą filary), płyty (tworzące sklepienie kopuły), lwy (wmurowane po bokach apsydy) i kolumny (dziś stojące przy ścianie północnej). 
Oradea jest miastem, gdzie zatrzymał się czas, co widać szczególnie w centrum. Świetnie zachowane XIX-wieczne kamienice i inne budowle z okresu habsburskiej świetności to prawdziwy skansen pośród socrealistycznych bloków z lat 70. i 80. XX w.
Jedno z największych (po Bukareszcie) miast Rumunii (ok. 330 tys. mieszkańców), ważne centrum gospodarcze, administracyjne, historyczne, kulturalne i turystyczne, drugie obok Klużu największe miasto Siedmiogrodu. 

Polożone jest na skraju Kotliny Braszowskiej (Birsei), u podnóży Karpat, na pólnoc od przeł. Predeal, czyli miejsca gdzie stykaja się Karpaty Wschodnie i Południowe. Historyczne centrum miasta wciśnięte jest pomiędzy otaczające je z trzech stron wzgórza: Tîmpa, Sprenghiul i Stejerişul (Varthe).

najbliższe galerie:

 
Transylwania,  sierpień 2007r - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 9 km 1pix
Majowa Sighişoara
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 10 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik taddd odległość 10 km 1pix
Maramuresz,   Bukowina,  Transylwania 2010 część II
1pix użytkownik empe odległość 10 km 1pix
Shigishoara
1pix użytkownik dispar odległość 11 km 1pix
Shigishoara - nocny spacer
1pix użytkownik dispar odległość 11 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!