m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Cluj Napoca jest niekwestionowaną, choć nieformalną stolicą Siedmiogrodu, ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i naukowym, a jednocześnie jednym z największych miast Rumunii (ponad 330 tys. mieszkańców). Położony jest prawie pośrodku Siedmiogrodu nad Samoszem Małym na skraju Wyżyny Samoszu i Gór Zachodnich. Miastem stołecznym był co prawda dopiero od końca XVIII wieku (wcześniej siedzibą władz księstwa siedmiogrodzkiego była Alba Iulia, a przejściowo również inne miasta), ale zawsze stanowił względnie duży i ważny ośrodek, miejsce wielu istotnych wydarzeń historycznych.
Hunedoara miasto w okręgu Hunedoara, w Siedmiogrodzie, w Rumunii, nad rzeką Cemą. Znane jest głównie z gotyckiego zamku Jana Hunyadyego. Symbol Hunedoary oraz węgierskiego panowania w Siedmiogrodzie, hunedoarski zamek, powstał w XV wieku (jego kopia - zamek Vajdahunyad, znajduje się w Budapeszcie). Samo miasto jest znane jednak od XIV wieku. Szybszy rozwój osady datuje się od rewolucji przemysłowej, gdy w Hunedoarze założono pierwszą hutę żelaza. W czasach Nicolae Ceauşescu okolice miasta przekształcono w wielki kombinat górniczo-hutniczy.
Sinaia zawdzięcza popularność zamkowi Peleş wzniesionemu pod koniec XIX w. przez Karola I Hohenzollerna, pierwszego rumuńskiego monarchę, jako jego letnia rezydencja.

Przy budowie zamku zaprojektowanego przez wiedeńskich architektów pracowali rzemieślnicy z różnych krajów: Francuzi, Niemcy, Włosi, Anglicy, Czesi, Węgrzy, Grecy, Turcy, Albańczycy, a nawet Polacy. Całe założenie, z wyjątkiem pałacu Foişor, reprezentuje z pewnymi modyfikacjami styl niemieckiego renesansu. Z kolei w 160 pomieszczeniach kompleksu łączą się elementy włoskiego i angielskiego renesansu przemieszane z barokiem i rokoko oraz architekturą hiszpańsko-mauretańską. Założenie składa się z kilku budynków, ale tylko dwa z nich udostępniono zwiedzającym, a w pozostałych urządzono hotele i restauracje.
Denus leży około 13 kilometrów na zachód od Hateg.
Świątynia w Densus to trzynastowieczna cerkiew zbudowana na wzór romańskiego kościółka z pozostałości rzymskiego miasta Ulpia Traiana (Sarmizegeutusa). Ta niesamowicie wyglądająca budowla ma w sobie rzymskie rury kanalizacyjne (dzisiaj - okrągłe otwory okienne), ołtarze (dziś postawione jeden na drugim tworzą filary), płyty (tworzące sklepienie kopuły), lwy (wmurowane po bokach apsydy) i kolumny (dziś stojące przy ścianie północnej). 
Oradea jest miastem, gdzie zatrzymał się czas, co widać szczególnie w centrum. Świetnie zachowane XIX-wieczne kamienice i inne budowle z okresu habsburskiej świetności to prawdziwy skansen pośród socrealistycznych bloków z lat 70. i 80. XX w.
Jedno z największych (po Bukareszcie) miast Rumunii (ok. 330 tys. mieszkańców), ważne centrum gospodarcze, administracyjne, historyczne, kulturalne i turystyczne, drugie obok Klużu największe miasto Siedmiogrodu. 

Polożone jest na skraju Kotliny Braszowskiej (Birsei), u podnóży Karpat, na pólnoc od przeł. Predeal, czyli miejsca gdzie stykaja się Karpaty Wschodnie i Południowe. Historyczne centrum miasta wciśnięte jest pomiędzy otaczające je z trzech stron wzgórza: Tîmpa, Sprenghiul i Stejerişul (Varthe).

najbliższe galerie:

 
Transylwania,  sierpień 2007r - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 9 km 1pix
Maramuresz,   Bukowina,  Transylwania 2010 część II
1pix użytkownik empe odległość 10 km 1pix
Majowa Sighişoara
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 10 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik taddd odległość 10 km 1pix
Wolnym krokiem po Sighisoarze
1pix użytkownik muzelea odległość 11 km 1pix
Rumunia - Sighisoara
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 11 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!