m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Gdańsk to również wielki Park Krajobrazowy. Widok z ulicy Myśliwskiej. Tą ulicą idę do pierwszego miejsca magicznego. To jeziorko jest  odległe od pięknej dzielnicy Gdańska -Morena -30 minut  pieszo. Idąc ulicą Myśliwską dojdziemy do poligonu wojskowego na terenie którego jest to jeziorko. Takie piękne jeziorko jest na terenie Gdańska. A teraz zapraszam do następnego miejsca magicznego do Parku w Oliwie.
Początki wspaniałego założenia parkowego w Oliwie należy wiązać z cystersami, którzy w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru założyli ogród warzywno-ziołowy. Wielki rozkwit parku nastąpił dzięki Jackowi Rybińskiemu - ostatniemu opatowi oliwskiego zgromadzenia. Sprowadził on do Oliwy wybitnego mistrza sztuki ogrodniczej - Kazimierza Dębińskiego.  Projekt był dziełem ogrodnika Hentschla. Doskonale wywiązał się z postawionego przed nim zadania, o czym przekonuje  spacer pięknymi alejkami francuskiej części ogrodu.
Kaskada na potoku oliwskim (najprawdopodobniej powstała w miejscu, istniejącego tutaj do XVI wieku, dawnego młyna). Park Oliwski urzeka piękną przyrodą. Obejrzeć tu można rzadko spotykane, cenne gatunki drzew i roślin jak np.: tulipanowiec (w okresie kwitnienia kwiaty tego drzewa wyglądają jak prawdziwe tulipany), jodła kalifornijska, daglezja, jałowiec chiński, brzoza brodawkowata, rododendron, azalia, miłorząb japoński, kasztan jadalny, chmielograb oraz jarzębina szwedzka. Bogatą szatę roślinną upiększają ponadto duże stada dzikich kaczek, łabędzie, a także wszędobylskie wiewiórki. Ogród botaniczny położony jest w północno-wschodniej części parku i zajmuje obszar ok. 3 ha. Od północy odgraniczony jest biegiem Potoku Oliwskiego, a od południa - skarpą.
Piękne dywany z kwiatów pelargonii. Są tu tabliczki z nazwami roślin jako cenne uzupełnienie zbiorów botanicznych. Podobne tabliczki  umieszczono na drzewach w całym parku. W kolekcji znajduje się  mamutowiec olbrzymi , metasekwoja chińska, świerki, orzech szary, skrzydłorzech kaukaski oraz krzewy. Poza terenem samego ogrodu botanicznego, lecz na terenie parku, znaleźć można m.in. cisy (Taxus), różaneczniki (Rhododendron) oraz liczne nasadzenia cypryśnika błotnego (Taxodium distichum) i miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba). Roślinki są nawadniane deszczownią.
Można mieć ze sobą ciekawą książkę, usiąść na ławeczce i słuchając przyrody czytać. Piękne pergole na której kwitną róże pnące. Na terenie ogrodu można spotkać piękne kamienne rzeźby. Piękne rubensowskie kształty.
A to zdjęcie najbardziej mi się podoba, przypomina mi obraz malarski.

najbliższe galerie:

 
PARK OLIWSKI JESIENIĄ
1pix użytkownik zielonadesign odległość 0 km 1pix
Gdańsk 1 - Oliwa
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
PARK OLIWSKI
1pix użytkownik zielonadesign odległość 0 km 1pix
Trójmiasto - Oliwa - Jesienny spacer po parku
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Oliwa - park i katedra
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Park Oliwski w Gdansku
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!