m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Morsko położone jest w pow.zawierciańskim w woj.śląskim. W Morsku znajdują się ruiny XIV wiecznego rycerskiego zamku zbudowanego przez ród Włodków. Zamek był wzniesiony na planie nieregularnym,wraz z dziedzińcem otoczony fosą i nasypem ziemnym,na którym stała wieża. Od południa był broniony murem wzniesionym na skale. Po opuszczeniu w XVIIw.został zniszczony. W 1927r.teren zakupił Witold Czeczot i wzniósł przylegający do pozostałości budynek z kamienia.
Do czasów obecnych z dawnego zamku zachowały się jedynie fragmenty murów wkomponowane w skałki.
Skarżyce to dzielnica Zawiercia położonego w woj.śląskim. Świątynia Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach pochodzi z połowy XVIw. Najstarsza część budowli-wieża romańska pochodzi z XIIw. Wieża pozostała po strażnicy do której dobudowano kościół. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1598r. W roku 1616 została ustanowiona parafia.
Na uwagę zasługują:obrazy z początku XVIIw.barokowa chrzcielnica i ambona. Pochodzący z 1604r.obraz Matki Bożej Skarżyckiej jest repliką cudownego obrazu Matki Boskiej Śnieżnej,zwanym Ocaleniem Ludu Rzymskiego,znajdującym się w Bazylice Większej Najświętszej Maryi w Rzymie(Santa Maria Maggiore). Obraz Skarżyckiej Madonny od dawna był otaczany szczególną czcią. Stąd w dniu 15 sierpnia 1999r.arcybiskup,metropolita częstochowski podniósł kościół w Skarżycach do godności Sanktuarium Matki Bożej.
N a terenie parafii skarżyckiej znajduje się Okiennik Wielki. Okiennik Wielki to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych ostańców skalnych jakie występują na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jego charakterystyczną cechą jest olbrzymi 7 metrowy otwór o średnicy 5 metrów znajdujący się na jego szczycie. Swój obecny kształt zawdzięcza wietrzeniu skał,które spowodowało,że do dzisiejszych czasów przetrwały tylko najtwardsze jego fragmenty.
Góra Birów wzniesienie o wys.461m n.p.m. znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Góra posiada charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki,otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi niedostępne urwiska. Na Górze Birów zrekonstruowano drewniany gród obronny z przełomu XIII i XIVw. Twierdzę tworzy zespół budynków,a wśród nich:wieża bramna,wieża strażnicza,wieża obserwacyjna oraz chata,w której prezentowane są znalezione tu zabytki archeologiczne.
Zamek w Ogrodzieńcu widoczny z Góry Birów.

najbliższe galerie:

 
Jura Krakowsko-Częstochowska-Góra Zborów
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Jura krakowsko-częstochowska
1pix użytkownik wodzu4 odległość 1 km 1pix
Zamek Bąkowiec w Morsku i Góra Zborów 2009 r
1pix użytkownik magdar odległość 2 km 1pix
Jura-Skały Rzędkowickie
1pix użytkownik marek4m4 odległość 3 km 1pix
Jurajskie skałkobranie
1pix użytkownik surykatka odległość 4 km 1pix
GÓRA ZBORÓW -Ostoja Kroczycka -JASKINIA GŁĘBOKA
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3906) dodano 18.03.2011 06:11

Trekker...na Górze Birów zrekonstruowali takie niby grodzisko z przełomu XIII i XIV wieku.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!