m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Po ponad trzygodzinnej jeździe z Benalmadeny jesteśmy w Sevilli Narazie oglądamy z okien autokaru zamek - Costurero de la Reina Zwiedzanie rozpoczynamy od Parku Marii Luisy, którego powstanie datuje się na rok 1929 czyli rok Iberoamerykańskiej Wystawy. W parku, oprócz przepięknej roślinności i możliwości schronienia się przed palącym sewilskim słońcem, możemy odwiedzić Muzeum Archeologiczne, udostępniające turystom artefakty z mauretańskiego pałacu Azahara. 

Artefakt - wytwór ręki ludzkiej: każdy przedmiot wykonany lub zmodyfikowany przez człowieka, a następnie odkryty w wyniku badań archeologicznych.
Zieleń, szum wody, cisza i tutaj nieodczuwalna jeszcze temperatura ... W samo południe jesteśmy na Placu Hiszpańskim, witam gorąco Plac Hiszpański ( Plaza de España), zbudowany w latach 20. XX wieku. Półkolisty plac z jednej strony zamknięty pałacem, którego ... środkowa fasada zbudowana został w stylu barokowym, pozostała część budynku natomiast w stylu renesansowym. Dodatkowo zbudowano dwie wieże narożne wzorowane na Giraldzie. Środkowa fasada, i ...
... schody prowadzące do góry, ... korytarz w prawo, ... ... korytarz w lewo, ... ... do góry też warto spojrzeć. Stąd dopiero widać układ Placu Hiszpańskiego
Fragment pałacu i wieża narożna ... ... i mostki z pięknymi porcelanowymi balustradami Fontanna na Placu Hiszpańskim, dorożka czekająca na znużonego zwiedzaniem turystę, a na nas czeka autokar ... z klimatyzacją! Pomnik Krzysztofa Kolumba w parku Murillo.

Kapitan wyprawy, która płynęła na trzech okrętach Kastylii w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Indii. Jako pierwsza wyprawa w historii nowożytnych odkryć geograficznych pokonała zwrotnikowy Ocean Atlantycki i 12 października 1492 dotarła do Indii Zachodnich (Antyli) u wybrzeży Ameryki - kontynentu nieznanego w ówczesnej Europie.
Za dokonania został mianowany admirałem i pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej, organizator i kapitan czterech odkrywczych wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki.
Izabela Kastylijska ( Izabela I Katolicka zwana też Kastylijską (- królowa Kastylii i Leónu w latach 1474-1504 i królowa Aragonii w latach 1479-1504), znana jest również z udzielenia wsparcia włoskiemu żeglarzowi Krzysztofowi Kolumbowi. Na skutek poparcia Krzysztofa Kolumba królowa Izabela otrzymała tytuł Matki Ameryk.

Wyprawa była finansowana częściowo przez dwór, częściowo przez kupiecką rodzinę Pinzonów. Kolumbowi przyrzeczono dziedziczny tytuł Wielkiego Admirała, Wicekróla odkrytych ziem oraz dziesiątą część zysków.

Szczegóły rur wewnątrz murów otaczajacych miasto islamskie z okresu XI-XII w., które dostarczały wodę do Alcazaru i miasta. Uliczkami Sewilli - dzielnica Santa Cruz
Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla - arena walki z bykiem w Sewilli, najstarsza w Hiszpanii. Najbardziej znaną imprezą organizowaną tutaj jest Feria de Abril, festiwal walk byków organizowany dwa tygodnie po Wielkanocy. Arena jest udostępniona dla turystów również poza czasem przeprowadzania walk z bykami.
Walki byków w Hiszpanii kończą się zabiciem byka, natomiast w portugalskich byczek ma możliwość przeżycia Arena walk widziana z trybun.

Trochę historii:
1749 - rozpoczęcie budowy okrągłej areny w miejscu wcześniejszej prostokątnej
1765 - ukończenie wewnętrznej fasady areny
1881 - zakończenie budowy, dwie trzecie konstrukcji wykonano w kamieniu, jedną trzecią w drewnie
1914-1915 - odnowienie głównych trybun Muzeum Walki Byków powstało w 1989 roku dzięki pomocy Real Maestranza de Caballería. Położone jest w środku areny la Plaza de Toros. W muzeum znaleźć można stroje oraz prezentacje sylwetek najznamienitszych torreadorów, trofea, zdjęcia i inne przedmioty związane z walkami byków
Kaplica Pierwszym Hiszpanem, który byka położył na arenie, był Don Rodrigo Diaz de Vivar, krótko przez Maurów zwany Cyd, który siedząc na wspaniałym rumaku, przebił byka lancą. 

Gdy na tronie Hiszpanii zasiedli Burboni, już tylko arystokracja zabijała byki, a panujący jedynie przyglądali się walkom. Z biegiem jednak lat najznakomitsze rody Hiszpanii, wzorując się na lenistwie Burbonów, przestały własnoręcznie dokonywać tych czynów. Lanca skurczyła się do rozmiarów szpady, nazywanej estoque, a walka przestała być prowadzona z konia. Pierwszym, który zabił byka szpadą na piechotę, był toreador Francisco Romeo z Rondy w Andaluzji, on też pierwszy w dziejach Hiszpanii otrzymał tytuł espada i pierwszy w Hiszpanii podrażnił byka widokiem purpurowej draperii, nazwanej la muleta.
Następcy Wielkiego Francisco są mistrzami w swej robocie, która jest gracia estetica. Każdy z nich ukończył Królewską Akademię Walki Byków i otrzymał licencję, czyli pasowanie na toreadora. Wyglądało to w ten sposób, że podczas pierwszego występu mistrz podaniem na arenie ręki publicznie czynił wiadomym, że jego uczeń otrzymuje alternativa, licencję na zabijanie byków. Na równi z toreadorami sławiono bycze rody kształcone z dziada pradziada do walki w „szkołach byków”, zwanych vacadas - z których najsłynniejsze należały do księcia Yaragua i markiza de Albayada. 
Imiona sławnych byków, podobnie jak królewskie, przechodzą do historii Hiszpanii.

I ja tu byłam ...
Loża królewska Walki byków w Hiszpanii kończą się zabiciem byka, natomiast w portugalskich byczek ma możliwość przeżycia.

najbliższe galerie:

 
Hiszpania - Sewilla - katedra
1pix użytkownik marzej odległość 1 km 1pix
Hiszpania-Sewilla-Alkazar
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Hiszpania - Sevilla - część II
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
Sewilla 2011 r
1pix użytkownik magdar odległość 2 km 1pix
Hiszpania-Sewilla
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Hiszpania - Sewilla - film
1pix użytkownik filmdil odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 08.07.2010 23:51

W Portugalii niestety byk po walce też marnie kończy tylko że nie zabijają go publicznie na arenie a na zapleczu

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!