m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rysując w 1401 r. plany gotyckiej katedry architekt Alonso Martinez powiedział: „będzie tak ogromna, że ci, co ją zobaczą ukończoną, wezmą nas za szaleńców”.

Została zbudowana w ciągu stu lat (konsekrowana w 1507 r.), a w następnych wiekach była wielokrotnie modernizowana i rozszerzana. W XIX w. dodano cymborium, pomnik Kolumba, pomieszczenia na archiwa i bibliotekę. Budowa Giraldy rozpoczęła się w 1184 roku i trwała 12 lat. Początkowo wieża pełniła funkcję minaretu meczetu, który powstał w 1198 roku.
We wnętrzu Giraldy nie ma schodów, a wejście na górę umożliwia pochylnia, która jest na tyle szeroka, by muezin mógł wjechać na minaret konno i z jego szczytu wygłosić wezwanie na modlitwę. Wieża, prócz funkcji sakralnych, pełniła także rolę obserwatorium. W 1248 roku muzułmański meczet został przekształcony w katolicki kościół, więc także wieża musiała zmienić swoje przeznaczenie. Miedziana kula, która początkowo zwieńczała wieżę, runęła w trakcie trzęsienia ziemi w 1365 roku. Chrześcijanie zastąpili ją krzyżem oraz dzwonem. W XVI wieku Giraldę przebudowano dodając czterokondygnacyjną dzwonnicę oraz balkony. Na szczycie ustawiono w 1568 roku brązowy posąg symbolizujący Wiarę. Figura ta ma 4 m wysokości. Początkowo nazywana była Giraldą (wiatrowskazem), ponieważ jest ona ustawiona na wiatrowskazie i obraca się wraz ze zmianą kierunku wiatru. Z czasem jednak nazwę Giralda przejęła sama wieża, zaś figurę zaczęto nazywać Giraldillo. Giralda wyróżnia się grą cieni ażurowej plecionki z cegły, niknącej w licznych niszach i oknach zwieńczonych łukami. Mimo renesansowej przebudowy pozostaje jednym z najważniejszych zabytków islamskiego świata. Z dzwonnicy na którą wchodzi się pieszo rozciąga się widok na miasto i na katedrę. Dopiero z góry widoczna jest ilość przypór i gotyckich rzeźb.
Największe wrażenie robi jednak wnętrze dzwonnicy - składa się z 35 pochylonych łagodnie ramp na tyle szerokich, że swobodnie mogło się na nich minąć dwóch strażników na koniach (o tym pisałam wcześniej).

Patio de los Naranjos, widać łuki starego meczetu, a obecne centrum Puerta del Perdon.
Kilka widoków z pochylni, I tak po pokonaniu 35 pochylni, nad głową mam dzwony a wokoło piękną panoramę Sevilli, ale te zdjęcia już w innej galerii. Z meczetu zachowała się w całości Puerta del Perdon (Brama Przebaczenia; obecnie wyjście z katedry przy c/Alemanes), ze wspaniałym podkowiastym łukiem, prowadząca na otoczony arkadami Patio de los Naranjos (Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych), również z czasów Almohadów, z kamienną wizygocką chrzcielnicą z VI w., używaną przez muzułmanów do rytualnych ablucji. Z Dziedzińca Drzewek Pomarańczowych wchodzimy do Katedry de Santa María
Pełne ogromu i majestatu wnętrze katedry kipi bogactwem. 
Robi wrażenie! Z góry przepraszam za ilość załączonych zdjęć wnętrza i to po dużej selekcji. Organy wewnątrz katedry Capilla Mayor - główny ołtarz, największy w Hiszpanii (18,2 metrów szerokości i 27,8 metra wysokości). Retabulum ołtarza wykonane z drewna orzechowca, modrzewia i kasztanowca w formie tryptyku zwieńczonego baldachimem i wzmocnionego belka poprzeczna. Wewnątrz znajduje się 45 grup figur drewnianych, w centralnej część przedstawiające sceny z życia Marii i Jezusa, na skrzydłach bocznych natomiast sceny z biblijnej historii stworzenia świata.
Pracował nad nim przez całe życie od 1482 r. flamandzki rzeźbiarz Pedro Dancart, a potem inni mistrzowie: J. Fernandez oraz Bernardo i Francisco Ortega.
Chrzcielnica,
W 39 kaplicach w nawach bocznych różnej wysokości znajdują się obrazy i rzeźby największych hiszpańskich artystów. Późnoromański grobowiec ze śmiertelnymi szczątkami Krzysztofa Kolumba podtrzymują potężne postacie królów Kastylii, Aragonu, Leonu i Navarry. Na lancy króla Leonu był kiedyś owoc granatu (hiszp. granada), symbolizujący podbite przez chrześcijan muzułmańskie królestwo Granady.

Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie rozpoczęli badania DNA Krzysztofa Kolumba albo... kogoś zupełnie innego! Prawie od 125 lat po obu stronach Atlantyku toczą się spory o to, które jego szczątki są prawdziwe. Odkrywca Ameryki oficjalnie ma bowiem dwa groby: w Hiszpanii i na Dominikanie.
Capilla Real, kaplica królewska, zbudowana w latach 1551 - 1558, podczas panowania Karola V, a poświęcona zdobywcy Sewilli Ferdynandowi III. 
Szczątki Ferdynanda złożone są w srebrnym relikwiarzu z XVIII wieku. Kaplica zbudowana jest na planie kwadratu, przykryta kasetonową kopułą. W środkowej niszy znajduje się wykonana z drewna modrzewia figura Niepokalanej Dziewicy bogato ozdobiona klejnotami. Jej głowa i ręce mogą się poruszać dzięki wbudowanemu mechanizmowi. Capilla Real, kaplica królewska
Korona w skarbcu katedralnym i dużo innych eksponatów, ale ograniczę się tylko do tej korony bogato zdobionej I jesteśmy ponownie na Dziedzińcu Drzewek Pomarańczowych
Fasada zachodnia, główne wejście Fasada zachodnia, wejście do domu chrztu
Po prawej stronie Archiwa Indii, które było miejscem spotkań kupców, zbudowano w 1572 roku. 
Od 1785 roku Archiwa Indii stały się głównym archiwum amerykańskiego imperium Hiszpanii. 8 kilometrów regałów i półek zawiera 80 milionów stron dokumentów, datowanych od 1492 roku aż do końca imperium w XIX wieku.

Dziękuję, to już wszysto.

najbliższe galerie:

 
Hiszpania.  Sewilla.  Katedra.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Sewilla cz. I
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix
Sewilla cz.  II
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Baśniowa Andaluzja
1pix użytkownik migawka odległość 2 km 1pix
Klimaty Andaluzji - spacerkim po Sewilli.
1pix użytkownik ru_da odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 11.09.2010 07:47

kryjan - nie byłem, pokazujesz że piękny obiekt. Jak dla mnie troszkę za obszerna ta galeria, tylko troszkę, może mała selekcja zdjęć wnętrz.
Pozdrawiam

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 13.01.2010 19:52

Twoje foty z Kadedry w 100% oddają jej charakter, byłem tam w tym roku i identycznie to widziałem, Moje gratulacje .Pozdrawiam

tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 02.12.2009 15:11

świetna ta Twoje galeria. miałem okazję sam oglądać Sevillę ale przyznam, że moje zdjęcia nie są tak ciekawe. pozdrawiam

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 30.10.2009 22:56

Dziękuję bardzo, czytałam o tym - uzupełnię opis. Pozdrawiam

kszyniu użytkownik kszyniu(wpisów:63) dodano 30.10.2009 22:34

Ładna galeria, ładne miasto, apropo Kolumba, tak naprawdę nie wiadomo, czy to jest jego grobowiec, jest pare wersji począwszy od Sewilli przez dno morza, co ma wskazywać pomnik Kolumba w Barcelonie, skończywszy na pochówku w Santo Domingo na Dominikanie, ale to już temat na osobną galerię " śladami Kolumba" ;), pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!