m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Położony wśród gór o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Taki widok jest właśnie z trasy na Górę Mojżesza skąd wracają turyści po obserwacji wschodu słońca. Jak się później okaże trzeba będzie nieco poczekać na otwarcie klasztoru dla zwiedzających. Otoczony wysokim murem wygląda niczym twierdza. Takie drewniane wykusze ? Może ktoś z OŚ (a było nas TAM już kilku) wie do czego służyły? Czy może do obserwacji? Te znajdują się od strony naszego późniejszego wejścia.
Niektórzy oczekujący odsypiają nocne trudy wspinaczki. Ludzi w miejscu odpoczynku przybywa coraz więcej. Miało być otwarte o 9.00 - wychodzimy z cienia i idziemy. Malownicze dojście do klasztoru.
Niestety, kolejka i już w pełnym słońcu. Czekamy. Wejśćie do klasztoru to bardzo mały przesmyk. Tutaj otoczenie klasztoru od strony wielbłądziej ścieżki na Górę Mojżesza. Płyty, ciekawe formy skalne. Coraz tłoczniej przed wejściem. Też czeka?
Zwiedzającym wolno wejść tylko do niektórych pomieszczeń. Przy wejściu na teren klasztoru nie można mieć krótkich spodni a paniom odkrytych ramion i oczywiście spódnic mini. 
Pierwszy widok na dzwonnicę. Zakonnikow ponoć o świcie budzi głos dzwonu kościelnego, który bije tyle razy, ile lat żył Chrystus. Tłok jest taki, że miejscami jest się trudno przecisnąć. Mozaika u wejścia do świątyni. Znany już większości krzew gorejący. I jego górne partie.
Studnia Mojżesza. Kopie fresków obok studni Mojżesza Tłoczno... Kostnica. 
Kości zakonników po jakimś czasie przenosi się właśnie tutaj.
Po wyjściu z kostnicy. Zmęczeni nocnym wejściem na Górę Mojżesza jak i oczekiwaniem na wejście do klasztoru wracamy do autokaru. Droga doprowadzająca do klasztoru od parkingu.
Według niektórych źródeł mnisi w tutejszym klasztorze nie należą do kościoła koptyjskiego, lecz do grecko- prawosławnego i są narodowości greckiej.
Dumą klasztoru jest jego biblioteka.Pod względem wartości i liczby zgromadzonych rękopisów ustępuje jedynie Bibliotece Watykańskiej. Interesująca jest również kolekcja ikon pochodzących z okresu od VI do XX wieku.

najbliższe galerie:

 
Klasztor Św. Katarzyny
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 0 km 1pix
Egipt - Góra Mojżesza
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Góra Synaj
1pix użytkownik felix odległość 0 km 1pix
Góra Synaj i Klasztor Świętej Katarzyny
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA  -  Święta Góra Horeb
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Egipt - Wschód słońca na Synaju
1pix użytkownik marucha odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 25.11.2009 10:05

Fajne miejsce i ładnie zaprezentowane - na razie obejrzane tylko z fotela.

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 01.11.2009 16:44

Sama droga od parkingu nie jest uciążliwa i trwa ok. 20-30 minut. Tłok w samym klasztorze wynika z wyczekiwania turystów, którzy zeszli z Góry Mojżesza z obserwacji wschodu słońca no i jest ich ogromna ilość. Oczywiście atmosfera podczas zwiedzania... nijaka. Faktycznie położenie niesamowite. Jeden mankament to ten, że klasztor leży na drodze wiodącej na Górę Mojżesza i stąd głównie te tłumy. Chociaż, jak wspominałem jest też dużo wycieczek organizowanych tylko do klasztoru.
Pozdrawiam.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 01.11.2009 13:07

ciekawe miejsce

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 01.11.2009 09:48

Droga do tego klasztoru to naprawdę wyzwanie.
Malo ludzi,kamienie,piękne widoki.Ale w samym klasztorze ta ilośc turystów jest przerażająca.
Czy da się tam skupić i spokojnie podziwiać wnętrza?
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!