m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wielka Brama - tak według opisu na oficjalnej stronie zamku (polecam) opisane jest to wejście. Jeszcze tylko trzeba kupić bilet w tym białym budynku. Pierwszy widok z tarasu nad Domem Straży. Czworoboczne występy pod artylerię.
W tym miejscu też odbywają się występy plenerowe i inne ciekawe imprezy. Jedna z basteji. Kiedyś chyba chroniły na eksponowanych miejscach...
Dzisiaj są ładne też na ziemi. Dziedziniec Główny. Kilka widoków na część mieszkalną i gospodarczą. Wchodzimy krużgankiem na Wielką Wieżę.
Dom niewiast. Na Wielką Wieżę chwilami wchodzimy wąskimi schodami. Chwilami nawet przy sztucznym oświetleniu. Po drodze. Widok z samej Wielkiej Wieży na Dziedziniec Główny, dom niewiast po lewej i dawną część mieszkalną i gospodarczą po prawej.
Dziedziniec Zewnętrzny. Prace trwają. Według mnie są to prace głównie zabezpieczające przed zawaleniem i dalszym zniszczeniem. Widok na miasto Bolków. Po lewej okrągła basteja (dawniej baszta) Wyjście na samej górze wieży.
Wysokość wieży to 25 m.
Zbudowana jest na planie koła o średnicy 12 m.
Wieża opatrzona jest od strony południowo-zachodniej charakterystycznym dziobem.
Dziób skierowany w stronę wejścia skąd mógł być atak. Miał powodować ześlizgiwanie się kul armatnich. Dom niewiast, w którym mieści się Muzeum Regionalne - filia Muzeum Karkonoskiego. A to już widok w stronę północną. Na drugim planie widać basteję a na trzecim Zamek Świny.
O tunelu między zamkiem Bolków a zamkiem Świny wspominają legendy. Zamek Świny (widok z wieży po zbliżeniu).
Część Dziedzińca Zewnętrzego, z którego wchodzimy na basteję. W miesiącach letnich trzeba uważać na wielkie ilości pszczół w tych zielonych roślinach.
Północno-wschodnia część zamku. Niektórzy są bardzo ciekawscy i łamią wszelkie zakazy. Schody prowadzące na Wielką Basteję. Kuchnia polowa chyba nie jest z tamtych czasów... Ale jednoznacznie się identyfikuje...
Z tych kilku korzeni wyrasta roślinność na całą ścianę. Ledwo widać otwór okienny. I wracamy przez dziedziniec do wyjścia. Po drodze. Przez wąskie przejście na Dziedziniec Główny.
A tutaj chyba coś kiedyś było. Wspomniany wcześniej charakterystyczny dziób wieży. 
Wieża również zwana jest wieżą głodową. W przyziemiu znajduje się loch głodowy, do którego pierwotnie można było się dostać jedynie z góry. Skazańców zrzucano z góry. Przeżywali oni około tygodnia. Zlizując wodę z murów udawało się im ponoć utrzymać przy życiu znacznie dłużej. Rok 1727 ? Nie znalazłem na stronach zamkowych wydarzenia w historii zamku, które zawdzięcza powstanie tego obelisku.
A to już na zewnątrz zamku, przy parkingu. Dlaczego tutaj ten parasol? Chyba dlatego, że w... cieniu? Zamek pojawia się w 13. odcinku serialu Wiedźmin.
W Tajemnicy Twierdzy Szyfrów - w 3. i 8. odcinku jako zamek w Szkocji.

najbliższe galerie:

 
Zamek Bolków
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
POLSKA - Bolków
1pix użytkownik paulus odległość 0 km 1pix
Polskie miasteczka - Bolków
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
zamek Bolków
1pix użytkownik baron odległość 0 km 1pix
Zamki PL - Bolków
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Bolków
1pix użytkownik vipepol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 02.11.2009 17:55

maryush - na pewno dobrym uzupełnieniem tej galerii byłoby właśnie kilka ujęć z występów, zwłaszcza nocnego oświetlenia murów. Ale nagłośnienie i atmosferę to już możesz tylko Ty opisać. Ja niestety nie byłem na żadnym koncercie, chociaż na innych ruinach zamku spotkałem "ICH", tak na czarno ubranych...

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 02.11.2009 17:55

Zbik...dokładnie.Bolków leży na Dolnym Śląsku.
A to troszkę inny rejon Polski.

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 02.11.2009 17:42

deszczu ! muszę, muszę zareagować. To jest Bolków blisko Jeleniej Góry, tak że o Śląsku Opolskim chyba nie możemy mówić. Chyba, że jest to prowokacja!?!?!
Pozdrawiam.

maryush użytkownik maryush(wpisów:148) dodano 02.11.2009 13:56

Pamiętam ten zamek tylko z koncertów gotyckich i widziałem go tylko w nocy. Dzięki za zdjęcia i wiem już co straciłem. Pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 02.11.2009 13:45

No,no,no...najazd na Śląsk Opolski bardzo duży. Dreptak,Konwalia, Zbik. Jeszcze Wam kilka miast zostało. Corso kwiatowe w Otmuchowie dopiero latem...pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 02.11.2009 04:52

Zamek w Bolkowie jest mi dosyć bliski,byłam tam wiele razy.Z okien balkonu mieszkania mojej siostry roztaczał się piękny widok na zamek.
Widzialam nawet Biała Damę,a sylwestrowa noc z pokazami sztucznych ogni nie miala sobie równych.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!