m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Jokhang, jedno z najświętszych miejsc kultu w Tybecie. Została ona zbudowana 1300 lat temu dla upamiętnienia małżeństwa króla Songstena Gampo z chińską księżniczką Tang -Wen Cheng. Tam znajduje się złoty posąg Buddy Sakyiamuni, którego wykonanie przypisuje się samemu Buddzie. W przeciwieństwie do Pałacu Potala świątynia Jokhang tętni życiem, cały czas panuje tam wzmożony ruch, gwar pielgrzymów i jednoczenie w powietrzu daje się wyczuć atmosferę tajemniczości i ezoteryczności. Wokół świątyni rozciąga się wiecznie zatłoczony trakt pielgrzymi, fascynująca kombinacja gorącej pobożności i wiary oraz rynkowej ekonomii, gdzie w jednym miejscu styka się sacrum z profanum. Niezależnie od pory dnia i nocy, do świątyni przybywają pielgrzymi. Jedna z bocznych uliczek, wolna od tłumu pielgrzymów. Kadzielnica (wschodnia), jedna z czterech usytuowanych z czterech stron świątyni Jokhang. Główne wejście do świątyni. Wokół świątyni rozciąga się wiecznie zatłoczony trakt pielgrzymi, fascynująca kombinacja gorącej pobożności i wiary oraz rynkowej ekonomii, gdzie w jednym miejscu styka się sacrum z profanum. Tu też można zauważyć, jak dodając chińskie latarnie, można zaburzyć, czy wręcz zniszczyć urok miejsca.
Na straganach umieszczonych wzdłuż całego traktu można znaleźć niezliczone ilości figurek, naszyjników i innych drobiazgów. Budynki dookoła świątynia są wybudowane w jednym stylu/ Wnętrze świątyni - widok z  wewnętrznego dziedzińca. Świątynia została zbudowana przez króla Soncen Gampo w roku 647 i przez całe wieki była centrum pielgrzymek buddyjskich.
Na dachu świątyni. Typowe wykończenie dachu - głowa smoka. Konstrukcja dachu oparta jest na pięknie malowanych belkach. Pałac Potala widziany z dachu świątyni Jokhang.
Dach świątyni pokryty jest  pozłacaną dachówką z brązu. Każda figurka jest dopracowana w szczegółach. Pałac Potala - jest najwyżej usytuowanym (3700 m n.p.m.) pałacem na świecie, a do czasu utworzenia na jego terenie muzeum był również największym budynkiem mieszkalnym. Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ.
Podczas Rewolucji Kulturalnej, Pałac Potala szczęśliwie uniknął zniszczenia. W Pałacu mieści ponad 1000 komnat, 10 000 kapliczek i 200 000 różnego rodzaju rzeźb. Pałac wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały). Po tych schodach codziennie przechodzą tysiące pielgrzymów.
Autoportret z Pałacem w tle. Dowód na to, że tam byłem :) Zdjęcie zostało zrobione na dachu jednego z hoteli. Trzeba było wejść na dach jednego z hoteli, aby spojrzeć na Lhasę z innej perspektywy.

najbliższe galerie:

 
Ludzie - Tybet
1pix użytkownik slav odległość 2 km 1pix
5 dni Tybetu -Lhasa
1pix użytkownik nata14 odległość 4 km 1pix
Lhasa
1pix użytkownik stefan odległość 7 km 1pix
Tybet - krajobrazy
1pix użytkownik jotwu odległość 50 km 1pix
Tybet - mnisi i klasztory
1pix użytkownik jotwu odległość 75 km 1pix
Miejsca - Tybet
1pix użytkownik slav odległość 117 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
olazim użytkownik olazim(wpisów:2255) dodano 08.11.2009 14:07

Trochę Ci zazdroszczę/ale tak troszeczkę/warto takie cuda zobaczyć-pozdrawiam.

desidera użytkownik desidera(wpisów:59) dodano 08.11.2009 13:16

Pospacerowałam sobie z wielką przyjemnością,piękna "żywa" galeria.
Podrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2699) dodano 08.11.2009 12:53

A mi jedynie pozostaje pozazdrościć tak wspaniałych i egzotycznych podróży - taka galeria na pewno pobudza zmysły i pragnienia chyba każdego obieżyświata :) Pozdrawiam !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.11.2009 11:00

Piękna galeria,dzięki za przybliżenie tego miejsca.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!