m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Teror jest miejscem pielgrzymowania wszystkich mieszkańców Gran Canarii, gdyż to właśnie tutaj znajduje się Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Virgen del Pino), Patronki Diecezji Kanaryskiej.  Dlatego wizyta w Teror nie może się obyć bez wizyty w Bazylice.  Znajduje się ona przy Plaza del Pino, a wzniesiona została w roku 1767, choć później również wielokrotnie ją odnawiano, głównie w latach 1968 i 1969. Legenda opowiada, że w 1481 r., trzy lata po zajęciu wyspy przez Hiszpanów, grupka pasterzy ujrzała na czubku sosny postać Matki Boskiej. Wieść o cudzie lotem błyskawicy obiegła wyspę. Koło sosny postawiono świątynię, wokół której zaczęła się budować hiszpańska arystokracja. Basilica de Nuestra Senora del Pino (Matki Boskiej Sosnowej), która dziś stoi w miejscu objawienia, pochodzi z 1760 r. Na ołtarzu pod srebrnym baldachimem XV-wieczna, drewniana rzeźba Matki Boskiej Sosnowej w haftowanej sukni. W 1914 r. papież Pius X obwołał ją patronką wyspy. Plaza de Teror stanowi centrum aktywności miasta.  Można przy tym placu podziwiać typowe kanaryjskie balkony, które ozdabiają wiele tutejszych kamienic.  Jest to rozległy plac, stanowiący dziedziniec wejściowy przed Bazyliką i jednocześnie popularne miejsce spacerów po starówce. Samo miasteczko, usytuowane strategicznie w dolinie otoczonej górami, łączy północ wyspy z jej częścią środkową.  Wyróżnia się w nim piękna architektura kanaryjska, z domami posiadającymi typowe balkony stanowiące rękodzieło w drewnie, które ozdabiają brukowane uliczki starówki.  Teror
Teror Teror-ratusz. Telde to drugie co do wielkości miasto na Gran Canarii, położone w jej wschodnich partiach. Iglesia de San Juan Bautista - ten najważniejszy w Telde kościół został wzniesiony w XV wieku na Plaza de San Juan. Zachowana do dzisiejszego dnia pierwotna, gotycka fasada kontrastuje z wyrastającymi po bokach XX-wiecznymi, neogotyckimi bazaltowymi wieżami dzwonnic. We wnętrzu niebywałą atrakcję stanowi, umieszczona na głównym ołtarzu, rzeźba Chrystusa, wykonana z miąższu kukurydzianego przez indian z Meksyku i sprowadzona tu przed 1515 rokiem. Plaza de San Juan - położony w dzielnicy o tej samej nazwie, najważniejszy plac Telde. W jego centrum góruje kościół Iglesia de San Juan Bautista przylegający do ocienionego przez ogromne, stare drzewa deptaka, a wokół skupiają się główne ośrodki administracji miasta umiejscowione w zabudowaniach w stylu kolonialnym: niskie budynki z szerokimi portalami i drewnianymi balkonami.
Santa Lucía de Tirajana to niewielka wioska usytuowana w środkowej części Gran Canarii, w jej górskich partiach. Ta malownicza miejscowość położona jest na wysokości 680 m. n.p.m., na obszarze rozległego krateru Caldera de Tirajana. Poniżej swój początek bierze urodzajny i pełen zieleni wąwóz Barranco de Tirajana. Ma typowo kanaryjski charakter - niska zabudowa, biało otynkowane budynki. Ponad miastem, wybudowany na niewielkim wzgórzu, góruje kościół Iglesia de Santa Lucía, stanowiący najciekawszy obiekt sakralny w tym regionie. Poniżej kościoła znajduje się niewielki, aczkolwiek bardzo przyjemny park ze skalną kaskadką wodną w centralnej części. Pomiędzy Santa Lucía a San Bartolomé de Tirajana rozciąga się wielka Caldera de Tirajana, będąca rozległym pasmem górskim z kraterem pośrodku i posiadająca wyjątkowe bogactwo krajobrazowe i przyrodnicze tego obszaru kanionu Tirajana. Iglesia de Santa Lucía - kościół parafialny poświęcony Świętej Łucji, wzniesiony w 1905 r., w miejscu pierwszej kapliczki z XVII wieku. Usytuowany przy głównym placu miasta, na niewielkim wzgórzu, wyróżniający się z daleka nietypową kopułą przypominającą wyglądem meczet. Wnętrze kościoła...proszę zwrócić uwagę na wentylatory.W kościele jest bardzo duszno.
Skromny ołtarz główny-rzeźba św.Łucji. Museo Castillo de la Fortaleza - usytuowane przy starówce Santa Lucía muzeum etnograficzne i archeologiczne, w którym zgromadzono pamiątki z czasów Guanchów odnalezione podczas prac wykopaliskowych na pobliskich terenach, m.in. narzędzia rolnicze, ceramikę, a nawet szkielety. Muzeum otoczone jest ogrodem z charakterystycznymi dla Gran Canarii gatunkami roślin i drzew.

Górska wioska Fataga Dolina Tysiąca Palm

najbliższe galerie:

 
Gran Canaria cz.II-Arucas-Firgas -Sardina
1pix użytkownik renatas odległość 7 km 1pix
Gran Canaria cz.V-Roque Nublo
1pix użytkownik renatas odległość 10 km 1pix
malownicze i urzekające miasto Arucas
1pix użytkownik beatriche83 odległość 12 km 1pix
Gran Canaria, Hiszpania
1pix użytkownik voyager747 odległość 12 km 1pix
Gran Canaria
1pix użytkownik irolek odległość 14 km 1pix
Gran Canaria - różnorodność natury
1pix użytkownik petromin odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.11.2009 16:08

Fajnie się ogląda to miejsce.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!