m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pałac Potala - zimowa rezydencja nominalnych władców Tybetu do 1959 roku, kiedy Dalajlama XIV został zmuszony do ucieczki w wyniku nieudanego powstania. Obecna siedziba duchowego i politycznego przywódcy Tybetańczyków znajduje się w indyjskiej miejscowości Dharamsala. Położony w Lhasie obiekt jest najwyżej usytuowanym (3700 m n.p.m.) pałacem na świecie, a do czasu utworzenia na jego terenie muzeum był również największym budynkiem mieszkalnym. Wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały). Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ. Schody prowadzące do pałacu. Samya - pierwszy klasztor buddyjski w Tybecie. Zbudowany na planie mandali. W centrum klasztor otoczony czterema czortenami (białym, czerwonym, zielonym i czarnym), a całość otoczona murem. Tradycyjne młynki modlitewne. Jeden z czterech czortenów - zielony. Zamek Yumbulagang z epoki pierwszych królów, z ok.IX wieku. Budowla ta bardzo ucierpiała w czasie rewolucji kulturalnej, a następnie została wiernie odbudowana w starym stylu. Jest ona przykładem tybetańskiej architektury zamkowej - dzong, która w innych miejscach zachowała się tylko w ruinach. Poniżaj zamku rozciągają się pola uprawne pierwszych osiedleńców tybetańskich. Aktualnie zamek został przekształcony w kaplicę, w której mieszka kilku mnichów. Poświęcona jest ona starożytnym królom Tybetu.
Kadzielnica - palenie ziół oraz modlitwy, to cały rytuał. Kamienie modlitewne. Gyantse - w kronikach zapisano, że w tutejszym klasztorze mieszkało w najlepszych czasach około 3000 mnichów.  Bardzo oryginalnym  elementem architektonicznym jest tu wielki czorten - Pango Chorten, zbudowany w XIV wieku.  Nazywają go też Kumbum - stupa 100 tysięcy wizerunków buddy.  Wewnątrz budowli są kaplice - rozmieszczone na 9 poziomach... Na terenie kompleksu klasztornego Gyantse aż do początku XX wieku mieściło się osiemnaście klasztorów różnych szkół buddyjskich. Obecnie zachowane są tylko dwa klasztory i olbrzymia stupa Ku-bum, zwana stupą stu tysięcy wizerunków buddów.
Szóste piętro tej budowli jest kształtu okrągłego z czworgiem drzwi otwierających się na cztery strony świata. Wszystkie drzwi są ozdobione ornamentem i prowadzą one do czterech dalszych kaplic. Kaplice te poświęcone są tathagacie Wajroćanie, Wadźrasanie - Buddzie Pierwotnemu, Buddzie Śakjamuniemu i bogini Jum-cz'en-mo przedstawiającej mądrość Buddy. Płaski fundament budowli symbolizuje lotos, na którym wznoszą się cztery piętra o jednakowej wysokości podzielone pionowo na dwadzieścia części mieszczące 68 kaplic. Budowla ta uznawana jest za najznakomitsze dzieło sztuki tybetańskiej. Porywające jest wrażenie jedności w różnorodności. Nad miastem, na najwyższym wzniesieniu stoi zamek obronny (dzong) skąd sprawowana była władza. Wzniesiony w XIV wieku, strzegł przebiegającego tędy szlaku. Fort był m.in. oblegany przez brytyjską ekspedycję, która wdarła się do Tybetu od strony Indii w 1904 roku... Sakya - klasztor otoczony jest warownym murem.
Klasztor Sakya - mnisi ze szkoły Czerwonych czapek. Sakya
Rongbuk- najwyżej położony klasztor świata, znajdujący się na wysokości około 5100 m.n.p.m. Rongbuk Klasztor Taszilhunpo został zbudowany w 1447 r. przez Pierwszego Dalaj Lamę, a siedzibą Panczen Lamów stał się 200 lat później. Tashilhunpo - brama wejściowa.
Mnisi ze szkoły Żółtych czapek.
Czego boją się mnisi? Drepung jeden z trzech wielkich klasztorów uniwersytetów Gelug w Tybecie (nazwa dokładnie oznacza Stos Ryżu).

Pozostałe dwa to Ganden i Sera. Drepung jest największym z tybetańskich klasztorów. W czasach swojej świetności był największym klasztorem na świecie, spośród wszystkich religii, liczył 7700 michów, ale niekiedy liczba ta sięgała nawet 10 000. Dziś w klasztorze przebywa zaledwie kilkuset michów z powodu ograniczeń nałożonych przez rząd chiński. Drepung.
Sera jest najważniejszym ośrodkiem edukacyjnym w Tybecie. To właśnie tutaj kształci i wychowuje się największa liczba mnichów. Dwa razy w tygodniu odbywają się debaty, podczas których młodzi mnisi w bardzo widowiskowym stylu, dyskutują na temat filozofii buddyjskiej i życia samego Buddy. Nad wejściem do niemal każdej świątyni tybetańskiej odnajdziemy wizerunek koła z ośmioma szprychami, emblemat buddyzmu. To Koło Dharmy symbolizujące szlachetną ośmioraką ścieżkę - jeden z podstawowych elementów nauki Buddy (obok czterech szlachetnych prawd). Szlachetna ośmiostopniowa ścieżka stanowi drogę prowadzącą do unicestwienie cierpienia. Po obu stronach Koła Dharmy znajdują się dwa jelenie - mają przypominać wiernym pierwsze kazanie Buddy o wprawieniu w ruch Koła Dharmy wygłoszone w Parku Jeleni w Sarnath (Indie). Jokhang - Świątynia została zbudowana przez króla Soncen Gampo w roku 647 i przez całe wieki była centrum pielgrzymek buddyjskich. Przez lata rozrastała się i obecnie zajmuje powierzchnię około 25 tys. m². Posiada cztery kondygnacje i dach pokryty pozłacaną dachówką z brązu.
W zaledwie kilka chwil pogoda w Tybecie może zmienić się diametralnie. Bezchmurne niebo, a za chwilę ciężkie ołowiane chmury, które po chwili potrafią zniknąć. Pałac Potala - góruje nad Lhasą.

najbliższe galerie:

 
Miejsca - Tybet
1pix użytkownik slav odległość 13 km 1pix
Tybet - mieszkańcy
1pix użytkownik marzej odległość 32 km 1pix
Tybet - krajobrazy
1pix użytkownik marzej odległość 53 km 1pix
Lhasa Tybet
1pix użytkownik sarenka odległość 76 km 1pix
5 dni Tybetu -Lhasa
1pix użytkownik nata14 odległość 124 km 1pix
Lhasa
1pix użytkownik stefan odległość 125 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.03.2010 14:15

niv tylko oglądać, nasycając oczy i .... duszę. Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 10.03.2010 12:22

Swietna galeria - piękne opracowanie z ciekawością zobaczyliśmy - pewnie nigdy tu nie dotrzemy.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 25.01.2010 13:42

Kolejny raz wracam do Twoich galerii i kolejny raz jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej relacji.
Pozdrawiam

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 16.11.2009 19:05

Wszystkie Twoje galerie ogląda się świetnie!!!
Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 16.11.2009 07:54

Bardzo podoba mi się Twoja galeria :-)
Powtórzę za Kikulisko ...zaczarowane miejsce... :-)
Pozdrawiam

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 15.11.2009 23:21

Piękna galeria, zaczarowane miejsce... Gratuluję i zazdroszczę ;-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 14.11.2009 13:04

Bardzo piękna galeria o niezwykłym Narodzie i jego kulturze.
Pamiętam,jak byłam we Florencji,na jednym z zabytkowych budynków wisiał ogromny napis"Wolność dla Tybetu".
I to miejsce cieszylo się największym zainteresowaniem i było najczęściej fotografowane.
Pozdrawiam-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2686) dodano 14.11.2009 11:05

Bardzo ciekawa i pieknie pokazana galeria - chciało by się tam być.

walczis użytkownik walczis(wpisów:127) dodano 13.11.2009 23:05

niezwykłe miejsce, niezwykli ludzie....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!