m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Największym atutem turystycznym gminy Jedwabne jest lokalizacja Biebrzańskiego Parku Narodowego. Granicą parku i gminy jest rzeka Biebrza zwana również Bobrą. W otulinie parku znajduje się pięć wiosek w kolejności od dolnego biegu rzeki: Pluty, Brzostowo, Mocarze, Szostaki i Burzyn. Specyfiką parku jest jego bagienno-łąkowy charakter, wystarczy zaznaczyć, iż całkowita powierzchnia Kotliny Biebrzańskiej obejmuje obszar ponad 2000 km2, z czego bagna i torfowiska zajmują około 100 tys. ha i są największym tego typu pierwotnym obszarem w Europie Środkowej. Na terenie miasta Jedwabne występują obiekty i tereny zabytkowe świadczące o tożsamości miasta. Zostały one wpisane według wykazu Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Białymstoku - Delegatura w Łomży do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Na szczególną uwagę zasługuje:
Na zdj. Pomnik Sybiraków w centralnym parku miasta Zespół dworsko-parkowy i sam dwór, który został odbudowany po II wojnie światowej.
Na zdj.Pomnik Sybiraków odsłonięty 3 maja 2003 roku  
Zespół kościoła parafialnego p.w Jakuba Apostoła obejmujący:- kościół, z 1926-1935 r.
- plebania i mur z końca XIX w.
 Parafia pw. św. Jakuba Ap. została erygowana przez Biskupa Jakuba ok.l415r. Jeden z kościołów drewnianych zbudowany w 1738r. spłonął w czasie wojny w 1915 r. 
Na zdj.Fronton świątyni
Obecny kościół murowany w stylu neobarokowym pw. św. Jakuba Ap. zbudowany w latach 1925-1935 staraniem księdza A. Gawędzkiego i M. Szumowskiego, konsekrowany 22.07.1935 r. przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Łukomskiego. 
Na zdj.Nawa główna i ołtarz w renowacji W latach 1991-2000 staraniem ks. prob. Edwarda Orłowskiego dokonano remontu kościoła łącznie z zewnętrzną elewacją i uporządkowaniem otoczenia. Plebania murowana, wybudowana ok. 150 lat temu; wpisana do rejestru zabytków.
Na zdj.Nawa boczna z ołtarzem św. Antoniego z Padwy Na zdj.Nawa boczna z ołtarzem MB. Ołtarz Św.Jakuba Apostoła Fragment nawy bocznej Stacje drogi Krzyżowej
Lewa strona nawy głównej Widok nawy głównej w stronę kruchty i huru organowego widok z rynku na świątynie Plac przed frontonem kościoła w stronę rynku i parkiem centralnym W miejscowości Burzyn znajduje się kościół wraz z zabytkowym cmentarzem, który został wpisany do rejestru zabytków klasy A. Zachował się również zabytkowy układ zabudowy wiejskiej, który ze względu na swoją unikatową wartość jest objęty ochroną. Ponadto w miejscu zwanym Betlejem znajduje się punkt krajobrazowy, z którego można podziwiać piękno doliny biebrzańskiej.
Pierwsza wzmianka o Jedwabnem pojawiła się w roku 1455. Wieś Jedwabne powstała w wyniku akcji osadniczej prowadzonej przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Wieś powstała na terenie nie stałej osady, Jedwabne siedliska, nad rzeczką Wiźnicą, na szlaku Wizna - Kubra. Założycielem wsi najprawdopodobniej był podsędek wiski Jan Bylica, ze Ślubowa w ziemi zakroczymskiej podpisujący się Johannes Bylica de Jedwabne subiudex terrestis Visnensis. Staraniem Jana Bylicy powstał tu w 1417 roku pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Świętego Jakuba i Wszystkich Świętych wzmiankowany w dokumentach z roku 1448 . Wieś Jedwabne do 1680 roku należała do rodziny Jedwabińskich, a po śmierci ostatniego z Jedwabińskich, wieś przeszła w ręce Kraszewskich. W roku 1736 właścicielem wsi został stolnik łomżyński Antoni Rostkowski. Z jego inicjatywy 17 lipca 1736 r. król August III nadał dla Jedwabnego magdeburskie prawa miejskie i prawo na odbywanie cotygodniowych targów w niedzielę oraz pięciu jarmarków w roku.
W tym okresie Jedwabne posiadało wybudowany w latach 1737-1738 drewniany kościół z dwuwieżową fasadą, oraz synagogę wybudowaną około 1770 roku. W okresie I wojny światowej Jedwabne było miejscem bardzo zaciekłych walk pozycyjnych, pozostałością których jest niemiecki cmentarz wojskowy w Jedwabnem i w Orlikowie. W maju 1918 roku właścicielami dóbr zostali Helena i Henryk Prusowie.  W kwietniu 1936 roku część nieruchomości dóbr majątku Jedwabne przeniesiona została na córkę i zięcia Heleny Prus, Irenę i Ferdynanda Hartwigów. Po reformie rolnej w roku 1944 ziemie majątku Jedwabne rozparcelowano, a dworek przejęto na cele kulturalne gminy Jedwabne. Cmentarz rzymsko-katolicki (w jego obrębie znajduje się niemiecki cmentarz ewangelicki z okresu I wojny światowej
 10 lipca 2001 roku w Jedwabnem odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego mord dokonany na Żydach w 1941 roku 
Na zdj.droga prowadząca z miasta na miejsce martyrologi Żydów W toku śledztwa ustalono, że zamordowano nie mniej niż 340 Żydów 10 lipca 1941 roku .
Na zdj.Pomnik pomordowanych ofiar mordu Żydów w Jedwabnem  Plac na którym stała spalona stodoła. W stodole spalono żywcem co najmniej 300 osób obojga płci w różnym wieku, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób.
Na zdj. Nadpalona wierzeja z byłej stodoły.  

Na zdj.Bramka prowadząca na stary cmentarz Żydowski Płyta pamiątkowa na starym cmentarzu Treść na płycie pamiątkowej na starym cmentarzu  Droga w stronę miasta
Panoram Jedwabnego.

najbliższe galerie:

 
Nasz łomżing (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Śladami architektury drewnianej Podlasia - cz.II
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
ZIEMIA PACHNĄCA CHLEBEM
1pix użytkownik mocar odległość 4 km 1pix
Śladami architektury drewnianej Podlasia - cz. I
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
BIEBRZA - BRZOSTOWO 2017 r.
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Olszynka
1pix użytkownik tereza odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5593) dodano 31.08.2017 15:17

Z przyjemnością obejrzałem i widzę, że w dużej mierze nasze galerie z Jedwabnego się pokrywają, ale dziwne byłoby, gdyby było inaczej... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 06.03.2016 14:42


TO TU, ŹRÓDŁO INFORMACJI - ZAPRASZAM

http://fakty.interia.pl/historia/news-ponad-150-ksiezy-zamordowano-poniewaz-ratowali-zydow,nId,2157684#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 06.03.2016 14:01

Romana - Tylko nie ,,KAŻDY" bliźni chce przyjąć tą miłość i pokój i tym żyć - „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą” (J 15,20) - to tu leży całe setno sprawy....

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.03.2016 12:33

A mnie niezmiennie zastanawia to jak to się dzieje, że największe wojny, zwady i inne akty okrucieństwa na świecie zawsze na tle religijnym powstają. A ponoć religia - KAŻDA jaka by nie była - głosi pokój i miłość bliźniego...

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 06.03.2016 11:41

,,OBYWATELI " - USERÓW.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 06.03.2016 10:17

NIECH NA TYM PORTALU WSZYSCY UCZESTNICY POZNAJĄ I ZOBACZĄ PRAWDĘ JAKICH MAMY OBYWATELI.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 06.03.2016 10:04

A PAN ŚMIE WYPISYWAC PUBLICZNIE TAKIE PASZKWILE I KŁAMSTWA NA NASZ POLSKI NARÓD I DUCHOWIEŃSWO - BARDZO MI Z TEGO POWODU PRZYKRO I BOLEJE NAD TAKIM PAŃSKIM ZACHOWANIEM. Z PEWNOŚCIĄ ŻADEN POLAK TAK NIE MYŚLI I W TEN SPOSÓB NIE NAPISZE.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 06.03.2016 09:52

A oto fakty:

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jest poświęcony tym, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Ogromne zasługi na tym polu ma Kościół katolicki w Polsce. Sam będąc ofiarą represji niemieckich, nie wahał się pomagać.Ponad stu pięćdziesięciu duchownych zostało zamordowanych, a blisko tysiąc ryzykowało własne życie, aby ratować Żydów-wynika z badań naukowych prowadzonych w Polsce i w Izraelu między innymi przez obecnego rzecznika prasowego Episkopatu księdza Pawła Rytla Andrianika. Tylko w samym archiwum Instytutu Yad Vashem są do tej pory spisane historie ponad stu polskich księży ratujących Żydów.

W pierwszych latach po II wojnie światowej rola katolickich duchownych w ratowaniu Żydów była u nas celowo pomniejszana. - Teraz nadszedł czas, aby oddać sprawiedliwość, tym sprawiedliwym- mówi ksiądz Paweł Rytel- Andrianik.Za pomoc Żydom w Polsce groziła kara śmierci, a mimo to księża pomagali na wiele różnych sposobów, najczęściej wystawiając fałszywe metryki chrztu. Przed II wojną światową i w trakcie jej trwania duchowni byli także urzędnikami cywilnymi. Stąd pomysł na fałszywe metryki. Dzięki nim można było dostać Kenkartę-dowód tożsamości wystawiany podczas okupacji przez Niemców.

Osoby wyznania mojżeszowego ukrywano w kilkuset domach zakonnych. To do tych domów kierowali je księża.

Rzecznik Episkopatu Polski prowadził badania na temat księży, sióstr zakonnych i katolików świeckich ratujących Żydów. Wynika z nich, że w taką pomoc było zaangażowanych, co najmniej czterdzieści tysięcy osób. Tysiąc pięćdziesiąt dziewięć z nich zginęło.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 04.03.2016 16:52

Piękniejszego świadectwa o sobie już nie mogłeś wystawić , po tym oświadczeniu doskonale widać kim jesteś, jak myślisz i jakiego jesteś wyznania. Zmieni się zmieni już się zmienia.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 01.03.2016 17:07

Taaak, mordu dokonali polscy katolicy, nie tylko zresztą tu. Podlasie spłynęło krwią współbraci mojżeszowego wyznania. Szkoda, że antysemityzm nadal trwa wśród polskich katolików i ich "pasterzy". Ale jesteśmy w czasie powstawania nowej historii współczesnej Polski, może to się zmieni... ;-(

tomalo użytkownik tomalo(wpisów:4) dodano 24.06.2010 20:40

Bardzo wciągające są te Twoje galerie Mocar, a przede wszystkim znajome miejsca.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 14.11.2009 23:58

A tak na marginesie to nie należę do obrzezanych - :))) sorry !

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 14.11.2009 23:55

Niema sprawy - aiaren - wiem że masz dobre zamiary i jestem Ci za to wdzięczny i zgadzam się zupełnie że POKÓJ to więcej niż zdrowie osobiste. Ta galeria ma temu służyć, a zamieściłem ją dlatego że Jedwabne to moje miejsce urodzenia :) tak serio . Odwzajemniam się pozdrowieniem !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.11.2009 16:51

Bardzo interesująca galeria.
Zwłaszcza,kiedy sie ją nawiązuje do historii.
Pozdrawiam-)

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 10.11.2009 14:49

Powtórka z historii, ciekawa galeria. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!