m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (21):

 
Widok z portu na miasto nocą. Po wodzie niosą się symptomy żyjącego miasta; muzyka z koncertu, głos tłumu, mieszających się rozmów, zapachy z wielu restauracji. Jeden z wielu wyeksponowanych przez światło, budynków miasta. Wzdłuż nabrzeża prowadzi promenada o nazwie Riva, jest ona głównym deptakiem miejskim. Wzdłuż promenady ciągną się pozostałości Pałacu Dioklecjana, najważniejszego zabytku Splitu i jednego z najciekawszych w Chorwacji. Pałac wraz z zabytkowym centrum miasta znajduje się od 1979 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac powstał w latach 295-305 r. z polecenia cesarza rzymskiego Dioklecjana, który spędził tu resztę życia, po abdykacji. Wybrał to miejsce, gdyż wywodził się z pobliskiej Salony, rzymskiej stolicy prowincji. Był synem wyzwolonego niewolnika i zwykłym żołnierzem, co spowodowało że zaszedł tak daleko? Legenda mówi, że jak stacjonował w Galii, poznał druidkę, która przepowiedziała mu objęcie tronu cesarskiego, pod warunkiem, że zabije dzika. Zabił całe stada tych zwierząt, a stał się jedynie dowódcą straży przybocznej cesarza Numeriana. Pomimo zaangażowania, nie udało mu się zapobiec zamachowi na życie imperatora. Zdołał jednak zabić zamachowca, który nazywał się Aper, co po łacinie znaczy dzik. Po tym wydarzeniu obwołano Dioklecjana nowym cesarzem. Obecnie ruiny pałacu stanowią centrum miasta, tworząc z niego miejsce niepowtarzalne. Aby oddać jego charakter przytoczę słowa Carlosa Fuentesa: To miasto-pałac; pałac-miasto; jego imię mienią Split, plac po pałacu, miasto wewnątrz pałacu, pałac przemieniony w miasto na urwistych brzegach Adriatyku... ...place co były dziedzińcami, katedry, co były mauzoleami, baptysteria Chrystusa, co były świątyniami Jupitera, kościoły, co były świątynkami, ulice, co były pasażami, parki, co były ogrodami, oberże, co były alkowami, zajazdy, co były salami biesiadnymi, garkuchnie, co były knajpami, a te lochami,... ...pałac cesarski, który rozparcelował czas, zżarło zniszczenie, przykopciły kuchnie, poodłupywały przetargi handlarzy, miejsce spotkania dwóch światów, Wschodu i Zachodu. Katedra św. Duje, posiadająca charakterystyczny, octagonalny kształt, była niegdyś mauzoleum cesarza Dioklecjana, od VII w. pełni swą obecną funkcję.
Romańska dzwonnica katedry została dobudowana, pomiędzy XIII, a XIV w., obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z przełomu XIX i XX w. Pałac który stał się miastem, zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd najazdowi Awarów i Słowian, którzy w VII w. pustoszyli okolicę. Mieszkańcy pobliskiej Salony oraz innych miast, szukając schronienia, osiedli w dawnym pałacu. Dziś dawne mury pałacu są ścianami domów, a dawne podłogi marmurowe, wyślizgane przez lata, tworzą połyskujące place. Dawne korytarze pałacu, dziś wąskie uliczki pobudzające wyobraźnię. Mury pałacu, dające schronienie od strony lądu.
Plac Republiki, miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. W drodze do portu jachtowego, jedna z wielu charakterystycznych dla Dalmacji, Konob (knajp-restauracji) Ostatnie spojrzenie na rozpromieniony światłami nocy Split.

najbliższe galerie:

 
Chorwacja - Split
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Split
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
Split 2011 lato
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Objazdówką do Splitu.
1pix użytkownik lucy56 odległość 0 km 1pix
Wakacje w Chorwacji
1pix użytkownik nata44 odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Split, Pałac Dioklecjana
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 03.05.2010 23:28

Piękna nocna galeria z równie pięknego miasta.
Dziękuje i pozdrawiam.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 12.03.2010 12:43

Lubię nocne galerie, szkoda tylko że tylko, że niektóre fajne ujęcia, jak np. 16, są nieostre.
Zakładam, że były robione z ręki, bez podpórki? Niemniej jednak galeria przyjemnie oddaje nocną atmosferę miasta.
Pozdrawiam

walczis użytkownik walczis(wpisów:127) dodano 12.11.2009 22:31

uwielbiam miasta nocą, wtedy widać "duszę" miejsca....

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 12.11.2009 20:58

piękne nocne iluminacje ukazują to na co w dzień można nie zwrócić uwagi:))) pozdr

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 12.11.2009 15:25

Nie byłam...ale dzięki za podróż po tym mieście tutaj.
Pozdrawiam-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 12.11.2009 07:08

Piękne historyczne miasto które odwiedziłem kilka krotnie, milo po wspominać chociażby wirtualnie. Dzięki

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!