m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przysłowie hiszpańskie - Kto nie widział Grenady. Minęło 7 lat od mojego pierwszego pobytu w tym mieście, podczas których wracałam wspomnieniami i marzyłam o powrocie.
Te kilka lat to także postęp w fotografii, sprzęt nie stwarzający ograniczeń w postaci ilości zdjęć. Jak widać marzenia się spełniają, jestem w Grenadzie i jadę do Alhambry. Pałac Karola V, największy obiekt w kompleksie Alhambry, uważany za najpiękniejsze dzieło renesansu poza Włochami. Zbudowany w XVI w., jako znak zwycięstwa chrześcijaństwa, finansowany ze specjalnie utworzonego podatku płaconego przez Arabów. Jest to monumentalna budowla z galeriami i ... dwukondygnacyjną kolumnadą wokół okrągłego dziedzińca wewnętrznego. Fasada zewnętrzna jest utrzymana w stylu renesansu toskańskiego. W pałacu znajdują się dwa muzea: Muzeum Archeologiczne, gdzie przechowywane są znaleziska z Alhambry; Muzeum Sztuk Pięknych oferuje przegląd malarstwa szkół związanych z Grenadą oraz gromadzi dzieła pochodzące z rozwiązanych klasztorów Grenady. Alhambra - dawna twierdza mauretańskich kalifów, zbudowana w XIII-XV. Warowny zespół pałacowy został zbudowany przez Nasrydów i rozbudowany w XIV w., ...
... arcydzieło architektury arabskiej w Hiszpanii, którą cechuje niezwykłe bogactwo dekoracji wnętrz, m.in. arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia, ściany wykładane płytkami azulejos i barwnymi stiukami z ornamentem oraz malowidła ścienne.
Zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife - letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. 
Trochę o Alhambrze napisałam, a teraz zapraszam na trasę naszego zwiedzania.
Patio de los Arrayanes - Dziedziniec Mirtów, pochodzi z XIII wieku i stanowi podstawę kompozycji ogrodów. Oparty jest na planie prostokąta, wokół basenu o wymiarach 45 x 7 m. 
Wzdłuż basenu biegną dwa pasma szpalerów z mirtu podkreślając podłużną oś kompozycji zakończoną od północy Salą Ambasadorów - częścią należącą do pałacu. Dwa krótsze boki dziedzińca zamykają arkady stanowiące przejście do wnętrz pałacowych.
Zwiedząjacych jest dużo, słychac tylko głosy zachwytu, podziwu i ... odgłosy aparatów fotograficznych. Patio de los Leones - dziedziniec Lwów (niestety fontanna była obudowana, trwały jakieś prace renowacyjne) - pochodzi z XIV wieku, otaczają go ażurowe krużganki. Pierwotnie obsadzony był drzewami pomarańczy, dziś wnętrze dziedzińca zajmuje dwanaście rzeźbionych marmurowych lwów stojących dookoła fontanny Wnętrza, trudne do opisania, jednym słowem - cudeńka!
Pręty stalowe, to nowoczesne wzmocnienia Dodaję kolejne zdjęcia i po raz kolejny wzdycham z zachwytu, jakie przepiękne rzeczy tworzyli kiedyś ludzie.
Patio de Deraxa otaczają z dwóch stron dwupiętrowe krużganki. Środek kompozycji tworzy basen z fontanną. Wnętrze dziedzińca stanowi parter ogrodowy rozplanowany geometrycznie. Panorama Grenady z krużganków Patio de Deraxa W centralnym miejscu widnieje Kościół św. Mikołaja, a przed nim taras widokowy z którego nocą oglądaliśmy oświetlone wzgórze Alhambry.
Zostawiamy panoramę, i ogladamy najbliższe otoczenie, ... ... a jest naprawdę co podziwiać. Generalife - Ogrody Najwyższego Architekta lub Ogrody Rajskich Rozkoszy.
W 1984 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Idac wzdłuż, mija się po prawej stronie, wyodrębnione zielenią niewielkie zakątki, o wymiarach rzadko przekraczających 10 m. ... a tutaj ubrane drzewa, przyznaję, nie wiem czemu to ma służyć Patio de la Acequia
Jest to tak urocze miejsce, że nie sposób przedstawić w jednej galerii. 
Zapraszam więc do części drugiej.

najbliższe galerie:

 
Alhambra
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Flamenco
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Hiszpania.  Grenada - Alhambra
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Andaluzja 2016  - Granada (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Andaluzja 2016 - Granada (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Albaicín
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 15.03.2010 17:42

Podobno nie ma większego nieszczęścia jak być ślepcem w Grenadzie. Ja się z tym zgadzam, Alhambra jest cudna.
Podobnie zresztą jak i miasto, a zwłaszcza dzielnica arabska. Też chętnie wróciłabym w te strony...

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 11.12.2009 18:42

Pięknie :-) Oj... jak że chciało by się tam być :-) Pozdr.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.12.2009 18:40

Miejsce ciekawie pokazane i ładna galeria.
Kryjan pozdrawiam-)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 11.12.2009 15:44

Marzę o Alhambrze, dzięki Tobie przynajmniej mogę sobie pooglądać to piękne miejsce na zdjęciach. Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 11.12.2009 09:12

hahahaha !!! zobacz na twoje 41 zdjęcie. Masz prawie identyczne zdjęcie jak ja w swojej galerii :))) Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:972) dodano 11.12.2009 08:28

Z przyjemnoscia podróżowalam z tobą do Grenady. Bylam tam wiele lat temu , bedąc na wczasach w Pablolagunie. Twoja galeria przypomniala mi piękne miejsca. Bylam tam w listopadzie i zapamietalam tez zielone cytryny na drzewach i dużo kwitnących kwiatów.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!