m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Arabowie nazywają ten zamek Hisn al Akrad - Zamek Kurdów. Zbudował go emir Aleppo w 1038 roku, na wzgórzu, 650 m nad doliną, którą wiódł jedyny szlak handlowy z Antiochii do Bejrutu. 
Wjazd do zamku możliwy jest od wschodu, przez jedyną bramę, ozdobioną arabskimi inskrypcjami z okresu po odbiciu zamku z rąk krzyzowców. Zamek został zdobyty przez Rajmumnda z Tuluzy w 1099 roku, w drodze do Jerozolimy, podczas I krucjaty, następnie porzucony. 
Za bramą do wyższej części zamku wiedzie długi, sklepiony korytarz, możliwy do przejechania konno przez 2 rycerzy obok siebie. Zamek ponownie został zajęty przez krzyżowców w 1110 roku, dokonał tego Tankred. 
Korytarz otwiera się na dziedziniec między murami zewnętrznymi, a zamkiem górnym. Mury zewnętrzne mają grubość od 6 do 30 metrów. Na zdjęciu - cysterna, w której gromadzono zapas wody na wypadek oblężenia.
W 1142 Rajmund II, hrabia Trypolisu przekazał zamek Joannitom (Szpitalnikom), którzy władali nim aż do 8 kwietnia 1271. Zamek górny robi wrażenie niezdobytego - masywne mury, baszty i glacis - pochyłe podstawy murów sprawiają, że nawet po wdarciu się w obręb zewnętrznych murów napastnicy nie mieliby łatwego życia. Łaźnia dla przybywających do zamku.
W zamku dolnym mieściły się pomieszczenia gospodarcze, stajnie, ogrody warzywne, warsztaty rzemieślników - zamek po rozbudowie przez Joannitów mieścił załogę 2000 piechurów i 50-60 rycerzy zakonnych.
Stajnie mogły pomieścić znaczne ilości koni, magazyny - żywność na 2 lata oblężenia.
W 1163 roku zamek był bezskutecznie oblegany przez wojska Nur-ad-Dina, a w 1188 przez Saladyna. Ostateczna rozbudowa fortecy przez Szpitalników zakończyła sę w 1170 roku. Zamek, z zewnątrz surowy, wewnątrz został przekształcony w fortecę - klasztor, z kapitularzem, refektarzem, krużgankami i kaplicą. Z murów rozpościera się rozległy widok na okolicę. Zamek miał komunikację wzrokową z fortecami na okolicznych wzgórzach, dzięki czemu można było zawczasu przygotować się na ewentualne oblężenie. Do widocznej na północ od zamku wioski przesiedlono w latach 30 XX w. ludzi, którzy od pokoleń mieszkali w zamku, a sam zamek odrestaurowano z pomocą francuskich archeologów. Zamek, choć przede wszystkim miał pełnić funkcję obronną, był także ozdobiony, a cała budowla jest zbudowana niezwykle harmonijnie i proporcjonalnie.
Wnętrze zamku górnego zachwyca eleganckimi, gotyckimi oknami krużganków... ...smukłymi łukami sklepień... ...misternie rzeźbionymi detalami. Jak pisał Zbigniew Herbert: Estetyka może być pomocna w życiu, nie należy zaniedbywać nauki o pięknie. Nawet w tak surowych czasach i miejscu o pięknie nie zapominano. Tu zapadały najważniejsze dla załogi zamku decyzje. Natomiast Wielki Mistrz Zakonu mieszkał w baszcie w pd-zach. części górnego zamku, zwanej Basztą Komendanta. Takie detale kamieniarki sprawiają, że czujemy się jak we Francji, a nie w dalekim Outremer, za morzem- jak nazywano tę krainę w czasach wypraw krzyżowych.
Ciesz się łaską, mądrością i pięknem, lecz wystrzegaj się dumy, bo ona zniszczyć może je wszystkie - głosi podobno ta inskrypcja... Może to właśnie duma jej władców doprowadziła do upadku tej fortecy... ...który z dumą opisali zdobywcy na murach opanowanej twierdzy. Zamek wpadł w ręce Muzułmanów w niejasnych okolicznościach - wg jednej z wersji sfałszowali oni pismo, w którym Wielki Mistrz Zakonu nakazał załodze poddanie się... ...wg innej - obrona zamku straciła strategiczny sens po upadku wszystkich pozostałych twierdz, położonych w głębi lądu. Łacińskie Królestwo Jerozolimskie przeżyło Krak tylko o 20 lat... Po zajęciu zamku przez Arabów został on początkowo rozbudowany, podniesiono mury zewnętrzne i dodano barbakany. Później stracił on swoje strategiczne znaczenie...
...znalazł się wszak w głębi terytorium, nad którym władali od chwili upadku Akry w 1291 roku, kiedy to ostatni krzyżowcy opuścili tę ziemię. Od tego czasu zamek podupadał, był rozbierany i traktowany jako źródło surowca budowlanego, następnie zasiedlony przez wieśniaków. Dziś jedni widzą w nim smutne memento czasów, w których ostatecznie zantagonizowali się wyznawcy Chrystusa i Mahometa, inni - archetyp średniowiecznego zamku i wzór ówczesnej estetyki... ...a na zwiedzających robi ogromne wrażenie, wydaje się, że czas się tu zatrzymał i wciąż słychać tu jeszcze szczęk oręża i głosy walczących...

najbliższe galerie:

 
Crac des Chevaliers
1pix użytkownik therek odległość 2 km 1pix
Castle Alhsn,  Krak des Chevaliers (Syria)
1pix użytkownik romario odległość 4 km 1pix
Syria - Krak des Chevaliers
1pix użytkownik stewal odległość 10 km 1pix
Syria. Zamek krzyżowców Krak des Chevaliers
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 19 km 1pix
Liban - góry i dolina Bekaa
1pix użytkownik pimo odległość 59 km 1pix
Wieczorne Norie - Hama
1pix użytkownik venturi odległość 61 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.10.2017 14:39

super miejsce, ciekawe czy jeszcze nie rozwalone

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 20.11.2009 09:13

Re: kabaczek:Syria, choć bardzo atrakcyjna, jest rzadko odwiedzana przez turystów spoza krajów islamskich, a szkoda, bo to piękny i ciekawy kraj
...

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 19.11.2009 16:03

Ciekawa galeria i zaskakująca informacja o temperaturze. Można by się spodziewać upałów a może to "mikroklimat" średniowiecznych murów? Taki zamek w Europie byłby oblegany a na Twoich zdjęciach pustawo. Zazdroszczę wrażeń.

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 18.11.2009 19:59

Dzięki za miłe słowa. Zamek robi ogromne wrażenie, choć niestety pogoda jak na Syrię była nietypowa - pochmurno i chłodno w połowie lipca!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.11.2009 17:53

Zdjęcia nr.10,11 i 25-bardzo efektowne-piękna panorama-pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 16.11.2009 08:00

Bardzo ciekawie pokazane i opisane :-)
"Ciesz się łaską, mądrością i pięknem, lecz wystrzegaj się dumy, bo ona zniszczyć może je wszystkie" - mądre i ponadczasowe słowa.
Pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!