m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Arabowie nazywają ten zamek Hisn al Akrad - Zamek Kurdów. Zbudował go emir Aleppo w 1038 roku, na wzgórzu, 650 m nad doliną, którą wiódł jedyny szlak handlowy z Antiochii do Bejrutu. 
Wjazd do zamku możliwy jest od wschodu, przez jedyną bramę, ozdobioną arabskimi inskrypcjami z okresu po odbiciu zamku z rąk krzyzowców. Zamek został zdobyty przez Rajmumnda z Tuluzy w 1099 roku, w drodze do Jerozolimy, podczas I krucjaty, następnie porzucony. 
Za bramą do wyższej części zamku wiedzie długi, sklepiony korytarz, możliwy do przejechania konno przez 2 rycerzy obok siebie. Zamek ponownie został zajęty przez krzyżowców w 1110 roku, dokonał tego Tankred. 
Korytarz otwiera się na dziedziniec między murami zewnętrznymi, a zamkiem górnym. Mury zewnętrzne mają grubość od 6 do 30 metrów. Na zdjęciu - cysterna, w której gromadzono zapas wody na wypadek oblężenia.
W 1142 Rajmund II, hrabia Trypolisu przekazał zamek Joannitom (Szpitalnikom), którzy władali nim aż do 8 kwietnia 1271. Zamek górny robi wrażenie niezdobytego - masywne mury, baszty i glacis - pochyłe podstawy murów sprawiają, że nawet po wdarciu się w obręb zewnętrznych murów napastnicy nie mieliby łatwego życia. Łaźnia dla przybywających do zamku.
W zamku dolnym mieściły się pomieszczenia gospodarcze, stajnie, ogrody warzywne, warsztaty rzemieślników - zamek po rozbudowie przez Joannitów mieścił załogę 2000 piechurów i 50-60 rycerzy zakonnych.
Stajnie mogły pomieścić znaczne ilości koni, magazyny - żywność na 2 lata oblężenia.
W 1163 roku zamek był bezskutecznie oblegany przez wojska Nur-ad-Dina, a w 1188 przez Saladyna. Ostateczna rozbudowa fortecy przez Szpitalników zakończyła sę w 1170 roku. Zamek, z zewnątrz surowy, wewnątrz został przekształcony w fortecę - klasztor, z kapitularzem, refektarzem, krużgankami i kaplicą. Z murów rozpościera się rozległy widok na okolicę. Zamek miał komunikację wzrokową z fortecami na okolicznych wzgórzach, dzięki czemu można było zawczasu przygotować się na ewentualne oblężenie. Do widocznej na północ od zamku wioski przesiedlono w latach 30 XX w. ludzi, którzy od pokoleń mieszkali w zamku, a sam zamek odrestaurowano z pomocą francuskich archeologów. Zamek, choć przede wszystkim miał pełnić funkcję obronną, był także ozdobiony, a cała budowla jest zbudowana niezwykle harmonijnie i proporcjonalnie.
Wnętrze zamku górnego zachwyca eleganckimi, gotyckimi oknami krużganków... ...smukłymi łukami sklepień... ...misternie rzeźbionymi detalami. Jak pisał Zbigniew Herbert: Estetyka może być pomocna w życiu, nie należy zaniedbywać nauki o pięknie. Nawet w tak surowych czasach i miejscu o pięknie nie zapominano. Tu zapadały najważniejsze dla załogi zamku decyzje. Natomiast Wielki Mistrz Zakonu mieszkał w baszcie w pd-zach. części górnego zamku, zwanej Basztą Komendanta. Takie detale kamieniarki sprawiają, że czujemy się jak we Francji, a nie w dalekim Outremer, za morzem- jak nazywano tę krainę w czasach wypraw krzyżowych.
Ciesz się łaską, mądrością i pięknem, lecz wystrzegaj się dumy, bo ona zniszczyć może je wszystkie - głosi podobno ta inskrypcja... Może to właśnie duma jej władców doprowadziła do upadku tej fortecy... ...który z dumą opisali zdobywcy na murach opanowanej twierdzy. Zamek wpadł w ręce Muzułmanów w niejasnych okolicznościach - wg jednej z wersji sfałszowali oni pismo, w którym Wielki Mistrz Zakonu nakazał załodze poddanie się... ...wg innej - obrona zamku straciła strategiczny sens po upadku wszystkich pozostałych twierdz, położonych w głębi lądu. Łacińskie Królestwo Jerozolimskie przeżyło Krak tylko o 20 lat... Po zajęciu zamku przez Arabów został on początkowo rozbudowany, podniesiono mury zewnętrzne i dodano barbakany. Później stracił on swoje strategiczne znaczenie...
...znalazł się wszak w głębi terytorium, nad którym władali od chwili upadku Akry w 1291 roku, kiedy to ostatni krzyżowcy opuścili tę ziemię. Od tego czasu zamek podupadał, był rozbierany i traktowany jako źródło surowca budowlanego, następnie zasiedlony przez wieśniaków. Dziś jedni widzą w nim smutne memento czasów, w których ostatecznie zantagonizowali się wyznawcy Chrystusa i Mahometa, inni - archetyp średniowiecznego zamku i wzór ówczesnej estetyki... ...a na zwiedzających robi ogromne wrażenie, wydaje się, że czas się tu zatrzymał i wciąż słychać tu jeszcze szczęk oręża i głosy walczących...

najbliższe galerie:

 
Crac des Chevaliers
1pix użytkownik therek odległość 2 km 1pix
Castle Alhsn,  Krak des Chevaliers (Syria)
1pix użytkownik romario odległość 4 km 1pix
Syria - Krak des Chevaliers
1pix użytkownik stewal odległość 10 km 1pix
Syria. Zamek krzyżowców Krak des Chevaliers
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 19 km 1pix
Arwad
1pix użytkownik pisanka odległość 38 km 1pix
Liban - góry i dolina Bekaa
1pix użytkownik pimo odległość 59 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.10.2017 14:39

super miejsce, ciekawe czy jeszcze nie rozwalone

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 20.11.2009 09:13

Re: kabaczek:Syria, choć bardzo atrakcyjna, jest rzadko odwiedzana przez turystów spoza krajów islamskich, a szkoda, bo to piękny i ciekawy kraj
...

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:928) dodano 19.11.2009 16:03

Ciekawa galeria i zaskakująca informacja o temperaturze. Można by się spodziewać upałów a może to "mikroklimat" średniowiecznych murów? Taki zamek w Europie byłby oblegany a na Twoich zdjęciach pustawo. Zazdroszczę wrażeń.

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 18.11.2009 19:59

Dzięki za miłe słowa. Zamek robi ogromne wrażenie, choć niestety pogoda jak na Syrię była nietypowa - pochmurno i chłodno w połowie lipca!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2243) dodano 16.11.2009 17:53

Zdjęcia nr.10,11 i 25-bardzo efektowne-piękna panorama-pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 16.11.2009 08:00

Bardzo ciekawie pokazane i opisane :-)
"Ciesz się łaską, mądrością i pięknem, lecz wystrzegaj się dumy, bo ona zniszczyć może je wszystkie" - mądre i ponadczasowe słowa.
Pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!