m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Opočno - miasto w Czechach, w kraju hradeckim, w Górach Orlickich. Według danych powierzchnia miasta wynosiła 1 401 ha, a liczba jego mieszkańców 3 177 osób.
Założone w 1069, prawa miejskie otrzymało w XV wieku. W 1471 król Czech i Węgier, Władysław II Jagiellończyk, nadał miastu herb. Pałacowe tereny w Opocznie zajmują miejsce, na którym ulokowany był niegdyś średniowieczny gród, który według zapisków w kronice Kosmasa znajdował się na starym szlaku handlowym już od 1068 roku. Gród został zdobyty i zniszczony w 1425 roku w czasie wojen husyckich. Jego ruiny przebudowali w połowie XVI wieku na renesansowy pałacTrčkowie z Lípy. Rozmach koncepcji i znaczny majątek rodowy były podstawą do budowy dużego obiektu. Budynek powstał na regularnym planie prostokąta wokół dziedzińca wewnętrznego, na który otwierają się arkadowe krużganki z wąskimi kolumnami toskańskimi, spełniające funkcję łączącą wszystkie zamkowe pomieszczenia. Fasadę ożywiło bogate zdobnictwo sgraffitowe. Część pałacu z mostem zwodzonym i fosą, która skierowana jest w stronę miasta, pełniła funkcję obronną.
Po 1600 roku teren powiększył się o jednopiętrową rezydencję letnią, połączoną korytarzem z pałacem i kaplicą. Majątek Trčków został po bitwie na Białej Górze w 1620 roku skonfiskowany. Jego nowym właścicielem stał się Rudolf Colloredo, oficer wojsk cesarskich. Colloredowie rozpoczęli na początku XVIII wieku przebudowę pałacu w stylu barokowym, prawdopodobnie według projektu G. B. Alliprandiego. W 1813 roku odbywały się tu narady cara rosyjskiego Aleksandra I, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i austriackiego ministera spraw zagranicznych Metternicha przeciwko Napoleonowi... ..W XIX wieku przy klasycystycznych przebudowach zburzono jedno skrzydło arkadowe, dzięki czemu dziedziniec otworzył się w stronę parku,który powstał w latach 1806 - 1820 na obszarze, wykorzystywanej w celach gospodarczych, doliny.
Angielski, przyrodniczy park krajobrazowy rozciąga się w dolinie Złotego Potoku na obszarze dwudziestu dwóch hektarów. Znajdują się tutaj cenne gatunki roślin drzewiastych, małe jeziorka ze sztucznymi wodospadami, pawilon chiński i sztuczna jaskinia dla pustelnika. Za parkiem zaczyna się teren łowiecki, gdzie żyją daniele, muflony i jelenie Dybowskiego. W pałacu udostępniono do zwiedzania wnętrza historyczne ze stylowym wyposażeniem i cennymi zbiorami artystycznymi, przedmiotami etnograficznymi z Afryki i Ameryki, następnie galerię pałacową z dziełami włoskich, holenderskich i czeskich mistrzów, bibliotekę zamkową licząca ponad dwanaście tysięcy ksiąg oraz zbrojownię z jedną z najbogatszych kolekcji broni w Republice Czeskiej,
gdzie pomieszczona jest broń pochodząca z okresu od czasów antycznych aż do XIX wieku. Znajduje się tutaj również broń afrykańska i indiańska, która po zniszczeniu, w trakcie wojny domowej, zbiorów króla hiszpańskiego, stała się unikatem na światową skalę. Na zdj. Pawilon chiński
Poniżej dziedzińca prowadzi zejście do parku w stylu angielskim, w którym można dojść do żółtego pałacyku letniego (czes. letohrádek),
utrzymanego w stylu barokowym. Nieopodal zamkowej bramy, przy Trčkovym náměstí stoi kostel Nejsvětější trojice (kościół Trójcy Przenajświętszej), pierwotnie zamkowa kaplica św. Andrzeja. Wzniesiono go w 1567 r. na modłę renesansową, a po 1700 r. przebudowano w stylu barokowym, zostawiając jednak sporo z renesansowej świątyni. W ciekawie zaprojektowanym wnętrzu rzuca się w oczy osiem kamiennych kolumn podpierających sklepienie. Przez prawie całą długość nawy ciągną się podtrzymywane przez jońskie kolumny, wyciosane z tego samego kamienia empory, ozdobione rzeźbami i portretami. Ołtarz główny z pierwszego ćwierćwiecza XVIII stulecia, z dynamicznymi postaciami aniołów, wykonano z marmuru z Werony.
  *
   Dane kontaktowe zamku: 

Zámek Opočno

Trčkovo náměstí 1
517 73 Opočno

  *
   Tel.: +420 494 668 216
  *
   E-mail: zamek.opocno@tiscali.cz, www.npu.cz

najbliższe galerie:

 
Opoczno
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Nové Město nad Metují - zamek
1pix użytkownik wo odległość 9 km 1pix
Nowe Miasto nad Metują
1pix użytkownik dispar odległość 9 km 1pix
Nové Město nad Metují
1pix użytkownik wo odległość 9 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Nowe Miasto nad Metują
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix
Czechy - Nove Mesto nad Metuji
1pix użytkownik marucha odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 03.01.2010 14:13

Pieknie tam i u Ciebie ;)pozdrawiam :)

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 02.01.2010 15:45

Mocar znałem pałac tak z zewnątrz jak i wnętrza i stojąc na tarasie obok dziedzińca wyobrażałem sobie jak wygląda park przypałacowy. Nawet nie miałem pojęcia, że jest tam jeszcze tyle ciekawych miejsc do zobaczenia. Dzięki Twojej galerii poczułem się, jakbym tam był. Dziękuję i pozdrawiam.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 23.11.2009 00:04

Mocar... rozbrykałeś się z tymi Czechami...
ALE... rozbrykałeś się POZYTYWNIE...:))) dobrze, że dajesz nam możliwość zwiedzania tak interesujących miejsc:))) pozdr

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 21.11.2009 22:22

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Mocar - bardzo Ci dziękuję że pokazujesz w swoich galeriach tak piękne i mało znane miejscowości i zabytki. Pozdr.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 21.11.2009 19:57

Zauważyłam, iż brakuje na Obieżyświecie galerii z wielu ciekawych miejsc w Czechach. Nie ma na przykład galerii z drugiego co do wielkości miasta Czech - Brna, a to piękne miasto jest, czy choćby z miasteczka Telć, nie wspominająć o Pilźnie czy Karlowych Varach (nie byłam, a chętne bym zobaczyła zdjęcia z tych miejsc). Może Mocar nam pokaże w kolejnej odsłonie.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 21.11.2009 19:16

Oj Mocar - tyś prawdziwy jozin z Bazin ;)
Pokazujesz coraz piekniejsze miejsca u naszych południowych braci. Jeszcze kilka Twoich Galerii i na przyszły rok opracuję sobie trasę po Czechach.
Koniecznie poszukam jeleni Dybowskiego ;)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 21.11.2009 15:48

Moje klimaty, pięknie Mocar :-)
Magiczna fot.20 i 30 :-)
Margo pisze o magnoliach ... gdy kwitną udaję się na pewną "alejkę" i... :-)
Wspomniałeś iż lubisz kwiaty. Ja bardzo lubię niezapominajki leśne , ale najbliższe są mi jednak białe róże :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 21.11.2009 13:37

Soczysta zieleń, kwitnące magnolie - to się musi podobać.
A że jeszcze tematem przewodnim jest zamek, czyli to co ja lubię najbardziej ...

ciekawiswiata użytkownik ciekawiswiata(wpisów:19) dodano 21.11.2009 11:05

Przepiękne ujęcia. Bardzo przyjemny spacer !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.11.2009 09:13

Mocar super sie z Tobą zwiedzało.Zwłaszcza,że w tle wiosna.
Piękne zdjęcia.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!