m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Šumperk został założony w 1269 roku przez niemieckich kolonistów. Niemiecka nazwa Schönberg znaczy piękna góra, a nazwa czeska powstała przez zniekształcenie tego słowa. Dzięki położeniu na szlaku handlowym oraz czerpaniu zysków z wydobycia miedzi Šumperk szybko stał się centrum regionu. Miasto było własnością margrabiego morawskiego do XV wieku. Petr ze Žerotína kupił miasto i zbudował mury obronne. Miasto wprawdzie nie zalicza się do uzdrowisk, ale jako stolicy regionu należy mu się chwila uwagi. Warto zwiedzić zwartą starówkę, skupioną wokół kameralnego náměstí Míru, pośrodku którego stoi duży ratusz z 1911 r. (neorenesansowy z cechami neogotyku i stylu romantycznego). W XVI wieku miasto stało się bardzo bogate dzięki produkcji wysokiej jakości ubrań.
W czasie wojny trzydziestoletniej został znacznie zniszczony, a miasto stała się własnością Liechtensteinów. Šumperk ucierpiał ponownie w 1669 roku z powodu ogromnego pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległy 244 domy. W XVII wieku miały miejsce procesy czarownic w wyniku których śmierć poniosło 48 mężczyzn i kobiet. W 1930 roku w mieście mieszkało 12 tys. osób z czego 25% stanowili Czesi, a resztę Niemcy. W 1938 roku po zawarciu Układu Monachijskiego miasto zostało przyłączone do Niemiec. Większość Czechów została wysiedlona do Protektoratu Czech i Moraw.
 Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną z miasta zostali wysiedleni wszyscy Niemcy, a miasto znalazło się na terenie Czechosłowacji. Miasto było zajęte przez polską armię w czasie Praskiej Wiosny 21 sierpnia 1968. Armia Polska została zastąpiona 3 listopada 1968 roku przez Armię Czerwoną, która wycofała się w 1991 roku po Aksamitnej Rewolucji. Nawet ślad nie pozostał po nowszych „zabytkach”,  a jeszcze kilkanaście lat temu w Šumperku można było popatrzeć z czcią na pomnik Stalina, - a obecnie tylko powróciła do łask MB. stanąć na placu Stalina, przejść się ulicą Stalina - a teraz pozostały tylko zabytkowe kolumny Nieopodal, przy Kostelnym náměstí wznosi się kostel sv. Jana Křtitele (kościół św. Jana Chrzciciela) z XV w., przebudowany w baroku, z prostym wystrojem i ładnym arkadowym wejściem.
Freski które prawie były nie widoczne przejrzały na świat podobnie - hm ? Zegar ratuszowy co kwadrans przypomina biciem o upływie czasu. Można wejść na niedawno udostępnioną wieżę ratuszową i stamtąd popatrzeć na miasto. Panorama miasta z wieży ratuszowej Główny deptak miejski
Rzeźba na rynku

najbliższe galerie:

 
Czechy - SUMPERK
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
Šumperk
1pix użytkownik dreptak odległość 4 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Velké Losiny,  Zamek CZ. II
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Velké Losiny, Zamek CZ. I
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
zamek VELKE LOSINY
1pix użytkownik dreptak odległość 6 km 1pix
Stracone Kamienie
1pix użytkownik surykatka odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 13.01.2012 18:36

jakbym już gdzieś to widziała, hi hi:) fajnie, bo widziane cudzym okiem:)

walczis użytkownik walczis(wpisów:127) dodano 24.11.2009 11:09

no no już VI odsłona Czech , niezła objazdówka:)
Przyjemnie się zwiedza

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 23.11.2009 23:50

Całkiem przyjemny ten Šumperk. Zwłaszcza odnowione kamienice przypadły mi do gustu :-) Pozdr.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 23.11.2009 16:45

Mocar - przy okazji Twojej galerii obejrzałam galerię Dreptakowej, zgoła odmienną od Twojej. Pokazujecie to samo miasteczko w tak różny sposób, iż trudno doszukać się podobieństw. Mam problem z wystawieniem oceny. Galeria Drepraka bardziej przypadła mi jednak do gustu i pogodę tez miała zdecydowanie lepszą. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!