m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Papież przylatuje tu helikopterem na wakacje, wypoczynek albo na rekonwalescencję. Myli się jednak ten, kto uważa, że w swej letniej rezydencji  Papież oddaje się bezczynności i unika ludzi. Nawet podczas wakacji nie traci kontaktu z wiernymi. W każdą niedzielę w swej letniej rezydencji odmawia razem z wiernymi modlitwę Anioł Pański, a w każdą środę śmigłowiec zawozi go do Watykanu, gdzie na placu św. Piotra udziela audiencji generalnej tłumom pielgrzymów z całego świata. Castel Gandolfo ze swoimi ogromnymi ogrodami jest idealnym miejscem wypoczynku dla Papieża. Znajduje się tu słynny basen, wybudowany na polecenie Jana Pawła II. Do najczęściej cytowanych papieskich anegdot należy jego odpowiedź na uwagę, że budowa basenu będzie kosztowna. Papież musi być sprawny i zdrowy. Kiedy umrze, pociągnie to za sobą większe wydatki - replikował wówczas. Kiedyś, gdy Papież był jeszcze w pełni sił, biegał przed obiadem. Dzisiaj zadowala się spacerami po rozległych ogrodach rezydencji: czasem przycupnie z książką albo uklęknie na modlitwę przed figurką Matki Boskiej.  Jednak nawet tu nie może sobie pozwolić na całkowitą intymność - zawsze towarzyszy mu ochrona.
Słynny pisarz francuski André Frossard, który odwiedził przed laty Jana Pawła II w Castel Gandolfo, tak opisuje jego spacer: Papieża zastałem w stroju sportowym, czyli w białej sutannie bez koloratki i pelerynki. Wracał ze spaceru po parku, który rozciąga się na drugim skłonie Castel Gandolfo, od strony odległego o jakieś dwadzieścia kilometrów morza. Na tych długich, ukwieconych tarasach na każdym kroku człowiek natyka się na uparte pozostałości ogromnej letniej rezydencji Domicjana: malutki teatrzyk, gdzie aktorzy musieli grać - że się tak wyrażę - prawie na kolanach cesarza; kryptoportyk o rozmiarach katedry, miejsce przechadzki w dni deszczowe, i rozsiane tu i ówdzie kamienne bloki budowli, które miały wyzywać czas, a czas z nich zadrwił, wdeptując je obcasem w ziemię. Prześladowca nie wiedział, że ruiny jego luksusu będą kiedyś wspomagać spokojne rozmyślania prześladowanego. To prawda, że w Castel Gandolfo Papież nieco dłużej śpi i wypoczywa, więcej czasu poświęca na modlitwę, sport i czytanie książek; nie udziela prywatnych audiencji. Jednak miejsce to jest dla Papieża domem pracy twórczej: tutaj powstają koncepcje jego dokumentów, tutaj pisze ważne przemówienia, tutaj spotyka się z intelektualistami z całego świata.
Co dwa lata na specjalnych sympozjach w Castel Gandolfo uczeni i intelektualiści omawiają z Papieżem najważniejsze problemy ludzkości. Do Castel Gandolfo zapraszani są uczeni niezależnie od wyznawanej wiary czy światopoglądu. W ośmiu kolokwiach organizowanych tu przez Wiedeński Instytut Wiedzy o Człowieku uczestniczyli chrześcijanie różnych wyznań: katolicy, protestanci, prawosławni, a także Żydzi, muzułmanie i niewierzący. Na zdj. Kopuła  Berniniego Castel Gandolfo, położone częściowo na terytorium starożytnego Alba Longa, jednego z najstarszych miast włoskich, było w średniowieczu własnością rodziny Gandolfich - stąd nazwa. Na zdj.Gianlorenzo Bernini, twórca m.in. placu św. Piotra, wzniósł tutaj kościół z kopułą na planie krzyża greckiego. Przejęte w 1596 roku przez Stolicę Apostolską, od 1604 roku stało się letnią rezydencją papieży. W 1625 roku na zlecenie Urbana VIII rozpoczęto budowę pałacu papieskiego, a w latach 1658-1662 słynny Gianlorenzo Bernini, twórca m.in. placu św. Piotra, wzniósł tutaj kościół z kopułą na planie krzyża greckiego. Po zlikwidowaniu Państwa Kościelnego w 1871 roku papieże przez prawie 60 lat nie rezydowali w Castel Gandolfo. Dopiero tzw. traktaty laterańskie z 1929 roku między papiestwem a państwem włoskim uznały pałac papieski, ogrody oraz willę Barberinich w Castel Gandolfo za eksterytorialną posiadłość Państwa Watykańskiego.
W prywatnej kaplicy papieskiej, na długo jeszcze przed Janem Pawłem II, znalazły się akcenty polskie. Kaplicę tę zdobił w latach 30. XX wieku polski malarz Jan Henryk Rosen. Umieszczono w niej przed wojną kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Trzeba też wiedzieć, że Castel Gandolfo to nie tylko pałac. Prowadzona jest tu farma, z której wszystkie produkty, z masłem włącznie, trafiają na stół papieski w Watykanie. Na terenie rezydencji papieskiej znajduje się też słynne obserwatorium astronomiczne.  Oto kilka obrazków z Castel Gandolfo Dziękuje za uwagę .

najbliższe galerie:

 
Castel Gandolfo - z wizytą u Franciszka
1pix użytkownik King_Kong odległość 0 km 1pix
CASTEL GANDOLFO  w sierpniowym słońcu
1pix użytkownik alemarking odległość 0 km 1pix
Bella Italia
1pix użytkownik michal_w odległość 5 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik romabella odległość 10 km 1pix
Rzym - Watykan
1pix użytkownik nata44 odległość 10 km 1pix
Rzym - Wieczne Miasto
1pix użytkownik polyanna odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.11.2009 19:34

Hm..... ! galerie tworze w czasie nocy gdy podróżuje z Czech do Włoch :))) itp. a najbliższa będzie z pod Krakowem - z Alwerni, już niebawem w trakcie.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 29.11.2009 10:15

Bardzo szybko się przemieszczasz: tu Czech, zaraz Włochy – ciekawe kiedy tworzysz te galerie? ;) Twoja galeria jest chyba pierwszą z tego miejsca. Pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.11.2009 09:53

Dlatego Mocar pozwoliłam sobie zacytować je ponownie - ładnie to ująłeś " bo oddają sens i głębie naszego życia. " :-)

Pozdrawiam jeszcze raz :-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.11.2009 09:47

Słowa które tu przytoczyłem ,, MIEJCIE ODWAGĘ ŻYĆ DLA MIŁOŚCI " to słowa Papieża Jana Pawła II ,który w Castel Gandolfo spędzał wiele czasu , a znalazłem je podczas opracowywania tej galerii i postanowiłem przypomnieć je bo oddają sens i głębie naszego życia.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.11.2009 09:09

,, MIEJCIE ODWAGĘ ŻYĆ DLA MIŁOŚCI " - piękne słowa .
Tak szczególnie przy niedzieli, Twoja galeria jest mi bliższa...
Dzięki Mocar.
Pozdrawiam :-)

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 29.11.2009 00:41

Każda Twoja galeria jest "okraszona" świetnym komentarzem...
to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Twoich OŚ-wiatowych podróżach:))) pozdr

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 28.11.2009 21:28

Bardzo ciekawa galeria. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.11.2009 20:58

Mocar...przejmuje się,bo nie w moim stylu krzywdzić innych w jakikolwiek sposób.
Każdy kto tu wstawia zdjęcia jest narażony na wszystko.Ale nie z mojej strony.
Pozdrawiam Cie i miłej nocy-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 28.11.2009 20:53

Konwalio - nie przejmuj się , ocena jak ocena - nigdy do tego nie przywiązywałem większego znaczenia, galerie wystawiam raz lepsze raz gorsze, jest to dla mnie pewien rodzaj zabicia czasu i przyjemności. Co do ocen jak sami zauważacie też do tego podchodzę z ogromnym szacunkiem bo wiem ile to kosztuje czasu i cierpliwości, że chociaż by to była najsłabsza galeria wystawiona przez kogoś tu na OS to szanuje jego dobrą wolę i życzliwość, wkład pracy, czasu i to że coś wnosi na Ten Portal dobrego i twórczego. Tak mi się wydawało że ta ,,2" nie pasuje do Ciebie - ale to nie jest koniec świata i nie mam tu do nikogo żalu. Pozdrawiam Wszystkich !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.11.2009 20:23

Mocar...
napisze Ci tak,ja często oglądam galerie,coś tam napiszę...a ocenę wstawiam później.
Ale nigdy nie wstawiłabym takiej.
Przepraszam.
Ktos kto się tutaj dobrze bawi,niech się bawi.Jego małpy ,jego cyrk.
I już więcej o tym nie piszę,bo ta osoba pewnie świetnie się bawi.
Dla mnie super galeria,bo takiej nie było z tego miejsca.
Pozdrawiam-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 28.11.2009 20:19

Dziękuję za kolejny łyk wiedzy i ciekawe zdjęcia.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.11.2009 20:03

Borku dziękuję-)
Jeszcze jestem przy zdrowych zmysłach.Napisalam do szamana,ze ma te ocene usunąc.To pewnie za mój komentarz przy galerii Waaw.
Dostojnie wyglądasz obok tego majordomusa.No mundurowy,ale przyjemny.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.11.2009 19:50

Borku...wstawiam oceny...ale nie takie.Doceniam galerie,ludzi i zdjęcia,które robią.
Zaczynam mieć dosyć tej manipulacji.
Ktoś się fajnie bawi andrzejkowo.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.11.2009 19:44

Mocar ta ocena...jestem w szoku,bo żadnej nie wystawiałam.
Przepraszam.
Napisałam tylko komentarz.
Musze napisać do wielkiego szamana,co sie tu dzieje.
Pozdrawiam-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.11.2009 18:26

Castel Gandolfo strzeże też szwajcarska gwardia?No popatrz, do Watykanu mnie nie wpuścili,bo miałam w torebce szwajcarski scyzoryk.
Dobrze,ze pokazałeś to miejsce.
Przynajmniej zobaczyłam,gdzie wypoczywa Papież.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!