m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (17):

 
 Pierwsze wspomienie o RychnoVie nAD KNĚŽNOU ukazało się około roku 1258. Nazwa miasta pochodzi od niemieckiego słowa Reichenau. Najczęściej wykonywanym zawodem w mieście było sukiennictwo, dlatego też miasto nazywane było Rychnów Sukieniczy Pałac
Budowę barokowego pałacu rozpoczął w roku 1676 František Karl Libštejnský z Kolovrat, a kontynuował jego syn Norbert Leopold oraz wnuk František Karl II. Dokończony był w XVIII w. Około roku 1722 budowę prowadził znany włoski architekt Giovanni Santini. W XVII w pałacu znajdowała się duża kolekcja obrazów obejmująca portrety członków rodu Kolovratów oraz liczne obrazy krajowych i europejskich mistrzów, które zostały tu zgromadzone z innych posiadłości. Są tu m.in. obrazy Karla Škréty czy Hansa von Aachena. 


Na zdj. Portal wejściowy główny Pałac po II wojna światowa był znacjonalizowany.
Po roku 1989 pałac został zwrócony przedstawicielom rodu Kolovratów, Krakovských ,Libštejnských. Wchodząc przez zabytkową bramę, na spory plac jak by na tyłach Pałacu ... napotykamy monumentalną świątynię pod wezwaniem Najświetszej Trójcy, która znajduje się w bardzo zniszczonym zaniedbanym stanie Prawdopodobnie i fasada sąsiadującego z zamkiem kościoŁa pod wezwaniem Najświetszej Trójcy (1594-1602) ma tego samego projektanta - Jana Blažeja Santini. Największy rozkwit miasta przypada na lata 90-te dwudziestego wieku - wybudowano nowy pawilon Orlickiego szpitala, dokonano remontu fasad domów na Starym rynku oraz wykonano generalny remont miejskiego hotelu Havel, otwarto Żydowskie Muzeum Podorlickie, udostąpniono pamiĄtki z Życia Karola Poláčka w zrekonstruowanej synagodze.
 Ciekawostką miasta jest stara dzwonica z trzecim największym dzwonem w Czechach KryŠtofem (waży 5900 kg, ). Obok niej stało gimnazjum ojców Pijarów, które - wybudowane w 1714 roku - spłoneło w 1918 r. Także w latach 90-tych był odremontowany z zewnętrznej strony kościół pod wezwaniem Świętego Hawla oraz sąsiadująca z nim nowa dzwonnica. Odbywają się tutaj krajowe i międzynarodowe imprezy: Ósemka rychnowska - festiwal filmów amatorskich i wideoprogramów, Filmowy śmiech - międzynarodowy festiwal filmowy, Chorus camera - światowy konkurs chórów kameralnych, Szlitrowa wiosna - dedykowana pamięci J. Šlitra, Polaczkowe lato - na pamiątkę wielkiego rodaka - pisarza Karola Poláčka.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Doudleby nad Orlicí - zamek
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Častolovice Zamek
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Opoczno
1pix użytkownik dispar odległość 16 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY -  Opočno - zamek
1pix użytkownik mocar odległość 16 km 1pix
Po czeskiej stronie Gór Orlickich - zima
1pix użytkownik henia odległość 18 km 1pix
gdzieś w górach, na granicy
1pix użytkownik pedro1912 odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 27.11.2009 09:57

Konwalia - akurat ten pałac jest odnowiony w trakcie ponieważ został oddany prawowitym łaścicielom, jedynie obok świątynia pozostaje w opłakanym stanie i czeka na zmiłowanie .

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 27.11.2009 09:15

Pałac piękny,ale szkoda ,że nie odnawia się innych obiektów.
Pewnie Czesi też nie mają funduszy.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!