m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Cieszyn, miasto położone na granicy Polski i Czech może się poszczycić bardzo długą i skomplikowaną historią. Według legendy miasto zostało założone w 810 r.przez trzech synów króla polskiego Leszka III. W rzeczywistości Cieszyn powstał w X w. jako gród broniący południowej granicy państwa polskiego.  Z powstałego wokół podgrodzia rozwinęło się samodzielne miasto. Od ok. 1290 r. Cieszyn był stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego, potem powstałego na bazie księstwa regionu - Śląska Cieszyńskiego. Roku Pańskiego 1496, we wtorek przed dniem św. Wawrzyńca (9 sierpnia), książę cieszyński Kazimierz II sprzedał cieszyńskim mieszczanom za 210 złotych swe dwa domy leżące przy placu targowym, który stał się nowym rynkiem. Polecił wystawić na ich miejscu nowy ratusz łącznie z pomieszczeniami cechu szewców i piekarzy, zaś stary pośrodku rynku nakazał wyburzyć. Książe zobowiązał się do niezabudowywania rynku, aby na zawsze pozostał pustym placem, na którym nic nie przeszkadzałoby w prowadzeniu handlu. Niebawem przy obszernym rynku stanęła siedziba władz miejskich, budowla zapewne drewniana z wieżą wyposażaną w zegar. W ratuszu mieściły się także pomieszczenia sądu miejskiego, składy cennych towarów, miejska waga do odważania towarów, zaś przed budynkiem stał pręgierz z kuną.
Losy cieszyńskiego ratusza wyznaczały liczne pożary, jakie nawiedzały miasto. Po raz pierwszy strawił go ogień w 1552 r. Na zgliszczach odbudowano ratusz o murowanym korpusie z arkadowymi podcieniami, renesansową attyką i cylindryczną wieżą, zwieńczoną stożkową iglicą. Studnia z figurą św. Floriana, Rynek
 Pozostałość dawnego systemu zasilania miasta w wodę. Pierwotnie drewniana, od 2 poł. XVI w. kamienna. Kamienną figurę św. Floriana na czworobocznym postumencie pośrodku ośmiobocznej sadzawki wykonał prawdopodobnie W. Donay w 70. latach XVIII w. Kościół św. Jerzego, 
 usytuowany przy ul. Liburnia - nieopodal rzeki Bobrówki - powstał na przełomie XIV\XV wieku na dawnym przedmieściu Frysztackim, które znajdowało się poza murami miasta lokacyjnego. 
Pierwotnie była to kaplica - usytuowana przy przytułku istniejącym dzięki fundacji książęcej - która z biegiem lat rozrosła się do rangi kościoła. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, usytuowany przy pl. Londzina, tworzy z klasztorem zwarty czworobok. Zespół ufundowany został przez marszałka ziemskiego Księstwa Cieszyńskiego Adama Borka dla Bonifratrów, sprowadzonych do Cieszyna w 1696 roku. Kościół wzniesiony w latach 1697 - 1714 przy udziale Michała Kleina z Nysy(architekt) i Ojca Klemensa Mentzela (budowniczy), został przebudowany w 1788 roku przez Józefa Drachnego. Kościół - którego fasada została wykonana w typie klasycystycznym - został zbudowany na rzucie prostokąta.
Budynek Teatru im. Adama Mickiewicza. Od końca XIII w. do 1789 r. na miejscu tym znajdował się kościół parafialny. Spalony w 1789 r., nie został odbudowany, zaś na tym miejscu powstały koszary.
Budynek teatru (1910 r.), zaprojektowany został przez europejskiej sławy architektów F. Felnera i H. Helmera z Wiednia w stylu wiedeńskiej secesji, z obrotową sceną, podsceniem dla orkiestry, widownią o trzech kondygnacjach na 630 miejsc. Pomnik legionistów śląskich
Panorama Cieszyna Wieża Piastowska
Wzniesiona w 2 poł. XIV w. jako fragment systemu obronnego gotyckiego zamku książęcego. Górne partie nadbudowane w XV w., ozdobione kamiennymi herbami książąt cieszyńskich.
 
Widok z wieży piastowskiej na miasto strona wschodnia Rotunda
    Zbudowana w l połowie XI wieku z miejscowego kamienia łamanego. Wybudowana jako obiekt sakralny / kaplica grodowa/ lecz również obiekt obronny i miejsce spotkań przedstawicieli władzy. Panorama Cieszyna W 2 połowie XIV wieku poddana przebudowie w stylu gotyckim czego śladem są zachowane do dziś ostrołukowe otwory okienne oraz ślady polichromii na łuku tęczowym.
Wielokrotnie palona w l połowie XIX wieku, wraz z całym zamkiem przebudowana zostaje w stylu klasycystycznym wg projektu J. Kornhausela. . W latach 50-tych XX wieku, po kilkuletnich badaniach archeologicznych odtworzona zostaje w swojej pierwotnej formie. Rzeka Olza ma źródła w Polsce, w Beskidzie Śląskim. Powstaje przez połączenie małych potoków górskich, które wypływają przeważnie na zachodnich stokach Gańczorki (909 m n. p. m.), częściowo Tynioka (891 n. p. m.), i Koczego Zamku (846 m n.p.m.). Na zdj. dawne przejście graniczne na strone Czeską. Elementy dekoracyjne z fasad budynków miejskich Kościół św. Marii Magdaleny, pl. Dominikański
Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej
Kościół św. Marii Magdaleny usytuowany przy pl. Dominikańskim, został założony w XIII wieku. Początkowo w miejscu dzisiejszego kościoła znajdował się klasztor Dominikanów wraz z kościołem pw. Najświętszej Marii Panny, natomiast pierwotny kościół pw. św. Maryi Magdaleny - najpierw drewniany później murowany - znajdował się na obecnym placu Teatralnym.
Elementy dekoracyjne z fasad budynków miejskich
Ulica Górny Rynek
  Powstał w 2 poł. XVIII w. przed Wyższą Bramą, łącząc centrum miasta z dzielnicą Górne Przedmieście. Początkowo handlowano tu bydłem, potem drewnem, stąd inna nazwa: Drewniany Rynek. Elementy dekoracyjne z fasad budynków miejskich Kościół Jezusowy, pl. Kościelny
Kościół Jezusowy, pl. Kościelny

    Kościół ewangelicki, usytuowany przy pl. Kościelnym, został założony w 1709 roku. W art. 16 „Recesu Egzekucyjnego” wydanego na podstawie Ugody Altransztackiej, cesarz austriacki Józef I przyznał ewangelikom Śląska prawo do budowy sześciu kościołów, m.in. „....niedaleko miasta....” Cieszyna. Obecny późnobarokowy kościół - którego budowa rozpoczęła się w 1710 roku i trwała kilkanaście lat - powstał według planów architektonicznych Jana Jerzego Hausrückera z Opawy.
Fragment rynku głównego Dawna Miejska Kasa Oszczędności, ul. Mennicza 1
 Wzniesiona w XVI w., wielokrotnie przebudowywana, ostatnio w 1891 r. według projektu Antoniego Jonkischa.
Widok na stronę Czeskiego Cieszyna Ul.prowadząca z strony Polskiej na Czeska po przez przejście graniczne na Olzie Ratusz z rynkiem głównym w Cieszynie Czeskim Kamienica na rogu ulic Nadriżni a Stefanikova  w Cieszynie Czeskim Kościół Rzymsko Katolicki w Cieszynie Czeskim Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Cieszyn - nasz polski
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
Ziemia Cieszyńska.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Cieszyn po raz drugi
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - CIESZYN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 19.10.2012 09:31

Oj, mocar. Przecież ja wyraźnie napisałem o fotce 42, którą podpisałeś czeski Cieszyn.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 19.10.2012 09:17

Popekpawel - Dziekuje za pomoc, ale jest ona mylna i ne sprawdzona w Twoim przypadku, bo doskonale wiem gdzie wykonałem swoje zdjęcie nr40. w tej galerii.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 18.10.2012 20:43

Mocar. Chciałem tylko pomóc ale skoro nie chcesz pomocy, to Twoja sprawa. Budynek po prawej, to najładniejszy budynek na rogu głębokiej i Menniczej. U Piotra masz go jak na dłoni. http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=20431
Podążając wzrokiem wzdłuż ulicy na końcu widzisz pomnik Legionistów, a za nim pałac Habsburgów. Gdy uniesiesz wzrok nad pałac, zobaczysz koronę Wieży Piastowskiej, widoczną zawsze z ul. Głębokiej. Więcej poprawiać Cię nie będę. Obiecuję i pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 16.10.2012 23:34

Popekpawel - Niestety kolego jesteś w błędzie - to jest na 100% kamiennica na rogu ulic Nadriżni a Stefanikova w Czeskim Cieszynie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 16.10.2012 20:50

Mocar. Fotka 42 to nie jest czeski Cieszyn. To ul. Głęboka po polskiej stronie.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 02.05.2012 17:53

Bardzo fajna galeria miasta mi bliskiego. Jeśli mogę wtrącę parę słów, może wydają się komuś ciekawe.
Na fotografii nr 17 widać ulicę Głęboką. Na początku XX wieku w latach 1911-1921 jeździł tam tramwaj. Linia ta miała łączyć poprzez most (zdjęcie nr 27) dwie części miasta jeszcze nie podzielonego granicą. Linia składała się z 4 wagonów i szyn o rozstawie 1000 mm podczas gdy zwykle używano rozstawu 700 mm. Była to najkrótsza trasa w monarchii autro-węgierskiej.
Na środku zdjęcia nr 35 widać budynek hotelu "Pod Brunatnym Jeleniem" lub zwanego też "Jeleń" albo "Pod Jeleniem". Jego historia jest długa i zawiła ale warto wspomnieć, że projektował go (m.in.) znany wiedeński architekt Kilian Köhler. Wszystko musiało być na modłę wiedeńską bowiem Cieszyn był zwany Małym Wiedniem. Zatrzymywało się w nim wielu znamienitych gości a warto wspomnieć m.in. cara Pawła I, cara Aleksandra I oraz samego cesarza Józefa II.

elise użytkownik elise(wpisów:975) dodano 28.11.2009 16:20

Na zdjęciu 8 uchwyciłeś gołąbka, który pije wodę z kranu, ale sprytnie to robi.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 27.11.2009 23:56

widzę, że wreszcie z tej fascynującej wycieczki po Czechach wróciłeś...;))) pozdr

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 27.11.2009 19:00

Cieszyn ma faktycznie niepowtarzalną atmosferę.
Piękne miasto i zdjęcia.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!