m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Początek wyprawy na Meteory-wytwórnia ikon. Ikony te robione są ręcznie, wymagają naprawdę wielkiego wkładu pracy.Niektóre z nich są złocone. Najcenniejsze posiadają specjalne certyfikaty. Kalambaka-  u podnóża Meteorów, została zbudowana na miejscu starego miasta Eginion, które wstawiło się bohaterską obroną przeciw Rzymianom. Jest położona blisko rzeki Pinios. Dokładnie tam gdzie rzeka przepływa koło urwiska Pindosu. Kiedyś znajdowała się tam świątynia Apollona. Na jej miejscu znajduje się dzisiaj bizantyjski kościół, który zdobią cudowne freski, napisy, wielokolorowe marmurowe kolumny. Miasteczko znajduje się 21 km od Trikkali i 5 km od Meteorów, na wys. 240m n.p.m.
Skała na której znajduje się klasztor św. Stefana była zamieszkana przed 1200 r. Ma dwa kościoły. Pierwszy pod wezwaniem św. Stefana i drugi pod wezwaniem św. Haralamba. Stary kościółek św. Stefana został zbudowany prawdopodobnie w roku 1350 przez mnicha Jeremija. Jego cudowne freski z biegiem czasu, oraz od cięcia szablą zostały uszkodzone. Natomiast kościółek św. Haralamba został zbudowany przez mnichów Theofanisa i Amwriosiosa w roku 1798. Ma trzy kopuły i jest bardzo okazały. W środku znajduje się cudowny ołtarz, rzeźbiony w drewnie, święty stół mszalny - również rzeźbiony.

W 1333 r. w klasztorze przebywał cesarz bizantyjski Asdronikos III Paleologos. Od tego czasu klasztor otrzymał przydomek cesarskiego i patriarchalnego. Cesarz darował klasztorowi ziemię i dary. Dzisiaj jest połączony z innymi miejscami za pomocą mostu długości 8m. Dawniej ten most był ruchomy - ze względu na bezpieczeństwo klasztoru.

W skarbcu klasztoru obok pamiątek znajdują się: krzyże, naczynia liturgiczne, obrazy, szaty duchownych, epitafium Jezusa, rękopisy symboliczne w miniaturach złocone pasy z roku 1778, złotem haftowane rękawy Dymitriadisa Gawrila i innych. Również znajduje się tam cudowne wotum św. Haralamba.

Klasztor Rousanou otrzymał nazwę od pierwszego mieszkańca, który prawdopodobnie nazywał się Rusanos. Niestety nie znaleziono pisemnych źródeł potwierdzających ten fakt. Prawdopodobnie klasztor został założony w 1380 r. przez mnichów Nikodema i Benedykta. W 1546 r. został wyremontowany i rozbudowany przez mnichów Maksyma i Joasaf z Joaniny. Kościół ma swoje święto w dzień Metamorfozy Jezusa.

Ściany zdobią cudowne freski, znajdują się tam też wota wśród których są obrazy, naczynia liturgiczne, krzyże, szaty mnichów i relikwie świętych.

Do 1897 r. pielgrzymi wchodzili po drabinie zawieszonej w powietrzu, później w tym miejscu wybudowano dwa drewniane mosty (1930), które zapewniają wygodne wejście licznym pielgrzymom.
Klasztor Metamorfozy - Wielki Meteor. Na wysokości 613m n.p.m. i 475m.w. nad korytem rzeki Pinios znajduje się, największa skała z grupy Meteorów. Na niej zbudowano klasztor Metemorfozy.

Pierwszym, który zamieszkał na tej skale był Athanasios w 1380 r. wybudował tam świątynie.Klasztor odnowili i rozbudowali dwaj mnichowie: Joasaf w latach 1387-88 i Symeon w latach 1541-42. Klasztor mawygląd okazały, swym wyglądem przyciąga wzrok. Ołtarz jest rzeźbiony w drewnie, a następnie złocony. Tron przeora jest dekorowany sentefirem (kamień szlachetny), ściany są zdobione malowidłami, które ilustrują dogmaty kościoła, historię i liturgię życia kościoła orthodoksyjnego.
Do 1923 r. wchodzono do klasztoru po sznurkowej, wiszącej drabinie lub wciągano ludzi w specjalnej siatce. Dzisiaj wchodzi się do klasztory wykutymi w skale korytarzami i schodami. 

Obok tego budynku znajdują się jeszcze trzy małe kościoły. Są to kościoły św. Athanasjosa, który znajduje się przy wyjściu z klasztoru, drugi kościół św. Konstantyna i św. Heleny z roku 1769, trzeci kościół św. Jana Proroka z 1600 r. Kopia ikony z Wielkiego Meteora Nawet kot w monastyrze wydaje się by zadumany. A to kilka fotek z pradawnej kuchni w Wielkim Meteorze.
W takim kociołku mnisi gotowali swoje posiłki. Na ścianach można podziwia piękno starych fresków.
Wśród relikwii znajdują się czaszki założycieli Joasafa i Athanasjosa, relikwie wielu świętych, oraz wota wielu cesarzy bizantyjskich i patriarchów, krzyże, obrazy, rękopisy oraz pergaminy zawierające symbole, srebrne naczynia liturgiczne. W bibliotece znajduje się 600 tomów starodruków.
Klasztor św Warłama Klasztor Wszystkich Świętych - Warłama. Pierwszym mieszkańcem tej skały był Warlaam, który w roku 1350 wybudował mały kościół pod wezwaniem Trzech Świętych oraz kilka celi dla mnichów.

W roku 1518 weszli na tą skałę dwaj bracia - Nektarios i Theofanis, którzy pochodzili ze szlacheckiej rodziny z Joaniny. Wybudowali oni od nowa kościół Trzech Świętych a także kościoły: Wszystkich Świętych i Świętego Jana Proroka. Kopuły w kościele są w kształcie krzyża. Malowidła na ścianie zrobił w roku 1458 wielki artysta z Krety - Franco Katelana, a wejściową część kościoła ozdobił malowidłami ksiądz Jerzy z Thiwa.

W 1627 r. kościół Trzech Świętych został ozdobiony freskami przez Stergiosa i Kirilosa. W 1922 r. zrobiono schody w skale, tak więc pielgrzymi wchodzą teraz bezpiecznie i wygodnie. Używana jest także siata do przenoszenia rzeczy.

Pierwsi mnisi weszli na tę skałę robiąc prowizoryczną drabinę (szczeble były wbite w skałę). Trochę później zastąpiono ją drabiną zawieszoną w powietrzu. Trzeba było dużo wysiłku i odwagi, aby w ciągu pół godziny wejść na szczyt. Wśród relikwii klasztoru (które znajdują się w skarbcu) są kości wielu świętych a także habity, krzyże, naczynia liturgiczne ze srebra, ewangelia cesarza Konstantyna, rękopisy na pergaminie, żelazny pas właścicieli klasztoru, haftowany złotym epitafium Jezusa.

Wartość zgromadzonych w monastyrach skarbów, pamiątek i rękopisów jest nieoceniona. Mimo to Meteory pozostają skromne. Dekorowane szkatułki zawierają szczątki świętych. Krzyże ze szlachetnego drewna, cudowne obrazy, rękopisy, święte kielichy, Ewangelia, Pastorały Biskupie, wyszywane złotem szaty, miniatury, rzeźby w drewnie i cudowne freski (wykonane w stylu Szkoły Macedońskiej i Kreteńskiej) - są tylko częścią cennych skarbów tam znajdujących się.
Siatka pod dachem służyła do wciągania niezbędnych mnichom rzeczy. W skarbcu są ukryte stare dokumenty, dary oraz inne dzieła historycznej i artystycznej wartości, które nie tylko ukazują fakty historyczne ale łączą to miejsce z wydarzeniami o wielkim historycznym znaczeniu. Rękopisy są wykonane na papierze, pergaminie i na innych tworzywach. Ich przepisanie było bardzo trudne, była to żmudna praca. Dawniej znajdowały się tu pracownie bibliograficzne gdzie tworzono lub przepisywano teksty o charakterze religijnym, teologicznym, żywoty świętych, indeksy pieśni kościelnych, utwory starożytnych pisarzy greckich Beczka -gigant. Fotka zniekształcona, bo nie wiem czy mój małżonek byłby zadowolony, że go tak publicznie wystawiam :))

najbliższe galerie:

 
Kalampaka-Meteory
1pix użytkownik materatz odległość 0 km 1pix
Grecja 2008- Meteory
1pix użytkownik metuzalech odległość 0 km 1pix
Grecja - Meteory
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Grecja - Meteory - film
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix
Meteory - wiszące klasztory (Grecja)
1pix użytkownik beata odległość 1 km 1pix
METEORA -Μ ε τ έ ω ρ α
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 19.01.2014 18:09

ileż tajemnic muszą kryć takie mury...
szokujące klify i skały...
miejsce ma swój klimat...

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 17.01.2010 15:17

Wspaniałe, wręcz magiczne miejsce. Mam je zamiar w tym roku odwiedzić. Twoja galeria i opisy tylko utwierdzaja mnie w tym zamiarze. Dobre foty. Pozdrawiam

darecki użytkownik darecki(wpisów:65) dodano 29.11.2009 23:32

Ciekawe i magiczne miejsce.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 25.11.2009 09:27

fajna beka a jak z zawartością ???:)))
co do opisu to nie wiem czy masz rację bo ja bym tak hmmm... mężowi nie "zmasakrował" twarzy:)))
hahaha;)))) pozdr

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 24.11.2009 21:42

No cóż, mówisz i masz :)))) Pozdrawiam.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 24.11.2009 21:06

Jo_ta niema co żałować tylko dobić jeszcze jedną fotkę na koniec i wszyscy zobaczymy tą beczkę;))) pozdr

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 24.11.2009 19:54

Oczywiście z tym świętym miejscem to żart, bo w końcu po co braciszkowie wytwarzali wino? Zapewne po to by je wypic. To właśnie u nich w klasztorze widziałam największą beczkę w życiu. Załuję że jej tu nie wystawiłam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2229) dodano 24.11.2009 19:26

Bardzo lubię monastyry,cerkiewki,synagogi.....itd.-więc ta galeria bardzo mi odpowiada-miejsce ciekawe i mistyczne-pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 24.11.2009 19:15

Jo_ta...to ja już nie pytam o beczułki.
Przepraszam

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 24.11.2009 19:09

Dzięki wszystkim za uwagi szczególnie te o opisie.Jako początkujący ,,obieżyświat" popełniam jeszcze wiele błędów i Wasze komentarze są dla mnie bardzo cenne. Konwalio beczki są niestety puste, degustacji nie było. :) Ale w końcu czy to uchodzi w świętym miejscu?

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1406) dodano 24.11.2009 12:39

Moim zdaniem - to jedno z najbardziej mistycznych miejsc w Grecji. Bardzo mile wspominam czas naszego pobytu w tych okolicach. Z przyjemnościa bym tam wrócił.

walczis użytkownik walczis(wpisów:127) dodano 24.11.2009 11:02

przy 31 chłodem zawiało.......
wspaniałe zdjęcia

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 24.11.2009 10:47

Ładnie to ujęłaś - byliśmy i widzieliśmy- jest to naprawdę wysoko - podziwialiśmy z pełnymi pampersami.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 24.11.2009 10:04

miejsce pełne wdzięku dodatkowo te wspaniałe ikony...
tak jak Aiaren zauważył musisz cząściowo "rozcapierzyć" tekst na następna stronę bo w obecnej poztaci taki urwany niestety traci wątek;)) pozdr

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 24.11.2009 06:04

Miejsce piękne.
Ikony cudowne.
Ciekawe ,czy w tych beczułkach jest wino?
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!