m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Hotel w którym mieszkałam znajdował się blisko lotniska, więc ten widok był dość częsty :-) Na placu Freyung znajduje się fontanna Austriacka. Figury znajdujące się w dolnej części symbolizują cztery wielkie rzeki cesarstwa: Pad, Łabę, Wisłę i Dunaj. Kobieca postać na górze to alegoria Austrii. Modelką do niej była (podobno) Alma von Goethe, wnuczka poety zmarła w wieku 17 lat. Wejście do Pasażu Freyung. Pomiędzy Freyung i Herrengasse znajduje się Pałac Ferstel. To właśnie w nim znajduje się słynna kawiarnia Cafe Central, w której bywali niegdyś artyści i intelektualiści. A na zdjęciu - Pasaż Freyung, mała galeria handlowa. Humorystyczne podejście do życia cebulki włosa :-) W Pałacu Ferstel znajduje się też bardzo ładna, przyjemna dla oka fontanna Ondyn.
Kamienica niczym z Disney'a. Na Hoher Markt, gdzie w średniowieczu swoje miejsce miały pręgierz i szubienica znajduje się kolejna atrakcja Wiednia. To zegar Ankeruhr z 1912 roku. Co godzinę przed tarczą pojawia się jedna ze słynnych postaci, m.in. Marek Aureliusz, Maksymilian I, książę Eugeniusz Sabaudzki, Maria Teresa i Franciszek Lotaryński czy też Haydn. Natomiast w południe wszystkie osobistości defilują jedna za drugą przed zgromadzonymi i zainteresowanymi widzami.  Przy Michaelerplatz, przed głównym wejściem do Hofburga znajduje się Looshaus. Budynek który budowano w latach 1909-11 r. budził wśród mieszkańców gwałtowne emocje. Mówiono wręcz o nieprzyzwoitej nagości górnych partii ścian i żądano by zamknąć plac budowy :-) A dziś jest to siedziba Raiffeisenbanku. Plakat przedstawiający cały kompleks Hofburga. Wieża kościoła Augustianów - najważniejszego kościoła dworu cesarskiego. Pochodzi z I poł. XIV wieku. Odbyły się w nim śluby Marii Teresy i Franciszka Lotaryńskiego w 1736 r., Marii Antoniny i Marii Ludwiki w 1770 r. i 1810 r., Elżbiety Bawarskiej i Franciszka Józefa w 1854 r. oraz Stefanii Belgijskiej i następcy tronu, księcia Rudolfa w 1881 r.
Najważniejszym elementem wystroju kościoła jest symboliczny grób ukochanej córki Marii Teresy - Marii Krystyny. Na mnie kościół wywarł bardzo pozytywne wrażenie. Według mnie, jest to jedna z nielicznych świątyń która nie  przytłacza swoim ogromem. Wnętrze jest skromne, jasne i przestronne. Po prawej stronie od ołtarza znajduje się kaplica Loretańska, przez którą wchodzi się do krypty Herzgruft, gdzie w 54 srebrnych urnach przechowuje się serca Habsburgów. W jednej z nich znajduje się serce Orlątka - syna Napoleona i Marii Luizy. Najwspanialsza sala teatralna Austrii - Opera Państwowa. Jest jednym z niewielu teatrów operowych na świecie, wystawiających niemal codziennie inny spektakl. W Operze odbywają się również słynne bale debiutantek. Pierwszy taki bal zorganizowano w Operze w 1877 r., aby uczcić wejście w wielki świat dziewcząt z arystokratycznych rodzin.  Nowy Pałac od strony Burggarten - ogrodu pałacowego. Dodatek do rzeźby ;-) Widok na Burggarten.
Odpoczynek nad jeziorkiem z widokiem na Motylarnię. Któż to może być obiektem zainteresowania tej grupki ? Oczywiście główna atrakcja ogrodu - posąg Mozarta pochodzący z 1896 r. Chyba każdy turysta który zawita do Burggarten musi zrobić sobie fotkę z Mozartem w tle :-) Leniwe popołudnie :-) Każdy znajdzie tu kawałek trawki dla siebie. Pomnik Franciszka Józefa zdobiący Burggarten. Po odpoczynku na zielonej trawce czas na dalsze zwiedzanie Wiednia. Tym razem zawitałam na Neuer Markt. Na tym placu w średniowieczu handlowano mąką, było to również miejsce gdzie odbywały się turnieje rycerskie. Spójrzcie tylko jak luksusowo jeździ się po Wiedniu taxi :-)
W centrum Neuer Markt znajduje się fontanna Donner-Brunnen, pochodząca z lat 1737-39 r. Centralna figura - Ostrożność, jest alegorią rozwagi władz miasta. Pozostałe rzeźby to personifikacje dopływów Dunaju: Traun, Enns, Ybbs i March. Maria Teresa zbulwersowana nagością rzeźb rozkazała je zdjąć w 1770 r. Powróciły na swoje miejsce dopiero w 1801r. Przy Neuer Markt znajduje się również Kościół Kapucynów (po lewej stronie na zdjęciu). Wzniesiony w I poł. XVII wieku, zgodnie z regułą zakonu, ma bardzo skromną fasadę. W Kościele znajduje się Kaisergruft - Krypta Cesarska. Pochowanych jest tu 12 cesarzy, 17 cesarzowych i ponad stu innych członków dynastii. Zgodnie z regułą dworu Habsburgów, w Krypcie Cesarskiej znajdują się trumny z zabalsamowanymi zwłokami, organy wewnętrzne przechowuje się w katakumbach pod katedrą św. Szczepana, zaś serca we wspomnianym wcześniej Kościele Augustianów.   Kadr z życia wiedeńskiej ulicy :-) Kolejny punkt na naszej wiedeńskiej trasie to Stadtpark - Park Miejski. Teren o powierzchni 11,4 ha został oddany wiedeńczykom jako miejsce wypoczynku i rekreacji w 1862 r. W parku znajdują się pomniki wielu znakomitości lecz tym najsłynniejszym, bezsprzecznie kojarzonym z tym miejscem jest wykonany z brązu posąg Johanna Straussa syna.
 Następny punkt na naszej liście obowiązkowych atrakcji Wiednia - Prater. Wielkie Koło jest tym dla tego miasta, czym Wieża Eiffla dla Paryża. Uruchomione w 1897 r. wielkie Koło Diabelskie zostało zbudowane w osiem miesięcy przez pewnego Anglika. Miało być ono reklamą brytyjskiego przemysłu metalurgicznego. Podobne konstrukcje postawiono w Chicago, Londynie, Paryżu. Ale do dnia dzisiejszego przetrwało  jedynie wiedeńskie. W oczekiwaniu na wejście do wagonika. Bardzo dłuuugie czekanie.
Podczas I Wojny Światowej, Koło wykorzystywane było jako punkt obserwacyjny. W czasie nalotów w 1944 r. zostało spalone lecz nie zburzone. Do ponownego użytku, po renowacji oddano je w 1947 r., niestety ze zmniejszoną dwukrotnie liczbą wagoników.
Samo Koło ma wysokość 64,75 m i szerokość 61 m. Całkowity obrót trwa 20 minut (a na wejście czeka się w sezonie ok 1,5 godziny). Wagoniki przemieszczają się z prędkością 75 cm na sekundę. Widok z Diabelskiego Koła zapiera dech... W centrum zdjęcia można dostrzec Belweder, do którego niestety nie dotarłam. Za dużo ciekawych miejsc do zobaczenia, za mało czasu... Może następnym razem :-)  Widok na kompleks UNO-City. Miasteczko ONZ. Od sierpnia 1979 r. Wiedeń jest jedną z czterech siedzib Organizacji. ONZ płaci państwu austriackiemu symboliczny czynsz w wysokości 1 szylinga rocznie. Takie zasady ustalono na okres 99 lat. Po powrocie na ziemię i dotarciu do centrum, na Stephansplatz zaskoczyło mnie indiańskie przedstawienie :-) Widowisko naprawdę zgromadziło tłumy. Żeby maksymalnie wypełnić dzień wrażeniami, postanowiłam udać się w kolejne miejsce by na własne oczy zobaczyć słynny dom Hundertwassera. Malarz i grafik zaprojektował ten dom w 1985 r. na zlecenie władz Wiednia.
W budowie użyto różnorodnych materiałów - szkło, cegłę, ceramikę i przede wszystkim żywą zieleń :-) Wykorzystano też wielobarwny tynk by podkreślić odrębność każdego z 50 mieszkań. Niesamowity budynek, który w pierwszej chwili wprawia w osłupienie. Ale chcąc czy nie, każdy kto go widział wyrabia sobie na jego temat jakąś opinię. Dolna część domu Hundertwassera. Czy coś Wam to przypomina ? Na stacji metra Vien Mitte - jednej z głównych stacji przesiadkowych Wiednia. Zachód słońca nad obwodnicą Wiednia. Po opuszczeniu Wiednia udaliśmy się do Eisenstadt, miasteczka położonego 50 km od stolicy, by zobaczyć główną atrakcję miasta - zamek obronny węgierskiej dynastii Esterhazych z XVII wieku.
Dziedziniec zamku. Widok na zamek od strony ogrodu. Zamek początkowo był gotycką twierdzą, potem z rozmachem przebudowaną przez księcia Esterhazy. Stanowił on centrum dworskiego życia. Obecnie zamek pełni rolę centrum kulturalnego. 
Z miastem jak i zamkiem, nierozerwalnie związane jest nazwisko Haydna. Od 1761 r. przez ponad czterdzieści lat pracował jako kapelmistrz na dworze księcia Esterházy. Widok na Gloriettę i park zamkowy - dawny ogród barokowy. Około 1800 r. przekształcono go w angielski park krajobrazowy. Widok na zamek spod Glorietty. Przedziwnej konstrukcji ławka dla dwojga :-)
Fauna na jeziorze :-) Fauna w jeziorze :-)

Na tym nie koniec zwiedzania Wiednia. Zapraszam do następnych galerii :-)

najbliższe galerie:

 
Wiedeń - Nowy Rok 2
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wiedeń centrum 3
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wiedeń centrum 4
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Austria_2008 (01) - WIEDEŃ/spacer po mieście
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Sylwester w centrum Wiednia 3
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wiedeń (Wien) -  Pierwszy dzień
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 11.09.2015 21:02

ak - dzięki za wizytę. Te galerie z Wiednia robiłam daaawno temu i patrząc na nie z perspektywy czasu, dziś zrobiłabym je inaczej. Każde z przedstawionych miejsc zasługuje bowiem na szersze zaprezentowanie - i Katedra, i muzea Hofburga, motylarnia. Jeśli tylko uda mi się odgrzebać fotki z tamtych wycieczek, zrobię takie wiedeńskie galerie-suplementy :-)
Może uda mi się skusić Cię do zatrzymania się w Wiedniu ;-)
Pozdr.

ak użytkownik ak(wpisów:6376) dodano 11.09.2015 17:24

w pierwszej kusi katedra i motylarnia, w drugiej rzeźby, strefy zielone i Glorietta z parkiem :)))

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:914) dodano 05.10.2014 19:31

Warusek - lotnisko leży w Schwechat jakieś 15 km od Wiednia więc to raczej nie jest bliski dystans :) Każda galeria z tego pięknego miasta jest ciekawa :) Im więcej miłośników Wiednia na OŚ tym lepiej ;) Pozdrawiam

warusek użytkownik warusek(wpisów:238) dodano 05.10.2014 19:26

Byliśmy w ogrodach pałacu Schönbrunn . I tam zaobserwowałem że regularnie co trzy minuty przelatywał samolot . Blisko jest lotnisko. Fajną masz galerie .

ewka użytkownik ewka(wpisów:7) dodano 30.12.2009 20:35

Pięknie pokazany Wiedeń. Ja niestety zwiedzałam krótko i na dodatek w deszczu. Tym bardziej zazdroszcze :) Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 13.12.2009 13:57

Już po miniaturkach wiedziałam, że będzie mi się podobać. Zgodnie z twoją zapowiedzią czekam na następne. Pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 11.12.2009 21:44

Charlie, profesjonalny opis. Możesz oprowadzać wycieczki po Wiedniu.:-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.12.2009 18:43

Piękny ten Wiedeń i ciekawie go pokazałaś i opisałaś.
Charlie pozdrawiam-)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2093) dodano 11.12.2009 15:31

Ładna galeria. Nawet trafilaś na Indian :-))) Podoba mi się bardzo ujęcie domu Hundertwassera fotka 37. Pozdrawiam.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 11.12.2009 13:48

Piękna galeria i ładnie opisana - najbardziej piękne dla nas zdjęcia to 15, 33, 34, 42.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 11.12.2009 09:15

Faktycznie fontanna Ondyn jest przyjemna dla oka ;)))))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!