m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (13):

 
Nazwa osiedla pochodzi od położonego w jego pobliżu szybu Nikischschacht (obecnie Poniatowski) i jest spolszczoną wersją jego niemieckiej nazwy. Powstanie osiedla sięga początku XX wieku, kiedy to koncern Georg von Giesches Erben zapoczątkował eksploatację nowych pokładów węgla w polu Reserve. W 1904 r. rozpoczęto drążenie szybu Carmer i zainstalowano nowe maszyny. 13 maja 1907 roku powołano obszar dworski Giszowiec.

Zabytkowa zabudowa mieszkaniowa osiedla w Nikiszowcu powstała według projektu Georga i Emila Zillmannów. Budowa trwała kilka lat. Pierwszy blok mieszkalny oddano do użytku w 1911 roku, a ostatni, IX blok, wybudowano w 1919 roku. W osiedlu na powierzchni 200 000 m² wybudowano około 1000 mieszkań, ponadto park ludowy, który zajmował 44 000 m², budynek administracyjny, cechownię, łaźnię dla całej załogi kopalni Giesche z kotłownią, dom noclegowy z 504 łóżkami i duży kościół, następnie gospodę, placówkę policji, sklepy, pralnię i szkołę z mieszkaniami dla nauczycieli. Budynek mieszkalny składał się ze 165 mieszkań; razem z podwórzem i ulicą zajmował przeciętnie 1300 m². Typowe mieszkanie w Nikiszowcu składało się z 2 pokoi z kuchnią i miało powierzchnię około 63 m² Każdy z tych trzykondygnacyjnych czteroboków został połączony z blokiem sąsiadującym nadwieszką (zadaszony mostek) przerzuconą nad ulicą. W podwórzach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze: chlewiki, komórki i piec do wypieku chleba Osiedle widziane z lotu ptaka przypomina kształtem widownię amfiteatralną ze sceną w samym centrum, którym jest plac Wyzwolenia. W skład całego kompleksu wchodzi 9 połączonych ze sobą ceglanych budynków oraz neobarokowy kościół św. Anny.
Zabudowa z surowej czerwonej cegły stanowi architektoniczną całość. Celem uniknięcia monotonii Zillmannowie starali się nadać familokom indywidualny charakter i silnie zaakcentowali elementy konstrukcji architektonicznych, np. łuki nad otworami okiennymi i drzwiowymi. Budynki wyróżniają się wieloma detalami: wykuszami o różnej wysokości, głębokości i kształcie, a także portalami wejściowymi 19 października 2006 w Tyskim Muzeum Piwowarstwa odbyło się uroczyste otwarcie Szlaku Zabytków Techniki. Jednym z obiektów na trasie jest Nikiszowiec Opis zaczerpnięty ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikiszowiec http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikiszowiec http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikiszowiec
Budynek Poczty

najbliższe galerie:

 
NIKISZOWIEC . . .   okiem optymisty
1pix użytkownik jasko227 odległość 0 km 1pix
Nikiszowiec 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Katowice - Nikiszowiec czyli tajemnice ceglanych domów
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Nikiszowiec
1pix użytkownik pisanka odległość 0 km 1pix
Katowice nieco inaczej
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Katowice-Nikiszowiec
1pix użytkownik budgie odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.03.2012 01:15

Niesamowite miejsce :)Pozdrawiam :)

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 28.11.2009 22:40

Wielokrotnie byłam w Katowicach, ale jakoś nigdy nie trafiłam do tej dzielnicy.Dośc surowa w wyrazie, ale ma swój urok.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!