m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nieco oglądającym wybiegnę na przeciw - zapewne wielu z Was  zada pytanie - po co ? aż tyle powtarzających się ujęć o tej samej tematyce, otóż Troki i zamek to tak urokliwe miejsce że trudno to docenić w jednym zdjęciu fotograficznym - przyznajcie to Państwo sami . Zaledwie po 27 kilometrach od wyjazdu z Wilna wkraczamy do Trok, kilkutysięcznego miasteczka. Zaskoczenie całkowite: spodziewałem się przecież prowincjonalnej mieściny, która okres świetności ma dawno za sobą. Wita nas miejsce czarujące, leżące wśród zielonych dolin, otoczone pokaźnymi lasami sosnowymi, przeglądające się dumnie w błękitnej toni dwóch jezior Galve i Tataryszek. Czyżby tak kiedyś wyglądał świat w swej pierwotnej postaci? Zastanawiam się i nie dochodzę do żadnych konkluzji, bowiem oczarowany miejscem w którym dano mi być dostaję nową porcję wrażeń jakie niesie średniowieczny, czerwony, ceglany zamek -
rezydencja Witolda. Położony na wyspie jeziora Galve połączonej długim drewnianym mostkiem mocno strzeże swych tajemnic. Pałac książęcy i zamek dolny oddzielone 11 metrowej szerokości fosą tworzą twierdzę nie do zdobycia. Otaczająca go bujna zieleń stanowi wyszukane tło podkreślające dobitnie ekspresję tego magicznego miejsca. Nostalgiczny spokój i otaczająca go cisza dodaje powagi tej twierdzy i dowodzi zarazem wysokiego zmysłu estetycznego jego właścicieli. Burzliwe dzieje tej rezydencji książęcej mogą być kanwą niejednego filmu sensacyjnego o zabarwieniu politycznym. Knowania Witolda i jego śmierć na rękach Jagiełły nabiera symbolicznego wręcz znaczenia dla stosunków polsko-litewskich. W okresie późniejszym zamek staje się więzieniem politycznym dla osób ówczesnego świecznika.
Zamknięci są tu posłowie wielkiego księcia moskiewskiego, niewątpliwą przyjemność przebywania w tej wyszukanej scenerii mają członkowie możnego rodu Gasztołdów zamknięci za konszachty ze zdrajcą Glińskim. Piękna Helena, królowa, wdowa po Aleksandrze Jagiellończyku podejrzewana o chęć ucieczki do Moskwy przebywa w murach trockiej warowni długi okres oglądając własne oblicze w srebrnym lustereczku. Przez wieki Troki uważane były za stolicę pogańskiej, giedyminowej Litwy. Co prawda, badania naukowe nie do końca potwierdzają tę tezę, lecz gdyby nawet przyszło ją między mity włożyć, nadal temu niezwykłemu miejscu będzie dodawała uroku i romantyki.  Ale do rzeczy - nieco od strony historycznej ......  Bezimienni architekci korzystali z wzorców francuskich (zamek w Coucy), jak i krzyżackich. W 1392 r. wielki książę przeniósł się tu na stałe, mimo że stolicą było Wilno.
 Dalszy rozkwit siedziby trockiej miał związek z klęską Krzyżaków pod Grunwaldem, przez co zwolniona ona została z roli punktu strategicznego; szczególnym miłośnikiem zamku był Kazimierz Jagiellończyk, podobnie jak Witold, przedkładający Troki nad Wilno. W XVI w. zamek pełnił ciekawą rolę królewskiego więzienia politycznego. Trafili tu m.in. chan kipczacki Szach-Ahmed, posłowie wielkiego księcia moskiewskiego, przeciwnicy polityczni, a nawet wdowa po Aleksandrze Jagiellończyku, Helena, podejrzewana o zamiar ucieczki do Moskwy. Rolę rezydencji królewskiej pełnił do czasów Zygmunta Augusta. Potem stracił znaczenie, a po wojnie z Moskwą w 1655 r. popadł w ruinę.
 W takiej postaci pozostawał aż do lat 50. XX w., gdy rozpoczęto rekonstrukcję posługując się jeszcze przedwojennym projektem Jana Borowskiego. W latach 1951-1961 zrekonstruowano zamek górny. Ukończenie prac budowlanych na zamku dolnym nastąpiło w 1987 r. Zrekonstruowany zamek robi wrażenie, choć trochę razi „świeżością” cegły.
 Ogromna budowla, zajmująca niemal całe terytorium wyspy, składa się z dwóch oddzielonych fosą części. Wchodzi się przez bramę wjazdową na przedzamcze . Wokół dziedzińca, patrząc od schodów wiodących w kierunku sprzecznym ze wskazówkami zegara, stoją kolejno:
kazamaty północne , baszta północno- zachodnia, blok pomieszczeń gospodarczych z kazamatami zachodnimi , baszta południowo-zachodnia , południowy mur obronny z kazamatami z bramą wejściową baszta południowo-wschodnia , wreszcie zajmujący niemal całą długość muru po prawej stronie blok stajni z kazamatami wschodnimi. Wnętrza budynków zaadaptowane są do celów ekspozycyjnych; można tu obejrzeć np. pieczątki szlacheckie, fajki, porcelanę, bibeloty, także meble z pałaców ziemiańskich z XIX i XX w. Schody wiodą z przedzamcza do drugiej części fortecy - właściwego zamku . Przez 11-metrowej szerokości fosę wchodzi się na most zwodzony ,
po czym przechodzi przez wrota, umieszczone w ogromnym donżonie , stanowiącym główną wieżę zamku (33 m wysokości). Rezydencja ma formę czworoboku wokół dziedzińca wewnętrznego . Patrząc z niego po lewej stronie znajdują się pomieszczenia mieszkalne , po prawej - pomieszczenia reprezentacyjne, w tym Sala Gościnna.
W pomieszczeniach powstała ekspozycja muzealna o dość szerokiej tematyce - od kopii Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki przez znaleziska archeologiczne, gobeliny, eksponaty etnograficzne (w tym karaimskie), po litewskie banknoty z okresu międzywojennego. Poruszając się leniwie uroczymi uliczkami Trok, które nieomal w niezmienionym kształcie pamiętają Witoldowie czasy zmierzam do XVIII-wiecznej kienesy karaimskiej. Co rusz ciekawie spoglądamy na dobrze utrzymane domy Karaimów. Charakteryzują się one nie tylko malarską urodą ale również pewną manierą architektoniczną polegającą na ciekawym położeniu wszystkich budowli zwróconych do ulicy ścianami szczytowymi w których znajdują się potrójne okna. Nie sposób nie wejść do oryginalnej restauracji karaimskiej zachęcającej wyszukanymi zapachami.
Próbujemy niezbyt pewni początkowo słuszności wyboru kibinów czyli innej wersji językowej kibinai- pierożków pieczonych z kruchego ciasta z nadzieniem mięsa wieprzowego. Oryginalna potrawa karaimska to istne niebo w gębie. Następnie zamówione ogórki karaimskie potwierdzają niepodważalne mistrzostwo autorów tej sztuki kulinarnej.
I tak w nie skończoność można snuć opowieści o tym wspaniałym skrawku ziemi Litewskiej, Dziękuje pięknie za dotrzymanie mi towarzystwa.

najbliższe galerie:

 
Troki
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
Litwa -Troki, Szawle, Kowno
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Troki cz. 1
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
TROKI
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Troki
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
Litwa - Troki
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 07.07.2013 13:43

Piękne miejsce. Wybieram się tam w tym roku :)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 11.11.2011 20:00

Z przyjemnością zapoznałam się z tym co mnie ominęło. W tym roku miałam zaklepany wyjazd właśnie w te okolice i, niestety, na 4 dni przed wyjazdem odwołano...... Żałowałam bardzo. Cieszę się, ze mogłam u ciebie zobaczyć.Pozdrawiam.

maximus33 użytkownik maximus33(wpisów:167) dodano 19.05.2010 20:01

ciekawa wycieczka

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 04.03.2010 00:12

Mocar, alez piekna ta Twoja galeria! Pozdrawiam serdecznie.

nadhob użytkownik nadhob(wpisów:15) dodano 12.02.2010 19:13

Jadłem, piłem i dobrze się bawiłem w latach 70. Pływanie po jeziorach sprawiło niesamowitą frajdę bo złapałem 2 kg szczupaka. Pozdrowienia, przyjemnie oglądać zdjęcia.
Z Trok niedaleko do Zwierzyńca, pozdrawiam całą wieś o nazwisku Mackiewicz.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 15.12.2009 22:01

Dzięki wielkie za komentarze i oceny - pozdrawiam !

desidera użytkownik desidera(wpisów:59) dodano 14.12.2009 18:39

Troki to jedno z tym miejsc do ,których chętnie sie wraca,piekna galeria.
Będąc w Trokach zabrakło mi czasu na zwiedzanie zamku,ale widze ,że trzeba to naprawić.Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 14.12.2009 17:04

Ta miejscowość cieszy się wielkim powodzeniem jak widać po ilości galerii.
Twoja jest również ciekawa.
Mocar pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!