m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Luoyang - starożytne miasto położone na płd. od Żółtej Rzeki, było stolicą dziesięciu dynastii. Tu otwarła podwoje pierwsza w Chinach świątynia buddyjska. Świetność Luoyangu skończyła się wraz z zajęciem miasta przez Dżurczenów podczas panowania Północnych Song. Komunistyczny okres industrializacji przekształcił miasteczko w ponad milionową aglomerację. Świątynia Białego Konia położona około 10 km na wschód od Luoyangu, uchodzi za pierwszą chińską świątynię buddyjską. Z jej powstaniem łączy się barwna legenda.
Gdy Luoyang był stolicą późniejszych Han, w 64 r. cesarz Ming miał sen, w którym przed pałacem przelatywało złote bóstwo.
Jeden z doradców, zapytany o interpretację snu, odpowiedział, że był to sam Budda. Władca natychmiast wysłał do Indii emisariuszy, by przywieźli święte teksty. Po kilku latach powrócili na dwóch białych koniach, przywożąc sutry, przechowywane potem w świątyni, której nazwę zapożyczono od wierzchowców. Cała historia jest zapewne legendą, buddyzm bowiem przenikał do Chin szlakami handlowymi. Jednak kilka wieków musiało upłynąć nim nastał czas jego rozkwitu.
Obecne zabudowania świątynne pochodzą z późniejszych okresów, ale dzieje sanktuarium można prześledzić aż do I wieku. W otaczającym świątynię ogrodzie... ... rosną cesarskie piwonie... ... w różnych odmianach. Wnętrze świątyni kryje grobowce dwóch afgańskich misjonarzy buddyjskich.
Minął trzydniowy weekend i nieprzebrane rzesze najliczniejszego narodu świata gdzieś zniknęły.  Ci nieliczni przybywali tu w celu modlitwy. Wio, koniku!

najbliższe galerie:

 
Chiny cz.XVI - Luoyang poza programem.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Luoyang.  Świątynia Białego Konia
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 5 km 1pix
Chiny - Episode II
1pix użytkownik ignac74 odległość 6 km 1pix
Chiny.  Luoyang - miasto piwonii wczoraj i dziś
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 6 km 1pix
Chiny (5) Luoyang i Suzhou
1pix użytkownik raul odległość 9 km 1pix
CHINY - Longmen - Rzeka Yi He
1pix użytkownik paulus odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
darcio użytkownik darcio(wpisów:30) dodano 27.11.2013 13:19

Czy aby za tą jazdę konną, można było trafić do obozu pracy. Gratuluję bohaterstwa.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 16.12.2009 18:57

Lubię takie zdjęcia jak 24 - wprowadzają życie i humor do galerii. A tak w ogóle bardzo ciekawe miejsce i przepiękne cesarskie piwonie. Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:8939) dodano 16.12.2009 15:11

czy na ostatnim zdjeciu to jest ten sławny terakotowy wojownik ? :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!