m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Amerykańska artystka Jenny Holzer w holu wejściowym ustawiła kolumnę z wyświetlaczem cyfrowym, po którym spływają świetlne zapisy przemówień deputowanych do Reichstagu i Bundestagu z lat 1871-1999... ...dokumentując w ten sposób historię wystąpień plenarnych w Niemczech. Niesamowite wrażenie robi ten widok wieczorem ,na zewnątrz. Walki wokół  Reichstagu rozpoczęły się 29.04.45 r. ale ostatecznie budynek został zdobyty 02..05.45 r. i w następnych dniach wielu sowieckich żołnierzy... ...chciało się w tym budynku uwiecznić i jako znak zwycięstwa pozostawić tam swoje nazwisko lub kilka słów posłania... Niektóre z tych napisów zachowały się do dziś. Jako ślady wydarzeń, które prowadziły od manii wielkości do totalnej klęski. I tak budynek Reichstagu stał się symbolem początku i końca panowania nazistów.
Na zewnątrz również jest wiele symboli ... by pokazać i omówić wszystkie należałoby poświęcić temu osobną galerię. Przebudowa Reichstagu wymagała zastosowania odpowiednich, ekologicznych rozwiązań energetycznych.  System ogrzewania i instalacje elektryczne wykorzystują energię słoneczną . Panele solarne ( o powierzchni 300  m²  są na dachu budynku) i własne elektrociepłownie pokrywają zapotrzebowanie na prąd Reichstagu i sąsiadujących budynków parlamentarnych w ponad 80% Specjalne oszklenie i izolacja powstrzymują utratę ciepła. Podłogi wykorzystywane są jako magazyn zimna i ciepła.
Ponadto 300 m pod ziemią znajduje się rezerwuar słonej wody, która nagrzewana jest w okresie letnim do temperatury 70 °C i przechowywana w zbiorniku służy do ogrzewania budynku zimą. Oddzielny zbiornik, umieszczony 60 m pod ziemią, magazynuje zimną wodę, schładzaną zimą, wykorzystywaną latem do klimatyzacji. Wyżej opisane środki pozwoliły na redukcję rocznej emisji CO2 z ok. 7 000 do 400-1 000 ton. Zajrzyjmy do niektórych pomieszczeń... Przed nami restauracja dla deputowanych . Kuluary deputowanych Dzięki projektowi  Sztuka na budowli  Bundestag zjednoczył sztukę i politykę.
Znani artyści krajowi i międzynarodowi przyczynili się do urządzenia budynków parlamentu , inspirując się przy tym polityką.  Oczywiście sala obrad plenarnych. Kopuła przyczynia się do wyższej wydajności energetycznej. Służy do oświetlenia i wentylacji sali obrad plenarnych. Światło słoneczne kierowane jest w dół budynku przy pomocy 360 lejkowato zamontowanych luster... ...by uniknąć przegrzania sali i wyeliminować oślepiające światło, część luster może zostać automatycznie zakryta... ...przez środek lustrzanych lejków przechodzi powietrze z wewnątrz budynku, które uchodzi poprzez otwór na szczycie kopuły. Po drodze przepływa przez system wymienników ciepła. Przy okazji przebudowy Reichstagu przywrócono do użytku oryginalne szyby wentylacyjne wbudowane przez Wallota.
Pomieszczenia dla dziennikarzy. By ludzie niewidomi również mogli zwiedzać. Po południowej stronie poziomu plenarnego jest pomieszczenie dla modlitwy, w którym w dniach posiedzeń deputowani mogą się zbierać na poranne nabożeństwa.
Pomieszczenie zostało zaprojektowane przez artystę plastyka prof. Günthera Ueckera Miejsce to odznacza się atmosferą ciszy i medytacji. Prezent od Dalajlamy. Święta tuż...tuż :-) Opuszczamy budynek . Zaproszę jeszcze na spacer po Berlinie ... na taki  przedświąteczny, spokojny , relaksacyjny :-)

najbliższe galerie:

 
PRZEDŚWIĄTECZNY SPACER
1pix użytkownik doris odległość 3 km 1pix
Z życzeniami z okazji Dnia Kobiet
1pix użytkownik dispar odległość 5 km 1pix
Spacer po Berlinie 1.06
1pix użytkownik muessa odległość 6 km 1pix
Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie
1pix użytkownik dispar odległość 7 km 1pix
Niemcy - Berlin
1pix użytkownik omektron odległość 7 km 1pix
Berlin
1pix użytkownik michal3922 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 17.01.2010 09:39

Aiaren - mnie też zastanawia ... czy nas by było stać na coś takiego ...?
Dziękuję i Pozdrawiam :-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 18.12.2009 07:43

Borku :-) to faktycznie ładny gest .
Raul :-) Hi,hi ... NIE MARUDZISZ, masz rację :-) Jeśli chodzi o sztukę ...w Kaplicy pół godziny tłumaczenia co autor miał na myśli ... :-) Tak samo przy każdym obrazie np. w kuluarach znajduję się obraz który ostrzega by nigdy nie można było powtórzyć słów " Ludzie ludziom zgotowali ten los " . Wszystkie " dzieła sztuki " mówiły o pokoju na świecie nawet trzy czarne kreski na niebieskim tle... Chłód niesamowity, dodatkowo potęgowany wrażeniem trwającego tam remontu na korytarzach . Niesamowity jest jednak widok z kopuły na nocną panoramę miasta :-)
Magg :-) Hmmm... :-)))
Jarfry :-) Tak ...ciepła zabrakło, czasem i tak bywa :-)

Dziękuję za ciepłe przyjęcie mojej chłodnej w słowie i obrazie galerii :-)
Pozdrawiam Wszystkich cieplutko - dzisiaj tego ciepełka pewnie wszystkim brakuje . U mnie rano było -15 °C - brrrr

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 15.12.2009 21:14

Doris w Raichstagu bym się Ciebie nie spodziewał : )

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 15.12.2009 20:43

I tym właśnie sposobem, pierwszy raz w życiu przekroczyłem próg Reichstagu :) Rozwiązania techniczne doskonałe, na miarę Niemców, ale zaskoczyła mnie ta surowość, ten chłód bijący z tych przestrzeni. Nawet ta restauracja ze swoją aranżacją, a w zasadzie z jej brakiem, bez grama ciepła, z 14 osobowymi ławami jak w szkolnej stołówce ... trzeba być bardzo głodnym, żeby tam zjeść. Ta abstrakcja, która jest sztuką, też taka przygnębiająca w wyrazie. Być może obecność ludzi wprowadza trochę życia i zmienia wygląd tego miejsca. Nie wiem.
Marudzę Doris, czy też odniosłaś takie wrażenie ?
Ale jak tak lubią i tak im się podoba - to niech tak mają :)
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!