m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Kompleks pałacowy chanów krymskich jeden z najważniejszych, ocalałych zabytków na Krymie. Pałacowe wnętrza. Obecnie zabudowania pałacowe zajmują ok. 4 ha, za czasów świetności - panowania Adil -Sachib Gereja pałac był znacznie większy. W 1736 r. pożar zniszczył znaczna część pałacu, został jednak odbudowany za panowania chana Selameta Gereja. Cmentarz chanów. Spoczywa tu szesnastu władców Chanatu Krymskiego. Dominanta architektoniczna dziedzińca - Wielki Meczet Chana Dżami.
Z minaretu 5 razy dziennie można usłyszeć głos modlącego się muezina (odtwarzany z taśmy). Wysmukłe minarety zostały zbudowane z kamiennych płytek.
Dachy starej części miasta. W tle Sokola Baszta, która strzegła haremu przed przybyszami z zewnątrz. Zachód słońca obserwowany z tzw. Bakczysarajskich sfinksów - formacji skalnych, które na skutek procesów wietrzenia przypominają ludzkie twarze. Uspieńskij Monastyr - Klasztor Zaśnięcia NMP.
Powstał prawdopodobnie na przełomie VIII i IX w.
W XV w. centrum prawosławia na półwyspie, w XVI w., kiedy Krym znalazł się pod panowaniem rosyjskim, władze przesiedliły chrześcijan na tereny rozciągające się na Północ od Morza Azowskiego. Ponowny rozwój nastąpił na początku XX w., jednak w 1921 r. władze zamknęły klasztor. Od 1993 r. ponownie otwarto tu męski klasztor. Ciekawe wykorzystanie środowiska przyrodniczego do osadnictwa. Nie ma co się dziwić,  w końcu dach jest najdroższy ;-) Widok na skalne miasto Czufut - Kale z Uspieńskiego Monastyru. Czufut - Kale - jest to najlepiej zachowanie i najłatwiej dostępne skalane miast o na Krymie. W XV w. pełniło role stolicy Chanatu Krymskiego. Od XVII w. do lat 70. XX w. w mieście mieszkali Karaimowie (odłam judaizmu). Nazwę Czufut - Kale tłumaczy się jako „ Żydowska Twierdza”
Uskieńskij Monastyr. Studnia na terenie skalnego miasta. Ciekawa o tyle, że można wejść do wnętrza studni po schodach, a dawniej wodę z niej wywożono na osłach. Mauzoleum Dżanike - Chanym, córki chana Tochtamysza, matki Hadżi Gereja. Widok ze skalnego miasta na okolicę. Karaimski cmentarz. Nagrobek karaimski.
Obrazki plamiste (łac. Arum maculatum) - tu w stadium owocowania. Kwiatostan obrazków plamistych jest śliską pułapką, zwabiającą muchówki za pomocą zapachu przypominającego woń padliny. Owad wpadając do środka zapyla kwiaty żeńskie, a wydostając się na zewnątrz wynosi na swym ciele pyłek kwiatów męskich. Widok na okolicę. Formy skalne w okolicach Bakczysaraju.

najbliższe galerie:

 
Bakczysaraj - pałac w sadzie.
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
KRYM  ( 04 ) - Bakczysaraj i Pałac Chanów krymskich
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Krym - Bakczysaraj
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
KRYM  ( 05 ) - Monastyr Uspienski
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Bakczysaraj
1pix użytkownik witoldson odległość 2 km 1pix
KRYM  ( 03 ) - Bakczysaraj
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.02.2010 22:56

Nr 6 do usunięcia - masz już ten temat na nr pierwszym. Pozdrwiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 23.06.2008 19:28

Wybieram się lipięc-sierpiń w niektóre z tych miejsc-/już się cieszę/-chyba to wszystko zobaczę-pozdrawiam.

taddd użytkownik taddd(wpisów:51) dodano 01.05.2008 22:53

Zdjęcia super , aż chce sie tam jechać! Szczerze powiedziawszy , mamy takie plany w tym roku i zbieramy niezbedne informacje.Jeżeli mógłbym takowych zaczerpnąć "u źródła" , proszę o kontakt mailem lub na skypie.

knaga użytkownik knaga(wpisów:22) dodano 28.05.2007 23:40

Dziękuję bardzo:-)
Niedostatki techniczne w zakresie fotografii staram się, z różnym skutkiem, zatuszować słowem :-P
Nie kryję, że przywiązuję wagę do opisów i dlatego kolejne galerie pojawiają się bardzo powoli.
Cieszy mnie Twój komentarz Girianie.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 22.11.2006 21:42

Co tu dużo pisać - pięknie tam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!