m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pewnie nie wypada zanudzać Was w okresie przedświątecznym kolejnymi zdjęciami, ale co tam. Możecie przecież sięgnąć do nich po świętach. Ciągle jesteśmy w Pagan, mieście tysięcy stup i pagod z XI-XIII wieku. Ich budowę przerwał upadek państwa po najeździe Mongołów pod koniec XIII wieku pod przywództwem Kubilaj-chana. Ilość tych obiektów sakralnych jest niesamowita. Gdzie nie spojrzysz - stupa! To zdjęcie ciekawostka. Samochody w Birmie mają kierownice z prawej strony ( pamiątka po Anglikach ), ale ruch też jest prawostronny. Na zdj. manewr wyprzedzania, wcale niełatwy w tych warunkach.
Popływaliśmy stateczkiem po Irawadi. Co widać? A jakże - stupy! Zbliża się wieczór. W programie zachód słońca podziwiany z jednej z najwyższych stóp w okolicy. Tu widać ile stup w okolicy.
Wejście na stupę przypomina wejście na meksykańskie piramidy Majów. Co ciekawe odbywa się na bosaka, wszak miejsce jest święte. Inna perspektywa. Zbliżenie na domostwo. Słonko zachodzi. Kilka chłodnych panoram wykonanych już po zachodzie słońca.
Wstaje kolejny dzień, ostatni w Pagan, ale jeszcze kilka stup zobaczymy. Relief w jednej z nich. Stupa - to najprostszy typ budowli sakralnej buddyjskiej, wywodzący się z Indii. Ze względu na architekturę jest niezwykle odporna na trzęsienie ziemi.
Zasadniczo funkcjonuje jako relikwiarz. Dla buddystów stupa jest materialną reprezentacją doskonałego oświecenia. Stupa pierwotnie pełniła rolę kopca mogilnego. Pierwsze indyjskie stupy przybierały formę półkolistej czaszy na podstawie kwadratu lub koła. Wieńczył ją tzw. ganek oraz maszt z parasolem - jednym z symboli obecności Buddy, który z czasem przekształcił się w iglicę. Stupy wznoszono nie tylko jako samodzielne budowle, lecz także jako ołtarze w obrębie świątyń. Późniejszy stupy w Azji południowo-wschodniej przybrały kształt dzwonowaty, a następnie coraz bardziej się różnicowały.
Stupy w Tajlandii i Birmie zwane czedi, zawierały nie tylko relikwie związane z Buddą lecz także z królami panującymi w danych kraju. Kolejna ładna stupa położona nad brzegiem Irawadi. W świątyni obok modlitewne skupienie... ... przed figurą Buddy. Jak widać - znów boso, bo sacrum.
Jeszcze jeden Budda w kolejnej stupie. Już pożegnalne zdjęcia z Pagan. Na koniec jeszcze kilka portrecików dzieci, które z takim zapałem próbują sprzedać coś na pamiątkę za one dolar.
Nie ma jak dobre cygaro. Jedziemy dalej.

najbliższe galerie:

 
BIRMA - Bagan II
1pix użytkownik mopek odległość 1 km 1pix
BIRMA - Bagan
1pix użytkownik mopek odległość 1 km 1pix
Pagan IV.
1pix użytkownik jotwu odległość 2 km 1pix
Pagan I.
1pix użytkownik jotwu odległość 2 km 1pix
BIRMA - BAGAN OD WSCHODU DO ZACHODU SŁOŃCA
1pix użytkownik deszcz odległość 2 km 1pix
Birma cz.III - Pagan 3 Stupa Shwezigon Paya.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 09.11.2013 17:59

Pięknie na 12 i 16:)
pozdrawiam:)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 30.12.2009 20:19

Nadrabiam zaległości Wmp i z każdym kolejnym zdjęciem apetyt wzrasta :)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 24.12.2009 15:32

Na ciekawą wyprawe ,którą nam zafundowałes tymi zdjęciami znajdzie się czas nawet w czasie światecznej krzątaniny :)
Wesołych Świąt Wmp57 :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 24.12.2009 04:53

Zastanawiam się,czy w całej Birmie jest tyle stup,co w Pagan?
Wyglądają jak grzyby po deszczu.
Kontrast dla tego małego,biednego domostwa.
Portrety dzieci urzekające.
Pozdrawiam-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!