m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Będąc w Wiedniu, nie sposób nie zawitać do Hofburga - miejsca związanego z dynastią Habsburgów, która przez wiele wieków odgrywała znaczącą rolę w dziejach Europy. Tym razem udajemy się do miejsca które pozostaje w pamięci każdego kto tam był. Przechodzimy przez Bramę Szwajcarską i wchodzimy na...  ... Dziedziniec Szwajcarski, który jest sercem Hofburga. To w tym miejscu powstały pierwsze zabudowania w XIII wieku. To tutaj wreszcie znajduje się wejście do Skarbca - miejsca przechowywania insygniów cesarskich, relikwii, klejnotów i wielu innych bezcennych przedmiotów. Korona z XIV wieku. Korona Rudolfa II z początku XVII wieku. Od 1804 roku korona ta stała się jednym z insygniów cesarskich. Obręcz ozdobiona jest czterema dużymi liliami, a każda z nich  jest wysadzana rubinami. Całość natomiast zwieńczona jest dużym szafirem. Berło Rudolfa II, do kompletu z koroną.
Popiersie cesarza Rudolfa II wykonane z brązu z początku XVII wieku. Miecz koronacyjny i kawałek płaszcza koronacyjnego Habsburgów. Jeden z cenniejszych przedmiotów w Skarbcu - Kolebka króla Rzymu. Kolebka, (lub raczej łóżeczko), wykonana została dla Orlątka - syna Napoleona i Marii Ludwiki. Nieszczęsny młodzieniec zmarł w wieku 21 lat na gruźlicę. Nie pamiętam co to, ale jest ładne :-) Szmaragd z Kolumbii o masie 2 680 karatów. Wojskowy Order Marii Teresy ustanowiony w 1757 roku. Jest to najwyższe odznaczenie wojskowe Austrii. Order był przyznawany za wyjątkowo odważne czyny (na rozkaz lub też bez niego) oraz waleczność.
Gwiazda Wielkiego Krzyża orderu św. Stefana. Order ten ustanowiony został przez Marię Teresę w roku 1764, a przyznawano go aż do 1918. Korona Stefana Bocskay'a - przywódcy powstania węgierskiego z XVII wieku. Korona wykonana jest w całości ze złota, a zdobią ją rubiny, szmaragdy, turkusy i perły. Została wykonana na początku XVII wieku. Cytryn. Teraz znajdujemy się w tej części Skarbca, w której przechowuje się rzeczy związane z Kościołem: krzyże-relikwiarze, krucyfiksy, monstrancje i inne.  Krzyż i lichtarze z kryształu. Monstrancja.
Naczynia liturgiczne. Korona Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Wykonana jest ona ze złota i ozdobiona mnóstwem kamieni szlachetnych oraz perłami i emaliowanymi płytkami z wizerunkami postaci biblijnych. Płytka po prawej stronie przedstawia Króla Dawida, po lewej (choć jest mało widoczna) - Jezusa Chrystusa. Prawdziwe dzieje powstania tej korony nie są do końca znane. Wiąże się ją jednak z Ottonem I Wielkim oraz Konradem II. Świadczyć o tym ma fakt umieszczenia na pałąku korony zwanym również grzebieniem, napisu z pereł: Chuonradus Dei Gratia (Konrad z Bożej łaski).      Łańcuch herolda Orderu Złotego Runa (nie należy go mylić z samym Orderem). Fragment Łańcucha.
Włócznia św. Maurycego - jedna z najważniejszych i jednocześnie bezcennych przedmiotów. Pierwsze wzmianki o włóczni pochodzą z VI w.  Zgodnie z tradycją chrześcijańską, w grocie włóczni znajduje się gwóźdź z Krzyża Jezusa, dlatego uznawany jest za relikwię. 

Oczywiście poza wspomnianymi, w Skarbcu znajdują się dziesiątki innych wartych uwagi wspaniałych przedmiotów. Gdy będziecie w Wiedniu, polecam poświęcić 2 godziny na spokojną przechadzkę po tym miejscu. Pobyt tam pozostaje niezapomniany :-)

najbliższe galerie:

 
   WIEDEŃ - ZIMOWY WEEKEND
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
Wiedeń centrum 3
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wiedeń centrum 1
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kunsthistorische Museum
1pix użytkownik admian odległość 0 km 1pix
Wiedeń-Pałac Schönbrunn
1pix użytkownik oli1104 odległość 0 km 1pix
WIEDEŃ - PARLAMENT I MUZEA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 12.11.2015 11:45

piekna kolekcja, pozdrawiam

omektron użytkownik omektron(wpisów:144) dodano 18.07.2011 18:36

patrzac na cene wejscowek dochodze do wnioski albo my malo zarabiamy albo niewiem ;) ale z drugiej strony obsluge nalezy z czegos utrzymac ;) jakby nie bylo w polsce tez robi sie drogo :) - pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 18.12.2009 20:23

Dzięki Wszystkim za odwiedziny :-)
jarfry - cieszę się że miałam okazję pokazać Ci coś, co widzisz pierwszy raz. Ja mam tak zawsze z Twoimi galeriami :-)
tomzaq, pipol, sona_dora - dzięki za Wasze komentarze :-)
danielski - bilet do Skarbca kosztuje 10 EUR. Fakt, tanio nie jest. Ale warto było :-)
Pozdr.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 18.12.2009 19:54

Dzięki Wszystkim za odwiedziny :-)
jarfry - cieszę się że miałam okazję pokazać Ci coś, co widzisz pierwszy raz. Ja mam tak zawsze z Twoimi galeriami :-)
tomzaq, pipol, sona_dora - dzięki za Wasze komentarze :-)
danielski - bilet do Skarbca kosztuje 10 EUR. Fakt, tanio nie jest. Ale warto było :-)
Pozdr.

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 18.12.2009 18:39

ile kosztuje bilet do skarbca?

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2093) dodano 18.12.2009 12:49

Tym razem skarby :))) - jak zwykle bardzo ciekawa i perfekcyjnie przygotowana galeria. Pozdrawiam serdecznie.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 18.12.2009 09:49

no ładne cacyki

tomzaq użytkownik tomzaq(wpisów:64) dodano 18.12.2009 09:18

Super. Pozdraw

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!