m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Wschodniosłowacki Baedejów (33 400 mieszkańców) już w 1986 roku został oceniony prestiżowym europejskim wyróżnieniem - złotym medalem Fundacji ICOMOS, istniejącej przy UNESCO a w 2000 roku wpisano go na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego UNESCO. Urokliwość Bardejowa potęguje dodatkowo fakt, że jest on wkomponowany w piękny okoliczny pejzaż z mnóstwem atrakcji turystycznych.  
Z 1241 roku, wspomina się o osadzie handlowej „Bardouev”. W innym, o sześć lat młodszym dokumencie zapisano, że na terytorium „Terra Bardpha” stał klasztor cystersów.  Po najeździe tatarskim, pod wpływem niemieckich kolonistów zaczęło powstawać bogate i prosperujące średniowieczne miasto. Jego rozwój przyspieszyły liczne przywileje królewskie a szczególnie decyzja króla Ludwika I z 1376 roku, na mocy której Bardejów stał się wolnym miastem królewskim. Wiek XV był okresem największego rozkwitu Bardejowa. Siłą napędową rozwoju gospodarczego był handel i rzemiosło, dzięki którym zaliczano go do miast o największym znaczeniu w ówczesnych Węgrzech.
W XVI wieku miasto otwarło się na nowe prądy w dziedzinie kultury i edukacji. Ich nosicielami byli w szczególności przedstawiciele renesansowego i reformacyjnego humanizmu, importowanego przede wszystkim z Niemiec. ZABYTKI
 - znajdujące się w historycznym centrum miasta wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego.
O Bardejowie mówi się, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji. Jego centrum tworzy kompleks zabytkowych budynków, który otacza niemalże równoległy ciąg miejskich murów obronnych.  Centralnym miejscem historycznego centrum miasta jest prostokątny rynek zabudowany szeregiem starodawnych kamienic mieszczańskich z typowymi szczytowymi fasadami z okapami. Najwybitniejszym zabytkiem jest rzymskokatolicka Bazylika Minor Św. Egidiusza która znajduje się w północnej części rynku. Jej budowę rozpoczęto na początku XV wieku, stopniowo przekształcając ją we wspaniałą gotycką bazyliką o trzech nawach. Jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku, w miejscu klasztoru cystersów. Świątynia otrzymała kształt wspaniałej trzynawowej bazyliki gotyckiej. Budowa kościoła została zakończona zasklepieniem głównej nawy w latach 1513 - 1518. Architektura o prostych kształtach skrywa mnóstwo cennych szczegółów i dzieł artystycznych. W zespole 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych, zbudowanych w latach 1460 - 1520, za najcenniejszy uważa się boczny ołtarz Narodzenia Pańskiego, powstały w otoczeniu krakowskiego warsztatu W. Stwosza.
Rzeźba Tronu Łaski na przedzie ołtarza Św. Barbary, wykonana prawdopodobnie w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy (Majster Pavol z Levoče), uważana jest za szczytowe osiągnięcie rzeźbiarskie na Słowacji.
Na zdj. Wieża kościelna. W 2001 r. ojciec święty Jan Paweł II nadał kościołowi Św. Idziego tytuł bazyliki mniejszej.
 W samym środku rynku stoi dawny ratusz z początku XVI wieku (1505 - 1509). Na zdj. Figura rycerza  na szczycie  ratusza W gmachu historycznego ratusza umieszczono ekspozycję zatytułowaną Historia miasta - wolne miasto królewskie. Na rynku w gmachu nr 27 znajduje się kolejna ekspozycja tego samego Muzeum, która przedstawia ikony północnej Słowacji. Ekspozycję przyrodniczą Muzeum można obejrzeć w kamiennicy nr 3-5 w sąsiedniej ulicy Rhódyho. Ozdobą miasta jest także franciszkański klasztor z kościołem. Klasztor stoi w pobliżu miejskich murów warownych,
które są najbardziej zachowanym średniowiecznym systemem obronnym na Słowacji. Oprócz umocnienia kamiennego dochowały się dwie bramy i cztery baszty.
 Średniowieczne mury miejskie wraz z basztą najlepiej zachowane na Słowacji mury obronne z XIV-XVI w. z dwiema bramami, basztami i barbakanem, Wyjątkowy widok Bardejowa z lotu ptaka można podziwiać z olbrzymiej nowogotyckiej wieży kościelnej. Na wschód  na zboczu góry położonej  tuz  nad rzeką Topla znajduje się Kalwaria Bardejowska utrzymana w bardzo zadbanym stanie, w skład której wchodzi Kościół Ukrzyżowania i kilkanaście kaplic Męki Pańskiej
 6 km na północ od centrum leży jeden z najstarszych i najpiękniejszych kurortów Słowacji. Pierwsza wzmianka o uzdrowisku pochodzi z 1247 r., kiedy król Bela IV darował je miastu Bardejów. Administracyjnie należy ono do Bardejowa, będąc jego dzielnicą.   Bywała tu Maria Luiza Habsburżanka, późniejsza małżonka Napoleona, rosyjski car Aleksander I i cesarzowa Elżbieta, żona Franciszka Józefa I. . Jako że Sissi przyczyniła się do wzrostu popularności uzdrowiska, na jednym ze skwerów parku zdrojowego stoi jej posąg. W górnej części uzdrowiska stoi Muzeum Architektury Ludowej,w którym zgromadzono 28 wiejskich budowli z Szarysza Górnego  i Zemplina Północnego.

najbliższe galerie:

 
Bardejov- najbardziej gotyckie miasto Słowacji
1pix użytkownik anikm odległość 1 km 1pix
Bardejov - w drodze do Rumunii
1pix użytkownik surykatka odległość 1 km 1pix
BARDEJÓW I BARDEJOWSKIE KUPELE
1pix użytkownik smorodina odległość 1 km 1pix
Bardejov
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Bardejov - miasto z bajki
1pix użytkownik jurasek odległość 1 km 1pix
Słowacja-Bardejów
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
hala użytkownik hala(wpisów:4) dodano 11.08.2015 20:30

Rzeczywiście Bardejów to przeurocze miasteczko! A świątynia zachwycająca! Do tego miasta dojechaliśmy jadąc z Zakopanego do Jarosławia. Mamy również świetne zdjęcia.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.03.2015 22:01

Śliczne są te czeskie miasteczka: kolorowe i czyste z ciekawą historią i zabudową:) Trzeba tam się wybrać :))

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 11.03.2010 17:11

Bardzo ładna galeria i kolejne urokliwe słowackie miasteczko. Chyba muszę nadrobić braki i koniecznie odwiedzić to miejsce. Pozdrawiam :)))

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 05.03.2010 18:10

Mocar ! Ślicznie, po prostu pięknie pokazałeś to miasto. Kazdy z nas inaczej je widzi i inne szczegóły dostrzega. ... i to jest fajne. Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.12.2009 21:08

Najpiękniej bardejowski rynek prezentuje się wieczorem, nastrojowo oświetlony. Polecam - sprawdzone osobiście.
Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.12.2009 12:57

Mocar,lubię Twoje galerie.Są spokojne i pełne uroku.Można odpocząć.
I zgadzam sie z charlie.Do takich małych miasteczek warto zaglądać.
Pozdrawiam-)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 20.12.2009 11:35

Piękne miejsce, bardzo urokliwe. Mocar - kolejny raz utwierdzasz mnie w przekonaniu żeby zaglądać też do małych miasteczek :-) Nigdy nie wiadomo kiedy napotkamy na jakąś perełkę. Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!