m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wizyta w Schonbrunn rozpoczęła się dość deszczowo. Ale na szczęście wkrótce słońce wyjrzało zza chmur :-) Znajdujemy się na Dziedzińcu Honorowym którego powierzchnia zajmuje 24 000 m kw. Przyłapani :-) No ale przecież każdy musi mieć pamiątkową fotkę z pałacem w tle. Zwiedzanie kompleksu zaczęłam od Ogrodu Następcy Tronu. Nazwa tej części ogrodu pochodzi od wychodzących nań prywatnych apartamentów księcia Rudolfa.  W Ogrodzie Następcy Tronu. Ogród otoczony jest swego rodzaju cienistym tunelem. Idealne miejsce na spacer w gorący dzień. Jeden z pawilonów znajdujących się w Ogrodzie. Z daleka wyglądają na małe. Ale z bliska... zresztą widać na zdjęciu :-)
W Ogrodzie Następcy Tronu znajdują się drzewka cytrusowe - cytryny i mandarynki. Jeden z okazów :-) Elewacja ogrodowa pałacu. Kolor który dziś jest jego symbolem to spadek po Marii Teresie. Na jej życzenie zastąpiono różowe ściany kolorem ochry.  Dwugłowy orzeł - symbol potęgi i chwały cesarstwa austriackiego. Jest umieszczony dokładnie na środku pałacu, nad tarasem od strony ogrodu. Widok z tarasu na część ogrodu. Również widok z tarasu. Tym razem na Gloriettę.
Ciepłe majowe słońce rozleniwia nie tylko ludzi :-) Fontanna Neptuna z 1775 roku. Usytuowana u podnóża wzgórza na którym wznosi się Glorietta.
Fontanna przedstawia Tetydę błagającą Posejdona o ochronę Achillesa, w czasie jego wyprawy do Troi. Wspinając się na wzgórze, warto raz po raz się obejrzeć, gdyż za nami znajduje się taki właśnie widok :-)
Z pałacem związanych było najbardziej dwóch władców Austrii - Maria Teresa i Franciszek Józef. Złoty wiek Schonbrunnu rozpoczął się w chwili gdy na tron wstąpiła właśnie Maria Teresa, a jego kres przypadł czas upadku państwa Habsburgów. Glorietta. Zbudowana w 1775 roku w miejscu gdzie pierwotnie zamierzano postawić pałac. Leopold I sprzeciwił się jednak temu pomysłowi i plany na szczęście zmieniono :-) Kolejny widok na pałac z nieco wyższego poziomu. W okresie największej świetności w 1 441 pałacowych pokojach (z których 390 pełniło funkcje recepcyjne lub mieszkalne), mieszkało 1 000 osób. Wyobrażacie to sobie ? Odpoczynek nad stawem :-)
Glorietta jest idealnym punktem widokowym. Po wejściu na jej dach, roztacza się wspaniała panorama Wiednia. W środku natomiast kryje się przyjemna, lecz wcale nie tania kawiarnia. A oto właśnie wspomniana panorama miasta. Wnętrze kawiarni. Ok, opuszczamy Gloriettę i idziemy dalej. Jeszcze tylko widok z pomiędzy kolumn. A tak prezentuje się pałac zza Fontanny Neptuna. 
Schonbrunn to miejsce przesycone historią. To tu swoje szczęśliwe dzieciństwo spędziła przyszła królowa Francji - nieszczęśliwa Maria Antonina. Tutaj też swoim talentem zachwycił cesarzową Marię Teresę młodziutki, 6-letni Mozart. W 1805 i 1809 r. w pałacu znajdował się sztab generalny Napoleona. Tutaj też zmarł w wieku 21 lat jego syn. W pałacu również urodził się i zmarł cesarz Franciszek Józef.
Wyobraźcie sobie, jak pięknie będzie wyglądać ta aleja gdy korony drzew z obu stron się połączą. W ogrodach pałacu znajduje się również labirynt. Błądząc po nim co chwila wpadałam na inne zdezorientowane osoby poszukujące wyjścia. To zdjęcie zostało zrobione z punktu widokowego labiryntu. Idealne miejsce na obserwację innych :-) Wiewiórka będąca jednym z elementów wyposażenia pałacowego ogrodu :-) W Schonbrunn'ie kwiaty kwitną nawet w fontannach :-) Pałacowy park zajmuje powierzchnię prawie 2 km kw. Dla zwykłych ludzi został on udostępniony już w 1779 roku.
Palmiarnia. Zbudowana na polecenia Franciszka Józefa w 1882 roku jako prezent dla swojej żony - Elżbiety Bawarskiej. Ogród francuski założony przed Palmiarnią. Palmiarnia jest jedną z największych budowli tego typu na kontynencie europejskim. Pawilon zbudowany w całości ze szkła i stali ma 113 m długości i 28 m wysokości w najwyższym miejscu. Fragment budowli. I już jesteśmy w środku. Roślinność podzielona jest na trzy strefy: klimat okołobiegunowy, umiarkowany i tropikalny.
Strelizia alba. Pokrzywiec. Kwiat chamedory. Cudowne kolorowe hortensje. Wracając z Palmiarni.... ... dochodzimy do pięknej różanej altany.
Wewnątrz altany.  Po drugiej stronie różanej altany kryje się Kammergarten. Jest to boczny ogród lewego skrzydła pałacu, od strony parku (dla przypomnienia - Ogród Następcy Tronu wieńczy prawe skrzydło pałacu). Kammergarten. Któż nie lubi róż ? Zwłaszcza tak pięknych :-) Jak przykładowo tutaj. Kammergarten i widok na fasadę pałacu. Wracamy na Dziedziniec Honorowy.
Będąc w Schonbrunn miałam nieodparte wrażenie że fasada od strony ogrodu jest bardziej żółta, a ta od frontu - bardziej pomarańczowa :-) Ostatnie spojrzenie na pałac. Pora kończyć wizytę w tym miejscu. Jest to jednocześnie koniec cyklu wiedeńskiego. Wszystkim którzy zechcieli odbyć ze mną wizytę w tym miejscu bardzo dziękuję i oczywiście zapraszam do następnych galerii.

najbliższe galerie:

 
WIEDEŃ - PAŁAC SCHÖNBRUNN
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Schoenbrunn
1pix użytkownik admian odległość 0 km 1pix
CO SŁYCHAĆ W ŚWIECIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
AUSTRIA. Wiedeń - Pałac Schonbrunn
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Letnia rezydencja cesarzowej Sisi
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix
Muzeum Techniki w Wiedniu
1pix użytkownik admian odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
warusek użytkownik warusek(wpisów:238) dodano 05.10.2014 19:30

Cytrusów w Wiedniu nie widziałem, ale widziałem las bambusowy w jednym parku. Na pewno zrobię galerię z Wiednia ...

omektron użytkownik omektron(wpisów:144) dodano 18.07.2011 18:34

w wiedniu bylem ale ten palac jakims dziwnym przypadkiem mi przebiegl pod nosem kiedys wroce i zawitam tu :) bo przelotem wieden zwiedzilem a teraz kolej na wglebienie sie w go :) - pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 15.01.2010 10:56

Przemiła galeria. Warto było ponownie zobaczyć Wiedeń.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 24.12.2009 00:24

Dziękuję Wszystkim za wizytę i miłe słowa :-)

glockerko - jeśli będziesz miała kiedyś możliwość to polecam odwiedzić Schonbrunn. Ale żeby to nie było zwiedzanie typu: wpadł-zobaczył-wypadł tylko takie spokojne całodniowe łażenie po kompleksie. Miejsce piękne i z historią. A że pod koniec dnia nieziemsko bolą nogi... no cóż :-)

sona_dora - dzięki za miłe słowa. Na fotografii się zupełnie nie znam. Zawsze mam problem żeby dostosować aparat do warunków pogodowych i światła. Powiedzmy że powoli "poskramiam" to fotograficzne ustrojstwo :-) A jeśli chodzi o aleję różaną, to na 100% w maju możesz ją taką na żywo zobaczyć. Za inne miesiące nie odpowiadam :-) Cieszę się również i dziękuję za Twoje świąteczne wyróżnienie.

konwalio - Schonbrunn to zaiste jedna wielka zieleń :-)

kamo_wos - jak tylko będziesz miała możliwość wyjazdu do Wiednia nie zastanawiaj się długo. Wiedeń i Schonbrunn naprawdę są warte tego by choć raz tam być. Gdzie jak nie tam, można delektować się smakiem prawdziwego torcika Sachera, apfelstrudla czy też zjeść wiener schnitzel. Bezcenne :-)

Pozdr.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2093) dodano 22.12.2009 19:38

Wróciłam do tej galerii, bo chciałam ją sobie świątecznie wyróżnić, tą i wiele innych Twoich galerii, które ogladałam i czułam się tak jakbym była w prezentowanych przez Ciebie miejscach. Życzę Ci Świąt wypełnionych radością i Nowego Roku spełniającego wszelkie Twoje marzenia.

kama_wos użytkownik kama_wos(wpisów:204) dodano 20.12.2009 19:36

Piękna galeria, zdecydowanie zachęciłaś mnie żeby tam pojechać. Cudne zdjęcia :) Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.12.2009 13:03

Cudnie i zielono.Piękne miejsce i Twoja galeria.
Pozdrawiam-)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2093) dodano 20.12.2009 11:33

Miejsce robi wrażenie, Twoje zdjęcia też :-) 3,15,33 dla mnie doskonałe. Wspaniałe ogrody i chciałabym się znaleźć w tej alei różanej. Pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 20.12.2009 11:32

Miło się zwiedzało. Dzięki Twojej galerii dotarłam tam, gdzie nie udało mi się na własnych nogach. Dobre połączenie ciekawego opisu i starannych zdjęć.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!