m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Spiska Kapituła - siedziba biskupów Spiszu, do 1948 samodzielne miasteczko warowne; obecnie dzielnica miasta Spiskie Podgrodzie. Na zdj. Spiska Kapituła i katedra w tle Wraz z nim, Zamkiem Spiskim i nieodległą wioską Žehra od 1993 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z powodu swego znaczenia nazywana słowackim Watykanem. Spiska Kapituła położona jest na wschodnim stoku Martinowskiego Kopca, ok. 1,5 km na zachód od rynku Spiskiego Podgrodzia. Na zdj. Widok Bramy Gór. Katedry i z lewej str. Pałac Arcybiskupów Spiskich. Przez cały okres swego istnienia związana jest silnie z kultem chrześcijańskim. Pierwszy ośrodek religijny mógł istnieć na wzgórzu już w czasach Państwa Wielkomorawskiego. W XII wieku wraz z węgierską kolonizacją pojawiają się pierwsze wzmianki o miejscowym kościele św. Marcina, Na zdj. Brama Górna i katedra
który od XIII wieku stał się siedzibą opactwa, kapituły i ważnym ośrodkiem religijnym na całym Spiszu. Na zdj. Fronton Katedry W tym też wieku rozpoczęła funkcjonowanie szkoła przy kapitule, później seminarium duchowne, którego absolwentem był m.in. ksiądz Andrej Hlinka. Na zdj. Brama Górna z placu wewnętrznego. Pierwsze obwarowania pojawiły się w XIV wieku, solidniejsze; które dotrwały do czasów współczesnych, pochodzą z lat 1662 - 1665. Wtedy też miejscowość otrzymała prawa miejskie. Na zdj. Pałac arcybiskupi W 1776 utworzono w Spiskiej Kapitule biskupstwo spiskie - obecnym biskupem, 13 z rzędu, jest František Tondra. Na zdj. Wieża zegarowa z 1793,oraz  posąg Św. Jana Nepomucena z 1732 r. i część skrzydła WSD. Katedra św. Marcina z XIII wieku. Późnoromańska, po kilkukrotnych przebudowach, posiada więcej elementów gotyckich. W XIX wieku, kiedy wnętrze kościoła było barokowe, nastąpiła radykalna regotyzacja, często polegająca na poprawianiu oryginalnych średniowiecznych rzeźb i ołtarzy. Z 13 gotyckich ołtarzy zachował się główny św. Marcina (właściwie neogotycki z XIX wieku, z wkomponowanymi gotyckimi fragmentami z lat 1470-1478), położone w nawach bocznych ołtarze Trzech Króli, św. Michała Archanioła i Zaśnięcia Panny Marii, Na zdj. Ołtarz główny, pochodzący z lat 1470 .
Koronowania Panny Marii w kaplicy Zapolyów oraz ołtarz Krzyża Świętego. Inne najpierw zbarokizowano, zachowując oryginalne figury, a w XIX wieku ustawiono w neogotyckich szafach (dokonując przy okazji przeróbek, jeśli do nich nie pasowały). Tak wygląda m.in. ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa Jednym z najcenniejszych obiektów jest Leo Albus, biała późnoromańska rzeźba leżącego lwa z II połowy XIII wieku (najstarsza romańska rzeźba na Słowacji)[2]. Figura Chrystusa Boleściwego w zachodnim portalu pochodzi z XV wieku, podobnie jak malowidło na desce nad wejściem do zakrystii, które przedstawia św. Stefana. Przez większość swego istnienia liczba mieszkańców nie przekraczała 300 osób i 30 domów - mieszkali tutaj głównie członkowie kapituły i służba, żyjący wzdłuż jednej ulicy, zakończonej dwoma bramami. Na zdj. Uliczka biegnąca w kierunku Bramy Dolnej. Na zdj. Budynek seminarium - obecnie w stylu klasycystycznym, Taki układ przestrzenny zachował się do dzisiaj. Od 1819 działało w mieście pierwsze na Węgrzech seminarium nauczycielskie.Od 1948 Spiska Kapituła stała się częścią Spiskiego Podgrodzia. Na zdj. Uliczka biegnąca w kierunku Bramy Górnej i Katedry  W okresie rządów komunistycznych seminaria zamknięto, a w ich budynkach umieszczono szkołę dla funkcjonariuszy bezpieki i archiwum. Na zdj. Uliczka biegnąca w kierunku Bramy Dolnej Po 1989 budynki te przywrócono kościołowi katolickiemu.Ponownie powróciło tu Wyższe Seminarium Duchowne oraz pomieszczenia dla księży i profesorów. Na zdj Płaskorzeżba Trójcy Przenajświętszej z budynku kanonii
Pałac Biskupi  zbudowano razem z katedrą jeszcze jako pałac proboszczów . W przeszłości w sąsiedztwie pałacu znajdował się park francuski, do którego wchodziło się przez stojącą do dziś tzw. Wieżę Zegarową z roku 1739.( widoczną na zdj.) W dniach 30 VI-3 VII 1995 roku Spiską Kapitułę odwiedził i zatrzymał się tu taj na noc podczas I pielgrzymki na Słowację Papież Jan Paweł II. Można odwiedzić i zobaczyć tu zachowany apartament papieski. W części wschodniej Kapituły Spiskiej na wąskich gotyckich parcelach znajdują się tzw. kanonie kanoników kapitulnych, do których dostęp prowadzi poprzez jedyną uliczkę w mieście.Na zdj. Widok uliczki od Bramy Dolnej w kierunku Katedry Na zdj. Spiska Kapituła - widok z zamku spiskiego. Wschodni horyzont Spisza tworzy rozłożysta sylwetka Zamku Spiskiego , który pod względem obszaru, który wynosi ponad 4 ha jest jednym z największych kompleksów zamkowych w postaci ruin w Europie Środkowej.
W 1993 roku Zamek oraz zabytki kulturalne bliskiej okolicy zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości UNESCO. Początki budowy średniowiecznego grodu na trawertynowym wzgórzu sięgają początku XII wieku. Najstarsza wzmianka pisemna o zamku pochodzi z 1120 roku. Na zdj. Dziedziniec środkowy Na początku pełnił on funkcję twierdzy granicznej na północnej granicy wczesnofeudalnego państwa węgierskiego. Następnie przez kilka wieków był siedzibą żupana spiskiego, co znaczy, że stanowił centralny punkt władzy świeckiej na Spiszu.   Na zdj. Dziedziniec renesansowy W drugiej połowie XV wieku wykonał jego przebudowę nowy właściciel Štefan Zápoľský, który chciał tutaj stworzyć reprezentacyjną siedzibę szlachecką. W kompleksie zamkowym wybudował pałac, salę rycerską i kaplicę świętej Elżbiety.
W jednej z komnat zamku urodził się jego syn Jan, który stał się później królem Węgier Ostatnie prace budowlane na górnym zamku wykonały rody Thurzo i Csáky. W 1780 roku kompleks zamkowy zniszczył pożar a Zamek Spiski zamienił się z czasem w ruiny. Na zdj. Rekonstrukcja kaplicy zamkowej Całkowitemu spustoszeniu zamku zapobiegli ochroniarze i konserwatorium zabytków. W 1970 roku rozpoczęto wymagającą pod względem technicznym konserwację fortyfikacji i pałaców zagrożonych niestabilnością podłoża skalnego. W kompleksie zamkowym są aktualnie umieszczone ekspozycje muzealne Muzeum Spiskiego poświęcone historii zamku, broni średniowiecznej i prawu feudalnemu.
Zwiedzanie zamku rozpoczyna się od dziedzińca środkowego. Można tam posilić się i kupić pamiątki. Tam rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem, które trwa ponad godzinę.  Warto zapoznać się z burzliwymi dziejami zamku, wejść na zamkową wieżę, popatrzeć na wspaniałe mury i spojrzeć z góry na okolice. Na zdj. Widok z górnego dziedzińca Po okolicy Zamku Spiskiego prowadzi spacerowa ścieżka dydaktyczna Sivá Brada - Dreveník. Turyści mogą na ośmiu przystankach mogą się zapoznać z historią okolicy, jak również z ciekawostkami przyrodniczymi. Dostęp: samochodem na parking przed zamekiem, stąd pieszo około 10 min., pieszo z gminy Spišské Podhradie około 1 godz.
Pod zamkiem znajduje się stara wieś Żehra z kościółkiem słynnym z powodu cennych średniowiecznych malowideł ściennych. Cały ten teren otacza wieńcem masyw Braniska z licznymi pięknymi tworami przyrodniczymi, urozmaicają go dodatkowo trawertynowe twory na sąsiednim Dreveníku i na Sivej Brade. Dziękuje uprzejmie za poświęcony czas i za interesowanie.

najbliższe galerie:

 
Spiskie Podgrodzie i Zamek Spiski
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Słowacja - Spišský Hrad
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Spissky Hrad
1pix użytkownik admian odległość 0 km 1pix
Słowacki Spisz
1pix użytkownik przemo odległość 0 km 1pix
Spissky Hrad
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Słowacja-Spiski Zamek
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!