m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
10:13, Częstochowa - Jasna Góra. „Jedyny czas, jaki należy do nas, to teraźniejszość” (Blaise Pascal). [Autorką zdjęcia i opisu jest Surykatka] 10:15, kasztel Svaty Anton (SK)
VITA FUGIT SICUT UMBRA - Życie ucieka tak jak cień [Autorką zdjęcia i opisu jest Mgfoto] 11:28, Warszawa - na terenie dawnego klasztoru kamedułów na Bielanach. Nigdy nie stosuj się do godziny; godziny są zrobione dla człowieka, a nie człowiek dla godziny (Francois Rabelais). [Autorką zdjęcia i opisu jest Mgfoto] 11:30, Warszawa - kościół na terenie dawnego klasztoru kamedułów na Bielanach. „Czas ucieka, czas nie stoi, zegar czasu też się boi” (Zbigniew Uniłowski -„Wspólny pokój”). 11:48, Červený Kláštor - SK. „Czas się nie spieszy, to my nie nadążamy” (Lew Tołstoj). 11:52, Pokrzywna - „Migałówka”. „Czasu się nie mierzy, czas się waży” (Jan Twardowski).
12:30, Zamek Grodno. „Jedynie zegary udają, że czas jest wielkością” (Fritz Deppert). [Autorką zdjęcia i opisu jest Surykatka] 13:47, zamek w Decinie (CZ).
Łaciński napis na zegarze brzmi: ME SOL VOS UMBRA REGIT - Mną kieruje słońce, a wami cień 13:51, Lędziny, woj. opolskie, kościół rz. - kat. pw. MB Wspomożenia Wiernych. „Co się odbywa w czasie, nie przechodzi z czasem” (Święty Bernard z Clairvaux). 13:57, Nové Město nad Metují - (CZ). Hora ruit, respice finem. Iuste vive et cole Deum. (Godziny mijają, myśl na koniec. Żyj sprawiedliwie i czcij Boga - napis z dwuskrzydłowego zegara). 13:44, Pogorzelica - „Sandra”. „Właśnie wtedy, gdy czas pracuje dla nas, my najchętniej się wylegujemy” (Jan Stanisław Lipiński). [Autorką zdjęcia i opisu jest Mgfoto] 17:35, Warszawskie Łazienki  - zegar słoneczny wykonany z marmuru kararyjskiego w 1786 r. Na blacie wypisany jest monogram Stanisława Augusta Poniatowskiego. „Nie szczędź czasu na to, aby być szczęśliwym” (Phil Bosmans).
[Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczsaw] Ścinawa, mury kościoła. „Ktoś za­pytał Lichtenberga:
- Czy mógłby mi pan wy­jaśnić różnicę między cza­sem a wiecznością?
- Nies­te­ty, to niemożli­we. Wpraw­dzie ja mam dość cza­su na wy­jaśnienie, ale pa­nu nie star­czyłoby wie­czności na zrozumienie”(Georg Christoph Lichtenberg).
  [Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczysaw] Praski zegar astronomiczny zwany też Orloj, to średniowieczny zegar astronomiczny z ruchomymi figurkami. Znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Skonstruowany został w roku 1410.  Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich,
kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące
i animacyjnej - z ruchomymi figurkami. [Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczysaw] Skwer Heweliusza w Gdańsku. Zegar odsłonięto 12 czerwca 2003 roku. Na tarczy zegara widnieją inskrypcje po łacinie: data wykonania, długość i szerokość geograficzna oraz nazwa konstelacji gwiezdnej odkrytej przez Heweliusza. [Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczysaw] Park Uzdrowiskowy w Inowrocławiu. Tutaj znajduje się zegar horyzontalny, w którym funkcję gnomonu pełni rzeźba  przedstawiająca pawia. [Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczysaw] Park Uzdrowiskowy w Inowrocławiu. Na wieżyczce budynku dyrekcji znajduje się zegar ścienny z ok. 1922-30 r. [Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczysaw] Pionowy zegar słoneczny na ścianie budynku przy Rynku w Inowrocławiu  z 1970 roku. Wokół tarczy umieszczono znaki zodiaku.
[Autorem zdjęcia i opisu jest Mieczysaw] Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Lesznie - zegar słoneczny z 1653 znajdujący się na przyporze od strony południowej. [Autorką zdjęcia i opisu jest Mgfoto] Bolonia - Bazylika San Petronio. W południe, promień światła wpadający przez mały otwór w sklepieniu, wskazuje miesiąc i dzień dzięki symbolom znajdującym się na posadzce bazyliki. [Autorką zdjęcia i opisu jest Mgfoto] Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. 
W posadzce katedry znajduje się mosiężna linia obrazująca południk przechodzący przez Mediolan. W sklepieniu znajduje się niewielki otwór, przez który światło słoneczne pada na linię i dzięki temu można określić najwyższe położenie słońca - południe. Jest to największy w Europie zegar słoneczny, działający od 1786 roku. [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Riva del Garda (I). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar na budynku Villi Angelica w Riva del Garda (I). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Budynek starówki w Zurichu (CH).
[Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar astronomiczny w jednym z parków Zurichu (CH). Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar słoneczny w miejscowości Isfahan (IR). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Bremgarten (CH). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar słoneczny w Rapperswilu (CH). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar słoneczny na Rynku w Kędzierzynie - Koźlu. [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zamek Wildegg (CH)
[Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zamek Lenzburg (CH). [Autorką zdjęcia i opisu jest Skuza] Palermo/Sycylia (I). Katedra  Maria Santissima Assunta, mosiężna linia obrazuje południk przechodzący przez katedrę, promienie słoneczne padające  w południe przez mały otwór w kopule, oświetlają aktualny znak zodiaku. 
[Autorką zdjęcia i opisu jest Skuza] Zegar znajduje się na  barokowym pałacu nawodnym w miejscowości Nordkirchen zwany westfalskim Wersalem (D). [Autorką zdjęcia i opisu jest Skuza] Lier (B). Wieża z zegarem astronomicznym zwana wieżą Zimmera. Wieżę wybudowano w XV w. Zegar to prezent od zegarmistrza  Louisa Zimmera z okazji 100-lecia niepodległości Belgii w 1928r. Oprócz godzin, minut i sekund, pokazuje dzień miesiąc, fazy księżyca i inne wydarzenia astronomiczne. [Autorką zdjęcia i opisu jest Skuza] Zegar astronomiczny w katedrze Najświętszej Marii Panny w Strasburgu z XVI w. (F). Zegar ma dwie tarcze , kalendarzową i astronomiczną, figury poruszają się przy wybijaniu godziny, jako ciekawostkę dodam,ze to jedyny zegar na świecie, który wybija godzinę 13. Wierna kopia zegara, znajduje się w  Powerhouse Museum w Sydney.
[Autorką zdjęcia i opisu jest Skuza] Zegar słoneczny zauważyłam w Amalfi na jednym z budynków przed Amalfijską Katedrą, brak bliższych informacji (I).
[Autorką zdjęcia i opisu jest Skuza] Pompeje (I) [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Prawdziwą ikoną Berna - stolicy Szwajcarii, jest wieża zegarowa, czyli słynny „Zytglogge”, jest przykładem kunsztu zegarmistrzostwa średniowiecznego. Wieża Zegarowa była od 1250 roku zachodnią bramą miasta. Zegar funkcjonuje nadal dzięki staremu mechanizmowi i ukazuje nie tylko godziny, ale dni i pory roku oraz fazy księżyca. Na wieży znajduje się mechanizm uruchamiający co godzinę procesję figurek ukazujący się widzom na 4 minuty przed wybiciem pełnej godziny.
 [Autorką zdjęcia i opisu jest Nola76] Wyposażenie Bazyliki Mariackiej w bogaty sposób upamiętnia dawną sztukę budowy zegarów. Przekonuje o tym potężna i szalenie skomplikowana konstrukcja Zegara Astronomicznego. To największy drewniany, gotycki zegar astronomiczny na świecie. Ma 14 metrów wysokości! Zbudował go w latach 1464-1470 zegarmistrz z Torunia Hans Duringer. Zegar składa się z trzech części: dolnej - Kalendarium, środkowej - Planetarium i górnej - Teatru Figur. Gdański Zegar Astronomiczny jest jednym z najcenniejszych tego rodzaju zabytków w Europie. [Autorką zdjęcia i opisu jest Nola76] Bazylika Mariacka w Gdańsku. Na bocznej ścianie świątyni od ulicy Piwnej znajdziemy odrestaurowany w 1990 przez Hansa Lothara Fautha z Lubeki roku zegar słoneczny. Trzeba mocno zadrzeć głowę do góry. Sam gnomon skonstruowany został przez Wawrzyńca z Zachau i pojawił się na ścianie kościoła w 1533 roku. Piękny w swej prostocie zegar zdobi słońce na nieboskłonie oraz sześć  gwiazd. [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar na budynku Starówki w Baden (CH).
[Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar słoneczny na gotyckiej wieży miejskiej Bruggerturm w miejscowości Baden (CH).
[Autorem zdjęcia i opisu jest Markopol] Chur (CH). [Autorem zdjęcia i opisu jest Markopol] Do arcydzieł sztuki zegarmistrzowskiej należy wieża Samrat Yantra, która została ustawiona w XVIII w. w Jaipurze w Indiach. Ówczesny maharadża był pasjonatem astronomii i wydał ogromne pieniądze na stworzenie obserwatorium. Właśnie tam znalazł się ten wielki zegar w kształcie trójkąta, który ma wysokość aż 27 metrów. Jest to ponoć największy na świecie zegar słoneczny, który pokazuje czas z dokładnością do kilku sekund. [Autorem zdjęcia i opisu jest Markopol] Chur (CH). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar słoneczny na budynku w dzielnicy Höng, w Zurichu (CH). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zegar słoneczny na budynku kamienicy w dzielnicy Niederdorf, w Zurichu (CH). [Autorką zdjęcia i opisu jest Konwalia] Zurich, niedaleko Bahnhofstrasse.
[Autorką zdjęcia i opisu jest Mgfoto] DNI NASZE JAKO SEN NA ZIEMI - taki napis znajdziemy pod zegarem znajdującym się na apartamentowcu przy ul. Grzybowskiej 2 w Warszawie. Zainstalowano go w 2002 r. Szkoda, że okoliczne budynki już powodują, że zegar pokazuje czas tylko w godzinach rannych. W okolicy powstają nowe wysokościowce i wkrótce może być to atrapa bez dostępu do słońca. [Autorką zdjęcia i opisu jest Grace - przesłała Mgfoto] Zegar słoneczny na terenie uniwersyteckiego rosarium - Adelaide. „Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka - bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość” (Paulo Coelho).

najbliższe galerie:

 
Częstochowa - Archikatedra
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
CZĘSTOCHOWA W cieniu Jasnej Góry. . .
1pix użytkownik heidi odległość 1 km 1pix
POLSKA Częstochowa
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix
CZĘSTOCHOWA 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Częstochowa-kirkut
1pix użytkownik marek4m4 odległość 1 km 1pix
Jasnogórskie sanktuarium (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (44):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 01.04.2013 17:47

Galerię kończą zdjęcia przesłane przez Konwalię, Mgfoto i Grace – dziękuję.

Dziękuję wszystkim autorom zdjęć i zapraszam do współpracy przy powstawaniu
galerii „Czas … (II)” - będą tam też pozostałe przesłane zdjęcia.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 27.08.2012 16:32

W galerii nowe zegary, które przesłała Konwalia – dziękuję.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 27.08.2012 16:27

Już za jakiś czas, prawdopodobnie będzie „Czas …II” :-))
- zapraszam Cię do dalszej współpracy.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 27.08.2012 16:09

Waaw-miło mi ,że i moje zegary tworzą Twoją galerię.Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 27.08.2012 16:05

Do galerii dołączyłem nowe zdjęcie zegara (Warszawa, Bielany) przesłane przez Mgfoto – dziękuję.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 25.08.2012 11:41

Sprostowanie do wpisu z dn. 10.08 – przesłany zegar jest z Berna.
Dobrze, że Współautorzy czuwają :-))

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 24.08.2012 13:26

Witam nowego Współautora galerii – Markopola.
Dziękuję za przesłane zdjęcia.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 24.08.2012 12:44

W galerii nowe zegary z Baden, które przesłała Konwalia – dziękuję.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 11.08.2012 13:56

A ja dziękuję za ich umieszczenie. Cieszę się, że mogłam coś dorzucić do tej fajnej galerii:)
pozdrawiam:)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 11.08.2012 10:56

Witam nową Współautorkę galerii – Nolę76.
Dziękuję za przesłane zdjęcia.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 10.08.2012 12:01

W galerii nowy zegarek z Brna, który przesłała Konwalia – dziękuję.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.08.2012 23:02

Niezmiernie mi milo,ze mogłam dorzucić parę zegarów ,do tej wspanialej kolekcji;)
Pozdrawiam serdecznie:)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 01.08.2012 22:20

Witam nową Współautorkę galerii – Skuzę.
Dziękuję za przesłane zdjęcia.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 31.07.2012 00:29

Ja dziękuję za ich umieszczenie.
I również pozdrawiam-)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 30.07.2012 23:43

Witam nową Współautorkę galerii – Konwalię.
Dziękuję za przesłane zdjęcia.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 30.07.2012 12:39

Mgfoto – dziękuję za „nagonkę”, faktycznie ciekawych zegarów coraz więcej.
Następne będą wkrótce umieszczone w galerii – przepraszam oczekujących, ale zrobił się mały zator.
„Czas …” potrzebuje czasu (moje) :)))
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 28.07.2012 22:30

Coraz ciekawiej się robi. Bycie współautorką tej galerii to bardzo przyjemne uczucie :) Cieszę się, że "przygnałam" tu Elę bo fajne zegary wygrzebała w archiwum. Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 19:46

Dołączyłem nowy zegar od Mieczysawa – dziękuję.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 15:53

Nola – czekamy na „Gdańsk”, jest tylko jeden z tego miasta.
Pozdrawiam.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 15:51

Skuza – bardzo proszę.
Miło, że chcesz do nas dołączyć.
Z góry dziękuję.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 28.07.2012 15:43

Waaw być może coś podrzucę, bo w Gdańsku jest kilka pięknych zegarów słonecznych:)
pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 28.07.2012 15:26

Mam parę zegarów słonecznych w archiwum,astrologiczne tez......przesłać?Pozdrawiam:)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 15:16

Nola – może dołączysz do nas?
Dziękuję, także w imieniu Współautorów :-))

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 15:16

Surykatko – podziękuj Miśkowi ;-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 28.07.2012 15:12

Piękne te zegary:) Bardzo fajny temat na galerię:)
pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7255) dodano 28.07.2012 14:31

Miło mi :-). Fotki robił mój Misiek jakby co :-). Pozdrawiam serdecznie :-)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 14:24

Witam nową Współautorkę galerii – Surykatkę.
Dziękuję za przesłane zdjęcia.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 28.07.2012 14:01

Dołączyłem nowe zdjęcie przesłane przez Mgfoto – dziękuję.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 26.07.2012 13:42

Dziękuję za odwiedziny i proszę o zdjęcia.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7255) dodano 25.07.2012 19:35

Małgosia mnie tu przygnała :-).Mam zegar słoneczny z Decinskiego zamku, chcesz? Wprawdzie stary skan z kliszy, ale chyba może być :-) . W galerii widzę też jeden zegar astronomiczny , takie też Cię interesują? Pozdrawiam :-)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 23.07.2012 21:08

Do galerii dodałem parę zegarków otrzymanych od Mgfoto – dziękuję.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 21.07.2012 17:55

Bardzo proszę, chętnie z opisem, a może w regule galerii (opis zdjęć 1 – 7).

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.07.2012 17:47

W Zurichu sa sloneczne zegary.
Postaram sie.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 21.07.2012 17:43

Zapraszam – tak, tylko słoneczne.
Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.07.2012 17:26

Waaw...ja sie tez wybiore na spacer.
Czy tylko zegary sloneczne Cie interesuja?

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 21.07.2012 16:54

Zapraszam do wspólnej galerii.
Mieczysaw już sygnalizował, że mogę spodziewać się od Ciebie przesyłki :-))
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 20.07.2012 18:18

Że przegapiłam galerię to oczywiste, bo nie było mnie wtedy jeszcze na OŚ ale życzenia też przegapiłam, niestety. Chętnie dołączę. Muszę tylko pogrzebać w archiwum i wybrać się na parę spacerków... ;) Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 17.07.2012 16:04

Do galerii dodałem parę zegarków otrzymanych od Mieczysawa – dziękuję.
Zapraszam także pozostałych „Zegarmistrzów”, proszę o informację – prześlę mail'a.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 02.04.2010 23:49

Fajny zegareczek :) pozdrawiam i Wesołych Świat

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 02.04.2010 23:44

Dodałem mały zegareczek z Lędzin.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 29.12.2009 10:22

Galeria na czasie. Uwielbiam zegary słoneczne, moim faworytem jest 2. Czekam na dalsze "zegareczki"... pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 29.12.2009 10:15

Dziękuje Wam. Pozdrawiam i zapraszam wkrótce – może może uda się dołączyć jeszcze jakiś „zegareczek” .

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 29.12.2009 09:50

Zgadzam się,że to ciekawy temat na galerię.
Tobie też Waaw wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 28.12.2009 20:27

Świetny pomysł-galeria pod znakiem czasu-to prawda,nie mamy go zbyt dużo-warto miło i sympatycznie oraz tak "mocno" go przeżyć-pozdrawiam gorąco.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!