m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Wilno.Rzeka Wilia, czyli Neris nazywana w języku litewskim. Nad Wilią.Nowe Wilno Nad Wilią.Kościół sw.Rafała. Nad Wilią. Widok z przed Kościoła Sw. Rafala na Zielony most jeden z najstarszych mostów Wilna.
Nad Rzeką Wilią. W oddali Kosciol Sw.Rafala i zabytkowa kamienica Wilna Kościół św. Katarzyny w Wilnie - usytuowany jest przy ulicy Wileńskiej w środkowej części miasta, na północ od starówki.
Murowany klasztor został wzniesiony w latach 1619 - 1622 dla zakonu benedyktynek. Podczas najazdu moskiewskiego w 1655 roku, kościół doszczętnie spłonął. Fundatorem odbudowy świątyni był J. Pac, który dokonał tegoż dzieła w 1703 roku. Jednakże 25 lat później pożar ponownie strawił klasztor, rekonstrukcji w latach 1741 - 1773 dokonał Jan Krzysztof Glaubitz. Wnętrze kościoła jest pokryte stiukami, zawiera szereg nowych posągów, nowy ołtarz główny i okna w nawie górnej. Kościół ma kształt wysokiego prostokątnego czworoboku z wysoką absydą i dwiema wysokimi wieżami po obu stronach fasady.

Obok wejścia do świątyni znajduje się pomnik Stanisława Moniuszki. Pomnik Stanisława Moniuszki. Kościół św. Ducha i klasztor dominikanów - późnobarokowa świątynia katolicka na Starym Mieście z lat 1753-1770. Architektem projektującym świątynię był działający w tym czasie w Wilnie Jan Krzysztof Glaubitz. Ponieważ świątynia jest wciśnięta między zwartą zabudowę ulicy oraz budynek klasztoru, Glaubitz nie mógł wznieść typowej dla wileńskiego baroku dwuwieżowej fasady. Imponujący efekt uzyskał przez zakończenie nawy i transeptu rokokowymi szczytami, a na przecięciu nawy i transeptu usadowił wysoką na 51 metrów kopułę z dwustopniową obudową.
Dzięki temu zabiegowi kościół widziany z pewnej odległości, np. w panoramie miasta z jednego ze wzgórz, jest jedną z najbardziej okazałych i charakterystycznych budowli. Od strony ulicy widoczny jest jedynie rokokowy portal z herbem Rzeczypospolitej i Wazów. Na zdj. Wnętrze światyni. OBECNIE -SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
Wilno, ul. Dominikańska 12 Świątynia w której jest przechowywany pierwszy i autentyczny obraz Jezusa Miłosiernego który ksiądz Sopoćko zlecił malowanie obrazu na początku 1934 r. wileńskiemu artyście malarzowi prof. E. Kazimirowskiemu. Wieża  Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Wilnie, kościół na Starym Mieście w Wilnie, w zespole gmachów Uniwersytetu Wileńskiego.Obok kościoła wznosi się wysoka (68 m) dzwonnica przylegająca do Auli Kolumnowej uniwersytetu.
Cerkiew Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy - cerkiew prawosławna , jedna ze starszych murowanych świątyń w stolicy Litwy, położona w obrębie Starego Miasta przy ulicy Didžioji. Siedziba parafii. Obecnie cerkiew reprezentuje styl rusko-bizantyjski z elementami charakterystycznymi dla budowli sakralnych Wilna. Z zewnątrz budynek jest malowany na biało i różne odcienie różu i czerwieni, bogato dekorowany fryzami i płaskorzeźbami.
Widok Cerkwi św.Mikołaja w zabudowie miasta. Plac centralny przed Kościółem ewangelicko-reformowanym w Wilnie  Ratusz miejski a w oddali widoczny kościół Ks. Jezuitów Fragment miasta Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztor franciszkanów w Wilnie - kościół położony przy ulicy Trakų g. 9/1 (Trockiej). Wybudowany pierwotnie w stylu gotyckim w XIV-XV w. dla zakonu franciszkanów; w XVIII w. przebudowany w stylu barokowym Franciszkanie przybyli do Wilna jeszcze w czasach pogańskich. Wspomina o nich (oraz o dominikanach) wielki książę litewski Giedymin w 1322 w liście do papieża Jana XXII, w którym prosi go o wsparcie przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu.Franciszkanin, Andrzej Jastrzębiec z Krakowa, został pierwszym biskupem w Wilnie po tym jak w 1388 dokonał chrztu Litwy; sprawował ten urząd przez dziesięć lat. Na zdj.Konwent Klasztorny
Kościół franciszkanów jest według wszelkiego prawdopodobieństwa najstarszą świątynią w Wilnie. Dolne partie murów pochodzą z przełomu XIV/XV w. Jest on trójnawową, siedmio przęsłową bazyliką, najdłuższą ze świątyń wileńskich. Do jej wnętrza prowadzi gotycki, ceglany portal. Przy prezbiterium zachował się system gotyckich skarp. W nawie południowej zachowały się sklepienia kryształowe. Na sklepieniu nawy głównej przetrwały fragmenty osiemnastowiecznych malowideł o. Franciszka Niemirowskiego.W kościele cały czas trwa żmudna renowacja, ponieważ był on jednym z najbardziej zdewastowanych obiektów sakralnych w Wilnie. Józef Montwiłł (ur. 18 marca 1850 w Mitjaniszkach, powiat wiłkomierski, zm. 20 lutego 1911 w Wilnie) - wileński działacz społeczny, bankier, filantrop.Pomnik Montwiłła stoi w parku przed Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Trockiej w Wilnie.
Ulica prowadząca od Ostrej Bramy w kierunku Dzielnicy Łukiszki i cmentarza na Rosie Pozostałości po umocnieniach obronnych Wilna Panorama na stare miasto i dolinę Wilejki Pozostałości po umocnieniach obronnych miasta Panorama miasta z dzielnicy Łukiszki na starówkę Wilna Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego i klasztor Misjonarzy w Wilnie - kościół położony przy ulicy Subačiaus (pol. Subocz) 28.
Księża misjonarze przybyli do Rzeczpospolitej z Francji. Zajmowali się głównie kształceniem duchowieństwa. Ich klasztor w Wilnie powstał z fundacji wojskowego inflanckiego Teofila Platera. W 1695 księża misjonarze na Górze Zbawienia rozpoczęli budowę kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Budowa trwała do 1730. W 1919, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, księża misjonarze powrócili do swojego klasztoru. Przez cały okres międzywojenny prowadzili gimnazjum męskie. Po wojnie w gmachu klasztornym urządzono szpital a kościół został zamknięty i przez lata niszczał. Niewiele się zmieniło po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1990.Mimo, iż kościół przekazano w 1993 kurii wileńskiej, do dziś nie spełnia funkcji sakralnych a jego podłoga jest zasłana meblami z Muzeum Narodowego Litwy. Zwiedzając miasto warto zajrzeć na niezwykle urokliwe, stanowiące o magii Wilna, podwórza w dużej mierze ukształtowane w XVIII w. Oto kilka zdjęć z tych urokliwych miejsc
Nowe Miasto - lewobrzeżna dzielnica administracyjna Wilna. W lutym 2001 roku rozpoczął swą działalność Dom Kultury Polskiej w Wilnie, będący własnością Fundacji Dobroczynności i Pomocy Dom Kultury Polskiej w Wilnie, zarejestrowanej 2 lutego 2001 roku. Została ona powołana do życia decyzją Senatu RP, a jej założycielami są Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie i Stowarzyszenie Wspólnota Polska”. Jest to jedna z większych instytucji polskich na Litwie mająca na celu organizację życia kulturalnego Polaków. Gości Wilna zaprasza hotel „Pan Tadeusz”. Przytulne pokoje jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe z łazienkami o standardzie trzygwiazdkowym wyposażone są w klimatyzację, telefon, mini lodówkę, TV oraz dostęp do Internetu.
Na parterze Domu Kultury Polskiej w Wilnie mieści się restauracja Pan Tadeusz, która serwuje dania kuchni regionalnej, polskiej i europejskiej.Lokal imponuje estetyką wnętrza, oferuje wyśmienite i zróżnicowane menu oraz uprzejmą i fachową obsługę. Recepcja czynna całodobowo.Tel.: +370 5 233 3663

najbliższe galerie:

 
1.2.Troki, Wilno
1pix użytkownik kacpi odległość 1 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik wanieczka odległość 1 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik mereks odległość 2 km 1pix
Wilno
1pix użytkownik imod odległość 3 km 1pix
Wilno i Troki
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 3 km 1pix
Wilno - cmentarz Św. Piotra i Pawła na Antokolu
1pix użytkownik kabaczek odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 08.01.2010 17:07

Mocar - zazdroszczę Ci tego Wilna.
Hmm... może los będzie łaskaw rzucić mnie kiedyś w tamte strony.
Póki co, pozostają mi Twoje wileńskie galerie :-)
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 08.01.2010 09:58

kabaczek - wkraj - Co do wnętrz kościołów których w Wilnie jest około 40 ukazałem szczególnie świątynie franciszkańskie które najbardziej ucierpiały za czasów okupacji i ZSRR, do tej pory trudno jest je doprowadzić do normalnego wyglądu i stanu świetności. Dzięki za zainteresowanie i komentarz. A co do perełek w moim archiwum - to mam ich wiele trudno mi je wyliczać , ale sukcesywnie będą ukazywać się na tym portalu. Pozdrawiam równie serdecznie.

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 07.01.2010 19:43

Udana kontynuacja. Miasto warte zobaczenia. Podobają mi się wnętrza kościołów. Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1113) dodano 07.01.2010 16:22

Galerie ukazujące nasze dawne kresy są tym co lubię najbardziej. Dzięki Twoim galeriom mogliśmy odbyć wspaniała podróż do miejsc których oglądanie nigdy się nie nudzi.
Dziękuję Ci za pracę którą włożyłeś w komentarze. Dzięki nim mogliśmy poznać więcej naszej wspólnej narodowej historii. Czasem żal ściskał serce patrząc np na wnętrza kościoła franciszkanów.
A może będzie jeszcze Wilno IV np cmentarz na Rosie.
A tak poza tym twoje zdjęcia zostały wykonane w 2005 roku więc jestem ciekaw jakie perełki chowasz jeszcze w swoim archiwum.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!