m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
W węgierskiej miejscowości Fertőd znajduje się jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych barokowych pałaców. Należał on niegdyś do wpływowej i bardzo bogatej arystokratycznej rodziny Esterháza. Pałac bardzo często porównuje się do Wersalu,  głównie ze względu na wielkość, piękno i znaczenie jakie odgrywał za dawnych czasów. Patrząc na zdjęcie, wydawać by się mogło że porównanie niezbyt trafne... No cóż, czasy się zmieniły, państwo ma ograniczone fundusze na szeroko rozumianą kulturę a remonty oraz utrzymanie takich obiektów pochłaniają przeogromne sumy. Pora na króciutki rys historyczny:
pałac wybudowano na polecenie Miklósa Esterházy w II poł. XVIII wieku. Sam Miklós był człowiekiem o ogromnych aspiracjach a jego motto życiowe brzmiało: To, co może cesarz, mogę i ja. Swój ogromny majątek rodzina zdobyła w czasie powstania Rákoczi'ego w latach 1703-11. Podczas gdy wielu Węgrów wolało zginąć w walce o niepodległość kraju, Habsburgowie woleli kupić sobie lojalność arystokratów. Tak właśnie Esterházy dorobili się tej ogromnej fortuny - na zdradzie własnego narodu, a swoją główną siedzibę postanowili zbudować właśnie w Fertőd. W latach 70-tych XVIII wieku w pałacu codziennie urządzano zabawy, przyjęcia, bale, przedstawienia, koncerty, polowania, pokazy sztucznych ogni etc. O tym jaką renomą w owym czasie szczycił się pałac niech świadczy fakt że wielokrotnie bywała w nim cesarzowa Maria Teresa. Książę Esterházy zmarł w 1790 r. i tą datę uważa się za początek końca pałacu. Rodzina przeniosła się w inne miejsce i nie dbała o utrzymanie rodowej siedziby.
Esterházy przypomnieli sobie o pałacu po upływie ponad 100 lat. Rekonstrukcja i konserwacja odbywały się w żółwim tempie. Dla pałacu tragicznym okazał się czas II Wojny Światowej. Komnaty zostały ograbione z mebli, zburzono wspaniałe budowle które zdobiły park: Świątynie Wenus, Fortuny, Słońca czy też Pawilon Chiński. Prawdziwą odbudowę rozpoczęto dopiero w 1959 roku. Ze względu na olbrzymie koszty, do dziś nie dokonano jednak pełnej rekonstrukcji. Dziś, ten wspaniały niegdyś park - ponad 300 hektarowy, wygląda bardzo skromniutko. Ogród, którego częścią były też kiedyś rozległe lasy. Dziś nic nie pozostało z dawnej świetności. Nie znaczy to jednak że miejsce nie jest warte odwiedzenia go. Wręcz przeciwnie :-) Widok na pałac z głębi ogrodu. W parku w którym bezsprzecznie widać upływ czasu, można znaleźć jednak ślady czasów świetności, jak np. widoczny na zdjęciu platan. Fragment pnia.
Nie myślcie jednak że pałac Esterhaza to ruina której nie warto zwiedzić. O nie ! Wszak to Węgierski Wersal. Spójrzcie na zdjęcie - czy widzicie jak stare-żółte przechodzi w nowe-kremowe ? A oto... ... front pałacu :-)

Ponieważ zaczęłam zwiedzanie od strony ogrodu, byłam przekonana że cały kompleks jest tak zniszczony jak elewacja ogrodowa. Ale gdy oczom moim ukazała się elewacja frontowa, aż przystanęłam z wrażenia. Dziedziniec pałacu. 
Niestety mogę Wam pokazać pałac tylko z zewnątrz bowiem w środku obowiązuje zakaz fotografowania :-( Frontowa fasada serca pałacu, do którego prowadzą tzw. lustrzane schody. Pałac założony został na planie litery U. Liczy 126 pomieszczeń utrzymanych głównie w stylu barokowym i rokokowym. Większość z nich jest wyremontowana i odzyskała swój dawny wygląd.  Z pałacem Esterhaza związane są też początki teatru węgierskiego.
Zdjęcie przedstawiające przepiękne schody pałacu. Po lewej stronie, za kolumnami  znajduje się wejście do budynku przeznaczone dla turystów. Fragment balustrady w stylu rokoko. Widok na dziedziniec ze szczytu schodów. Pośrodku znajduje się całkiem ładna fontanna :-) W głębi widoczna jest brama wykonana z kutego żelaza w rokokowym stylu.  Rzeźba zdobiąca fontannę. A w fontannie znaleźć można takie oto złote rybki :-) Na zakończenie jeszcze jeden rzut oka na pałac :-)

najbliższe galerie:

 
Węgierski Wersal w Fertod 2016
1pix użytkownik maniana odległość 0 km 1pix
Węgry - Fertod
1pix użytkownik deemi odległość 0 km 1pix
Nad Jeziorem Nezyderskim
1pix użytkownik maniana odległość 9 km 1pix
Jez. Nezyderskie/Neusiedler See-Seewinkel
1pix użytkownik tomzaq odległość 18 km 1pix
Jezioro Nezyderskie i okolice . . .
1pix użytkownik deemi odległość 18 km 1pix
Fertőrákos,  Węgry 2016
1pix użytkownik maniana odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 11.08.2016 13:08

Maniana wskazałą mi drogę do Twojej galerii.
Tak dla porównania, warto było zajrzeć i stwierdzić, że niektóre miejsca pięknieją w upływie czasu.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 21.10.2011 20:55

Super pałac:)

omektron użytkownik omektron(wpisów:144) dodano 18.07.2011 18:30

U ciebie rowniez piekne miejsca sa :) nawet nie wiedzialem ze na wegrzech cos takiego jest a mam przewodnik hahaha wybieram sie w te rejony juz ze 3 lata i nadal nic - pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 03.11.2010 20:22

Ciekawe miejsce. Staranne kadry i ciekawy opis.
Podoba sie. Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 27.06.2010 20:29

Fajnie skonstruowana galeria, ze starego przechodzimy w nowe.
Oglądając nasunęło mi się porównanie do ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. W tej chwili wygląda pięknie, ale kiedyś wyglądało to tak, że fronty kamienic były piękne odremontowane, natomiast w podwórka lepiej było się nie zapuszczać. Tu może nie jest tak źle, bo ta część nieodnowiona ma jednak swój urok, ale tak jakoś mi się skojarzyło. Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2339) dodano 05.01.2010 22:55

Dzięki Wszystkim za wizytę :-)
Miejsce zaiste piękne ale wciąż mało znane.

filmdil - na renowację pałacu poszła na pewno ogromna kwota. Zaczęli od frontu - nie dziwię - w końcu trzeba jakoś zachęcić turystów do zwiedzania, a naprawdę jest co zwiedzać bo wnętrza wyglądają pięknie. Poza tym, takich perełek na Węgrzech jest kilka i kasę na renowację trzeba między nimi równo dzielić. No cóż... ludziska starają się jak mogą i za to plus dla nich. Grunt że pałac ratują a nie zostawili go na pastwę losu.

jarfry - dzięki wielkie za Twe słowa :-)

zibid - ja zwiedziłam pałac w maju 2008. Czas leci a elewacja ogrodowa zapewne dalej jest w takim stanie jak podczas Twojego czy mojego pobytu tam. Najważniejsze dla mnie jest jednak to, że pałac jest pod opieką i myślę że naprawa elewacji to tylko kwestia czasu. I pieniędzy oczywiście też... a wiadomo że ich zawsze brakuje :-)

jo_ta - też bardzo żałuję że nie mogłam pokazać Wam wnętrz, ale jest na to rada. Pojechać i zobaczyć. Taka "wycieczka fakultatywna" ;-)

sona_dora - zgadzam się z Tobą. Elewacja ogrodowa, może i jest okaleczona przez upływający czas, ale ma swoją duszę. Ale z drugiej strony... elewacja frontowa też niczego sobie :-)

Pozdr.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2339) dodano 05.01.2010 22:33

tomzaq - jak widać bull już odpowiedział na Twoje pytanie, ale myśle że Tobie chodziło właśnie o te miniaturki :-)
Zatem, by zdjęcie w układzie pionowym było widoczne w całości, trzeba je "wkleić" w normalne puste poziome zdjęcie (o proporcjach 3/4), po bokach pozostawiając białe marginesy. Ja zdjęć używam XnView.
Pozdr.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 05.01.2010 20:06

Charlie nie wiem dlaczego, ale bardziej przypadła mi do gustu część pałacu od strony ogrodu. Oczywiście bardzo podobają mi się "resztki" parku i kocham platany. Ładna galeria i ciekawe miejsce. Pozdrawiam.

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 05.01.2010 19:30

Piękne miejsce. Szkoda tylko, że nie możemy podziwiac go wewnątrz przez głupie zakazy fotografowania. A swoją drogą u nas też zaczynają szalec z tymi zakazami. Ja np. nie miałam problemu z robieniem fotek w Nieborowie, tymczasem już w Kozłówce niestety musiałam obejśc się smakiem.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.01.2010 18:37

Byłem tam w 2006 - nadal pałac w dwóch kolorach - ciekawe kiedy się za to zabiorą. Piękny pałac i dobra galeria - Pozdrawiam

tomzaq użytkownik tomzaq(wpisów:64) dodano 05.01.2010 14:29

A jak zrobić to, że zdjęcia w pionie widać w całości. Mi jakoś nie wychodzi

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 05.01.2010 11:21

Ciekawe miejsce. Szkoda , że słabo konserwowane bo jest to chyba jedna z węgierskich perełek , choć mało popularyzowana.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!