m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (16):

 
Gödöllő to niewielkie miasteczko położone ok. 30 km na wschód od Budapesztu Znajduje się w nim barokowy pałac królewski z I poł. XVIII wieku zbudowany na polecenie Antala Grassalkovich'a, który był dość ważną personą na dworze Habsburgów oraz przyjacielem i powiernikiem cesarzowej Marii Teresy. W latach 1867-98 pałac w Gödöllő był ulubionym miejscem wypoczynku Elżbiety Bawarskiej - żony cesarza Franciszka Józefa. Całą rodziną, z następcą tronu Rudolfem oraz dwiema córkami - Gizelą i Marią Valerią, spędzali tu każdą wolną chwilę. Elżbieta Amelia Eugenia, bo tak brzmiało jej pełne imię, już od najmłodszych lat zachwycała niezwykłą urodą. Za Franciszka Józefa wyszła w wielu 16 (!) lat. Gdy w 1857 roku para królewska po raz pierwszy odwiedziła Węgry przyjęto ich dość chłodno. W chwili utworzenia monarchii Austro-Węgierskiej, Elżbieta objęła tron madziarski jako królowa, a w podarunku od państwa otrzymała na własność pałac w Gödöllő. Zmęczona obowiązkami i ograniczona sztywną etykietą panującą na dworze wiedeńskim, z przyjemnością oddawała się chwilom wolności w swojej posiadłości. Elżbieta, zwana pieszczotliwie przez najbliższą rodzinę Sissi, zyskała ogromną sympatię Węgrów. Ona szczerze odwzajemniała to uczucie a by lepiej poznać swych poddanych i móc porozumiewać się z nimi bez tłumacza, szybko nauczyła się ich ojczystego języka.

Zdjęcie przedstawia 30-letnią cesarzową (nota bene najbliższą kuzynkę Franciszka Józefa - ich matki były siostrami), w węgierskiej sukni koronacyjnej. Pochodzi z 1867 roku. Suknia wystawiona jest jako jeden z najważniejszych eksponatów pałacu.  Widok pałacu z dziedzińca. W zrekonstruowanych wnętrzach znajduje się wystawa stała, podzielona na dwie części. Pierwsza opowiada o losach pałacu gdy był on własnością rodziny Grassalkovichów. Druga przedstawia dzieje pałacu po roku 1867, gdy przeszedł na własność pary cesarskiej. Gödöllő'wski kot :-) Okazał się być równie często fotografowaną atrakcją co pałac.
Najciekawszą część ekspozycji stanowią dwie komnaty poświęcone wyłącznie pamięci Elżbiety, z których pierwsza obrazuje przywiązanie królowej do Węgier (tu też znajduje się wspomniana wcześniej suknia koronacyjna), natomiast druga dokumentuje okoliczności tragicznej śmierci cesarzowej. Widok na kopułę pałacu. Podczas II Wojny Światowej pałac nie został zburzony. Jednak wycofujący się żołnierze niemieccy ograbili go ze wszelkich cennych przedmiotów. Nadchodząca  armia radziecka dopełniła dzieła zniszczenia. Po zakończeniu działań wojennych główny pałac przekształcono w dom starców, a budynki gospodarcze przekazano radzieckim żołnierzom, którzy urządzili w nich koszary. W ciągu następnych lat nieremontowany pałac niszczał dalej. Dopiero gdy w kilku budynkach zapadł się dach, władze państwowe przypomniały sobie o pałacu i zaczęto remont.  Prace rozpoczęto ostatecznie w 1985 roku. Ponieważ zniszczenia były już w tym czasie dość zaawansowane, a koszty renowacji ogromne, zdecydowano o podziale operacji na dwa etapy. I tak, pierwszy etap modernizacji zakończono w 1996 roku, kiedy to udostępniono dla turystów środkową, najważniejszą część pałacu. Etap drugi trwa do dziś. Widok na lewe odremontowane skrzydło pałacu. Niegdyś mieściły się w nim apartamenty syna cesarskiej pary - księcia Rudolfa. To zdjęcie przedstawia natomiast prawe skrzydło, które oczekuje na odnowę. Mieściły się w nim pokoje Gizeli i Marii Valerii.
Dokąd iść ? Mamy bardzo czytelne wskazówki :-) Jeszcze jedno, ostatnie już spojrzenie na pałac widziany z dziedzińca. Dokładnie pod kopułą znajduje się paradna klatka schodowa. Na zakończenie rzut oka na makietę pałacu i budynków gospodarczych przedstawiających kompleks za czasów świetności. Duży budynek po prawej stronie to maneż, zbudowany specjalnie dla Elżbiety (była najlepszą amazonką swoich czasów) Dziś już nie istnieje...

Gdy będziecie w Budapeszcie, polecam wpaść na kilka godzin do Gödöllő  i osobiście przespacerować się po pałacu.

najbliższe galerie:

 
Węgry , Pałac Królewski w Gödöllő
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Węgry , Stadnina braci Lázár
1pix użytkownik warusek odległość 6 km 1pix
F1 Hungaroring 2011
1pix użytkownik shell odległość 7 km 1pix
Budapeszt - Peszt
1pix użytkownik tama odległość 21 km 1pix
Szentendre, miasteczko z marcepana
1pix użytkownik dreptak odległość 22 km 1pix
Węgry - Szentendre
1pix użytkownik marioli odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 18.07.2011 19:21

Jeśli nic się nie zmieniło przez ostatnie parę lat to nie polecam. Przereklamowane. Nie było co zwiedzać. Szczycą się, że odtworzyli tkaniny którymi pokryte są ściany pałacu i tak ich pilnowali, że nie można się było podrapać po nosie bez awantury, że próbowało się sięgnąć po aparat. Jeszcze w żadnym miejscu nie spotkałam się z takim krzykami, pogróżkami i gwizdami w wykonaniu osób pilnujących ekspozycji. Tym dziwniejsze, że w pałacu praktycznie nie było żadnych cennych eksponatów. Same podróby i kopie.

omektron użytkownik omektron(wpisów:144) dodano 18.07.2011 18:31

to faktycznie drogo od osoby?

smorodina użytkownik smorodina(wpisów:78) dodano 25.11.2010 21:53

Witam
Wejście do pałacu drogo kosztuje całość 3300 HUF(około 50 zł).
Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 09.01.2010 14:06

Charlie Widzę, że lubisz pałace :-) Ciekawe miejsce i jak zwykle fajnie "opowiedziane" Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 09.01.2010 13:44

Charlie...piękne miejsce odkryłaś.
Zwłaszcza,że uwielbiam filmy o Sissi.
Pozdrawiam-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1407) dodano 09.01.2010 07:20

Lubimy, a zwłaszcza I z DIL, wszystko co związane z Sisi. Tą galerią sprawiłaś nam przyjemność. Dziekujemy.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2256) dodano 08.01.2010 23:24

Warto czasem zboczyć z głównej drogi aby zobaczyć coś ciekawego i godnego zapamiętania-pozdrawiam.

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 08.01.2010 21:47

Przyjemny pałacyk, dobrze, że wreszcie doczekał się renowacji.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!