m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (21):

 
Zamek w Przemyślu usytuowany na wzgórzu, na wysokości 270m n.p.m. to jeden z najbardziej przebadanych przez specjalistów obiektów tego typu w Polsce południowo-wschodniej. Usytuowany wysoko nad miastem, nawet latem wśród bujnej zieleni stanowi jeden z charakterystycznych elementów przemyskiego krajobrazu. Na zdj. Droga prowadząca z pod katedry na wzgórze zamkowe. Wzgórze Zamkowe na którym stoi zamek o powierzchni 1 ha jest ze wszystkich stron otoczone stromymi zboczami. Na zdj. Po lewej stronie drogi widoczna baszta zamkowa. Nazwę swą wzięło od wzniesionego po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego, murowanego zamku w stylu gotyckim, z którego do dzisiaj zachowała się jedynie brama wjazdowa. Na zdj. Główne wejście do zamku. Zamek ten wspominany jest już przez kronikarza Janka z Czarnkowa. Niestety zniszczenia wojenne i pożary niewiele pozostawiły z tamtejszego zamku. Więcej dziś wiemy o czworobocznym zamku bastejowym budowanym w miejsce tego zniszczonego przez Piotra Kmitę w latach 1514-1553, ówczesnego starostę przemyskiego.Na zdj. Panorama Przemyśla z wzgórza zamkowego. Wówczas zamek z dwukondygnacyjną bramą wjazdową i masywnymi kurtynami wyposażonymi w hurdycje budowany był na zlecenie Zygmunta Starego.
Od strony wjazdu przylegał do zamku „przygródek” otoczony drewnianym parkanem, wałami oraz palisadą stanowił cześć gospodarczą, jak i pomocniczy punkt obronny. Na zdj. Wewnętrzny dziedziniec zamkowy. Od strony wjazdu przylegał do zamku „przygródek” otoczony drewnianym parkanem, wałami oraz palisadą stanowił cześć gospodarczą, jak i pomocniczy punkt obronny. Zamek właściwy zajmował natomiast obszar o rzucie czworoboku utworzonego przez kurtyny, wzmocnione w narożach basztami wyznaczającymi kierunki świata. Trzy baszty miały kształt koła, natomiast baszta południowa kształtem zbliżała się do czworoboku. W kurtynie północno-zachodniej znajdowała się brama wjazdowa. W części południowo- wschodniej i południowo zachodniej stały budynki mieszkalne, a części wschodniej drewniane zabudowania gospodarcze. Bramę wjazdowa do zamku oddzielała fosa i drzwi żelazne oraz drewniane od przygródka. Przez fosę przerzucano z zamku most zwodzony.
Wygląd zamku przebudowanego przez Piotra Kmitę znamy dobrze dzięki inwentarzom sporządzonym w latach 1553 i 1569. Narys elementów opisanych w inwentarzach potwierdził się później w pracach archeologicznych.
W latach 1616-1631 zamek ulegał kolejnym przebudowaniom. Tym razem przebudowy przeprowadzał hrabia Marcin Krasicki, starosta przemyski. Z polecenia Krasickiego pracami na zamku kierował Galeazzo Appiani, który w tym czasie budował także zamek w Krasiczynie. Na zdj. Figura św. Jana Kapistrana franciszkanina z Włoch który przeszczepił zakon do Polski w 1453. Ale dlaczego znalazł się na zamku w Przemyślu - nie znam. Warto zapoznać się z jego ciekawą biografią,http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kapistran Zadanie poprawy walorów obronnych zamku przypadło wówczas Marcinowi Kąckiemu, jednak nic on nie uczynił w tej kwestii. W 1678 roku urządził jedynie na zamku zbrojownię, natomiast sam zamek zaczął popadać w ruinę. Już w XVII wieku przestało istnieć drewniane podegrodzie przy zamku, dewastacji uległy dwie baszty: południowa i zachodnia oraz kurtyna między nimi. Dopiero w 1759 roku jeden z ostatnich starostów przemyskich, późniejszy król Polski, Stanisław Poniatowski zajął się odnawianiem zamku. Po zajęciu Przemyśla przez Austriaków 1774 roku w niszczejącym zamku planowali oni urządzić więzienie. Ta jednak przebudowa nie doszła do skutku, a ostatecznie wykorzystano go na koszary i magazyny. W 1842 roku na wzgórzu urządzono park miejski sadząc m. in. drzewa. W tym czasie ostatecznie zostały zniszczone już pozostałe części przygródka. Po oddaniu zamku przez rząd austriacki miastu w 1865 był on restaurowany na koszt gminy miejskiej a w roku 1885 zyskało w nim siedzibę Towarzystwo Dramatyczne im. A. Fredry.
W latach pierwszej wojny światowej na zamku przebywali jeńcy rosyjscy. Było ich około 2000. W latach dwudziestych ważną role w konserwacji i restauracji zamku przemyskiego odegrało przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, kiedy to odrestaurowano basztę północną. Natomiast latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych odbudowano baszty południowa i zachodnią okrągłą oraz łącząca je kurtynę. Na zdj. Takim właśnie przejściem opuszczamy zamek Obecnie Zamek Kazimierzowski wraz z dziedzińcem zajmuje około 0,5 ha. Od strony północno-zachodniej znajduje się brama wjazdowa, a od północnego wschodu część skrzydła z dwoma basztami w narożach.

najbliższe galerie:

 
Przemyśl
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Green Velo: rowerem po Podkarpaciu
1pix użytkownik szy odległość 2 km 1pix
Spacer po starym Przemyślu
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Przemyśl - 2009
1pix użytkownik kulart odległość 2 km 1pix
Przemyśl vol. 1
1pix użytkownik caprio72 odległość 3 km 1pix
Przemyśl
1pix użytkownik czupur odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 02.09.2012 09:13

Mieczysaw - Bardzo mi miło za uznanie i zainteresowanie moja twórczością :)

Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 24.08.2010 23:03

Wschodnia Polska jest mi nieznana,więc zawsze z chęcią oglądam zamieszczane galerie z tego regionu. Prawdopodobnie jest to mój pierwszy wpis u Ciebie,ale to nie oznacza,że nie oglądam Twoje galerie. Obejrzałem już ich okolo 40 i cieszę się,że mogę nadal zaglądać do Ciebie. Pocichutku obejrzę wszystkie ,które mnie interesują.Pozdrawiam serdecznie

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 08.01.2010 21:51

Moi Drodzy jak bardzo sobie Was Wszystkich cenie za Waszą obiektywność i za to że tu jesteście. Uważam że nie jestem godzien tak pochlebnych opinii, ale gdy ma tak być - niech będzie :) Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 08.01.2010 19:06

Ciekawie i solidnie zaprezentowana galeria. Pozdrawiam

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 08.01.2010 18:08

Przez Przemyśł zawsze tylko przejeżdzaliśmy i ten zamek tylko nammigał przed oczami. Teraz wiem , że to był błąd. Nastepnym razem trzeba bedzie sie zatrzymać.
Opinie Jarfrego podzielam w 100 %.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.01.2010 18:07

Bardzo miło się ogląda Twoje galerie.
Odkrywasz takie miejsca o których nie miałam pojęcia.
Pozdrawiam-)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 08.01.2010 18:01

Fajnie że pokazałeś ten zamek.
Przedtem nie miałam pojęcia o jego istnieniu.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!