m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Budowę jej rozpoczęto już w 431 za pontyfikatu Sykstusa III, po soborze efeskim, na którym ogłoszono kult Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W tym czasie na wzgórzu Eskwilin znajdowała się świątynia Junony Lucindy, opiekunki rodzących kobiet.  Kolumny z tej świątyni wykorzystano przy budowie nowego kościoła. Obecna fasada została zbudowana w XVIII wieku według projektu Ferdynanda Fugi. Do elewacji przylegają dwie, jednakowe fasady pałaców kapituły. Po prawej stronie, nad bryłą budowli góruje romańska kampanila o wysokości 75,0 m. Loggia w fasadzie ozdobiona jest mozaikami z XV wieku. W centralnej części znajduje się medalion z postacią Chrystusa. Ułożone w pasy sceny ilustrują legendę o śniegu, związaną z powstaniem bazyliki. Zgodnie z nią papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Boską, która powiedziała im, że w miejscu, w któym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg. Papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła. Trójnawowe wnętrze bazyliki ma długość 86,0 m. Posadzka ułożona z porfiru i marmuru to wieczne dzieło kamieniarzy ze szkoły Cosmatich (arte cosmatesca). Renesansowy sufit zaprojektowany przez Giuliano da Sangallo został ozdobiony złotem przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba. Wzdłuż ścian nawy głównej, powyżej kolumn, znajdują się mozaiki z V wieku przedstawiające sceny z Starego Testamentu. Łuk tęczowy zdobią pasy mozaiki wykonane w latach 432-440. Ukazują sceny z Nowego Testamentu, tworząc cykl poświęcony Matce Bożej.
Widoczna jest scena Zwiastowania, Pokłon Trzech Mędrców, Rzeź Niewiniątek. Pośrodku łuku przedstawiony jest tron Boga-Ojca pomiędzy św. Piotrem i św. Pawłem oraz symbole ewangelistów. U podstawy łuku, po stronie prawej, mozaika przedstawia Betlejem, do którego zmierza lud pogański ex Gentibus; po stronie lewej - Jerozolima i lud żydowki ex Circoncisione (Kościół Obrzezanych). Jest to symboliczne ukazanie ludu Bożego, którego pasterzem jest papież. W absydzie znajduje się scena Koronacji Matki Bożej wykonana w 1295 według projektu Jacopo Torritti. Ołtarz główny osłania baldachim, a pod nim znajdują się relikwie żłobka Jezusa. Do bocznej nawy, po prawej stronie, przylega do bazyliki baptysterium z XIX wiecznym wnętrzem. Z baptysterium można przejść do zakrystii której ściany i sklepienie pokrywają freski. Wśród nich widnieje obraz przedstawiający zamek w Malborku. Na wysokości ołtarza głównego znajdują się dwie kaplice. Kaplica po stronie prawej to kaplica Sykstusa V, nazywana jest też kaplicą Sykstyńską. Zbudowana pod koniec XVI wieku według projektu Domenico Fontany, na planie krzyża greckiego z kopułą nad centralną częścią. Znajdują się w niej nagrobki Syskstusa V i Piusa V.
Płaskorzeźby zdobiące nagrobek Sykstusa V obrazują ważniejsze wydarzenia mające miejsce podczas jego pontyfikatu. Wśród nich jest scena obrazująca pojednanie pomiędzy Zygmuntem III a arcyksięciem Maksymylianem, do którego przyczynił się legat papieski, kardynał Hipolit Aldobrandini (późniejszy papież Klemens VIII). Osoby biorące udział w tej scenie nie wykazują podobieństwa do postaci historycznych (wyjątkiem jest legat papieski), sama sceneria też jest fantazyjna.  Rzeźbiarz akcję umiejscowił w Rzymie (widoczna jest w tle bazylika św. Jana na Lateranie). Kaplica po lewej stronie, podobna w założeniach, zbudowana została zgodnie z projektem Flaminio Ponzio, ukończono ją w 1613. Jest to kaplica Pawłowa (od pontyfikatu Pawła V) albo Borghese (od rodowego nazwiska papieża).
Znajdują się w niej nagrobki Pawłą V i Klemensa VIII. Polskim śladem jest fresk przedstawiający świętą Kingę wśród dwóch innych niewiast.Fresk namalowany został nad nagrobkiem Klemensa VIII.   
W 1614 papież Paweł V polecił ustawić przed bazyliką kolumnę pochodzącą z bazyliki Maksencjusza. Na niej znajduje się figura Matki Bożej. Widok bazyliki od strony zachodniej z ulicy

najbliższe galerie:

 
Skuterem po Rzymie
1pix użytkownik shell odległość 0 km 1pix
RZYM  cz.II
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Włoski styl, czyli gentleman made in Italy
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Forum Romanum & Palatino-Rzym
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
RZYM - SACRUM
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Rzym - centrum świata cz-2
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 25.05.2010 23:43

Piękne, bogate wnętrze. Coraz bardziej zaczynam żałować, że nie dotarłam jeszcze do Rzymu.
Trzeba by o tym pomysleć.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 09.01.2010 20:41

wkraj - Będąc w Rzymie jest wprost obowiązkiem - podstawą odwiedzić 4 bazyliki większe - Św.Piotra , MB.Większej, Św.Jana na Lateranie i Św.Pawła za murami i te bazyliki będą w moich galeriach. Pozdrawiam

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 09.01.2010 19:47

Szkoda, że będąc w Rzymie nie odwiedziłem tej świątyni. Twoje zdjęcia jednak pozwoliły mi zapoznać się z jej wnętrzem oraz wyglądem zewnętrznym. Dziękuję i pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!