m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Sasso Lungo (3181m) 
w dosłownym tłumaczeniu to Długi Głaz lub Długi Kamień. Nazwa ta bardzo pasuje do najwyższego wierzchołka, który rzeczywiście wygląda jak bardzo długi potężny głaz - widok z drogi na  Passo Gardena . To właśnie z Passo Gardena  można zobaczyć Długi Kamień w całej okazałości. Tofana di Rozes (3225 m) - widok z okolic Cortiny d,Ampezzo.
Południowa ściana Tofany to jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych ścian wspinaczkowych dolomitów. W drodze na przełęcz Falzerego -  wznosi się wierzchołek Lagazuoi ‹2752m›, na który można wjechać kolejką linową.  Szczyt Lagazuoi może być celem bardzo ciekawej  łatwej wycieczki, To tutaj jest sztolnia wykuta w czasach I Wojny Światowej, którą udostępniono w celach turystycznych, tworząc jednocześnie mini muzeum oraz piękna panorama Tofan. Z powodu awarii karty nie mam żadnych zdjęć Szczyt Averau 2648m z przełęczy Falzerego
Panorama Passo Falzerego z gurującym Lagazuoi na drugim planie Szczyt Lagazuoi i Górna stacja kolejki Jeszcze raz czerwieńń Tofana di Rozes Passo Falzerego to także miejsce zaciekłych walk podczas I Wojny Światowej. między Austriakami i świeżo tworzącym się Królestwem Włoskim. Wtedy Austria rozpoczeła budowę pierwszych umocnień, by zabezpieczyć się przed ewentualną dalszą ekspansją Włoch. Atak nastąpił w 1915r, kiedy Włosi złamali przymierze z Austro-Węgrami i za obietnicę przyłączenia terenów aż po przełęcz Brenner, przystąpili do I Wojny Światowej po stronie Ententy. Kluczowe znaczenie miały przełęcze Falzarego i Valparola. Austriacy wycofali się niemożliwej do obrony Cortiny i obsadzili szczyty nad przełęczami - m.in. Lagazoui i Col di Lana. Włoscy Alpini, nie mając innego wyjścia, rozpoczęli kucie tuneli w górskich ścianach.
Col di Lana zostało wysadzone w powietrze wraz z całą załogą austriackich Kaiserjaeger. Celu jednak nie osiągnęli, gdyż Austriacy cofnęłi się tylko na sąsiedni szczyt - Setsass. Najdłuższe tunele wykute zostały w Lagazuoi, gdzie Włosi kuli od dołu by wysadzić w powietrze szczyt zajęty przez Austriaków, a ci z kolei kuli z góry na dół, by udaremnić włoskie próby. Szybsi byli Alpini i szczyt góry wyleciał w powietrze, ale załoga austriacka w ostatniej chwili zdążyła się częściowo ewakuować.  Włoscy Alpini, nie mając innego wyjścia, rozpoczęli kucie tuneli w górskich ścianach.
Col di Lana zostało wysadzone w powietrze wraz z całą załogą austriackich Kaiserjaeger. Celu jednak nie osiągnęli, gdyż Austriacy cofnęłi się tylko na sąsiedni szczyt - Setsass. Najdłuższe tunele wykute zostały w Lagazuoi, gdzie Włosi kuli od dołu by wysadzić w powietrze szczyt zajęty przez Austriaków, a ci z kolei kuli z góry na dół, by udaremnić włoskie próby. Szybsi byli Alpini i szczyt góry wyleciał w powietrze, ale załoga austriacka w ostatniej chwili zdążyła się częściowo ewakuować.  Już nie zobaczymy jak wyglądały szczyty przed I WŚ - krajobraz trwale został zmieniony ....i to niestety przez człowieka.
Cresta di Fanes - ta oryginalna nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza długą grań skalną o kształcie grzebienia koguta A przełęczy widać także najwyższy szczyt Dolomitów Marmoladę 3343 m. Nazwa masywu pochodzi z języka ladyńskiego, w którym oznacza błyszcząca, co związane jest z leżącym na północnej flance szczytu lodowcem Ghiacciaio della Marmolada Charakterystyczna kapliczka na przełęczy i Sasso di Siestra 2477m w tle Południowa ściana masywu Fanes Masyw Sella góruje nad doliną Livinallongo i znajduje się prawie w środku Dolomitów Dolinie to jeden z najbardziej krętych odcinków szosy Dolomickiej. Dolomicki szlak komunikacyjny stanowi trasa łącząca dwa główne miasta Dolomitów, Cortinę d' Ampezzo i położone na zachodzie Bolzano. Tutejszy główny trakt łącznościowy stanowi funkcjonalną żyłę komunikacyjną wiodącą poprzez malowniczą krainę gór, wijąc się licznymi serpentynami, przecinając widokowe przełęcze, urokliwe mieścinki i wioski
Piękna okolica i ciekawie ukształtowana szosa stanowi niewątpliwie interesującą atrakcję turystyczną. Niegdyś ta droga była zwykłą dróżką, którą rozdeptywali prehistoryczni myśliwi, następnie została ulepszona tak by mogły po niej jeździć wozy. Stopniowo zmieniał się charakter trasy, początkowo usypana z luźnych kamieni w XIX wieku przeistaczała się w brukowany trakt. W chwili obecnej bezmiar asfaltowego szlaku składa się z około 100 km zakrętów i biegnie przez zapierające dech przełęcze Passo Falzarego i Passo Pordo Sella stanowi masyw górski o bardzo zjawiskowych kształtach przypominających rozległy mur obronny Passo Pordoi -  przełęcz ta należy również do jednej z częściej odwiedzanych przez turystów. Z dużych rozległych i szerokich górskich hal, które znajdują się po obu stronach przełęczy, rozpościera się panorama na całe wschodnie Dolomity Sas Pordoi (2950 m) - szczyt w Masywie Sella na który także można wjechać kolejką. Widok na masyw Sella i dolinę Livinallongo
Szosa dolomicka z Passo Pordoi Widok w stronę Cortiny w tle Tofany i Funnes W stronę Passo Pordoi Okolice przełęczy to tereny narciarskie zwane Sellaronda. Nazwa ta oznacza przejechanie 4 najsłynniejszych przełęczy w Europie na nartach w ciągu jednego dnia: Passo Pordoi - Passo Campolongo - Passo Gardena - Passo Sella stanowią zespół wyciągów i tras zjazdowych połączonych ze sobą w jeden ciąg o łącznej długości prawie 60 km.
Masyw Sella, a my szosą w doł Na dolomickim szlaku - Canazei jest usadowione w przepięknej, naturalnej kotlinie, u stóp najbardziej zachwycających szczytów w Dolomitach Marmolada z miejscowości Canazei
jeszcze raz Masyw Sella Masyw Sella z miejscowości Moena Ostatni rzut oka na Marmoladę i ................!

najbliższe galerie:

 
Włochy - Dolomity - Lagazuoi
1pix użytkownik wasaga odległość 1 km 1pix
Dolomity,  Passo Falzarego masyw Lagazuoi
1pix użytkownik sona_dora odległość 1 km 1pix
Dolomity, Passo Falzarego Kolejką na Lagazuoi
1pix użytkownik sona_dora odległość 1 km 1pix
Włochy - Valparola
1pix użytkownik herika odległość 2 km 1pix
Włochy - Lago Lagazuoi
1pix użytkownik herika odległość 4 km 1pix
WŁOCHY-Z PASSO GIAU POD CINQUE TORRI. . .
1pix użytkownik olaf43 odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 22.11.2013 20:51

dzięki brego - też bym tam wrócił - choć na chwilę

brego użytkownik brego(wpisów:132) - Użytkownik usunięty. dodano 21.11.2013 23:17

... świetna galeria :))).......poczułam się tak , jakbym znowu tam była :)))... śliczne zdjęcia :)))
... pozdrawiam :)))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 30.09.2013 00:46

Alez pieknie u Ciebie:)Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 06.11.2011 07:59

Podobalo sie , jade tam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 28.09.2011 18:39

eddie - powinieneś napisać!
ble, ble, ble - nie będzie - ja nie z tych
wiec wal .... co trzeba ..............lub nie trzeba!
Pozdrawiam

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 27.09.2011 23:03

Ja mógłbym coś napisać, ale zaraz będzie że rewanż ble ble ble. więc nic nie pisze. Ale fakt, monka przesadziła i to dużo. Tak z ciekawości zajrzałem na najlepszą galerie kolegi. Chyba można?

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.04.2011 18:20

monka - 2 pkt - nie jest tak kiepsko...........
Marek - cóż zrobić - chyba na uzasadnienie się nie doczekasz, a też bardzo ciekaw jestem.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 02.04.2011 12:17

Monka - czy uwazasz, ze "kiepsko, kiepsko" przejdzie jako komentarz do czyjes galerii? Odwety zawsze mnie mierzily, gdyz zupelnie wypaczaja sens istnienia takich portali, jak Obiezyswiat, podobnie zreszta jak wszelkie formy "kolesiostwa". Jesli przyjmiemy, ze ocena 5 to ocena dana galerii przecietnej, prawidlowo wykonanej, ale bez zadnych wzlotow , czy tez upadkow, to prosze - rozwin moze co tu jest Twoim zdaniem ponizej przecietnej. Bardzo interesuje mnie Twoje uzasadnienie.

monkabum użytkownik monkabum(wpisów:6) - Użytkownik usunięty. dodano 02.04.2011 10:42

Kiepsko, kiepsko...

zbyszek-apacz użytkownik zbyszek-apacz(wpisów:8) - Użytkownik usunięty. dodano 22.02.2011 19:58

,, Cykasz ,, piękne zdjęcia !! Ja jeszcze tak nie umię . Pozdrawiam !!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 30.12.2010 21:28

ależ apetyczna galeria została wywołana do odpowiedzi ! :-) Marmolada i te sprawy...Na 34 fotce dostałam ślinotoku :-)))) pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 30.12.2010 20:47

28 najlepsiejsze ;) Ekstra galeria !!!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 10.09.2010 20:46

28 i 34 bardzo dobre. Kadry staranne. Dziwi tym bardziej 2, 27 i 32. Fajna 8, choć przesunąłbym ciut w górę. Jest fajny kawałek świata dobrze pokazany.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 03.08.2010 18:32

Dzięki maxim - gdzie masz swoje galerie - wczoraj oglądałem z Norwegii. Dziś Chciałem wrócić do tematu a tu ................................. nic.
Pozdr

maximus33 użytkownik maximus33(wpisów:167) dodano 02.08.2010 23:01

pięknie!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 23.02.2010 20:19

Kapitalna galeria. Lubie Dolomity, bardziej je znam od strony narciarskiej. Sellarondę przejechałam na nartach ,muszę przyznać,że to kawał roboty, ale widoki piękne. Latem Dolomity są równie zachwycające :)))

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 23.02.2010 19:47

Moje ukochane Dolomity!!! Przepiękne zdjęcia!!! Znajome miejsca...mam z tamtych okolic tylko zdjęcia analogowe, skany raczej mizerne, zresztą po Twojej galerii nie ośmieliła bym się je tu zamieścić ;)
Serdecznie pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 31.01.2010 18:06

Ja też próbuję wywoływać RAWY, ale moje niestety wychodzą jakieś takie miękkie, trochę jakby rozmazane.
Nie wiem czy to kwestia wcześniejszych ustawień czy też już późniejszej obróbki. Też pozdrawiam

ignasie użytkownik ignasie(wpisów:128) dodano 31.01.2010 17:43

kapitalna galeria!! 28 i 34 powalają ... gratuluję, pozdr

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 16.01.2010 08:01

margo - nr 4 to panorama złożona z 3 zdjęć. Zdjęcia w formacie RAW. Pozdrawiam

lala użytkownik lala(wpisów:172) dodano 12.01.2010 15:13

Fantastyczna galeria,Uwielbiam Alpy W dolomitach jeszcze nie byłam wiec oglądam z tym większym zainteresowaniem

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 11.01.2010 17:29

Piękne krajobrazy i zdjęcia również.Pozdrawiam:)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 10.01.2010 21:40

Zibid stawiasz wysoką poprzeczkę.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 10.01.2010 18:59

Mnie też :))) SUPER pieknie!!! Dobrze, że się zmotywowałeś, żeby pokazać je na światło dzienne. Takie zdjęcia nie potrzebują zbyt dużo komentarza. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.01.2010 17:41

Pięknie tam.Super galeria.
Zdjęcie nr 4 też przypadło mi do gustu.
Zibid też.
Pozdrawiam-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 10.01.2010 15:26

Krajobrazy, pogoda i zibid - wszyscy zasługują na uznanie.

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 10.01.2010 14:59

Przepięknie i to nie tylko z powodu widoków jakie oferują Dolomity. Zachwyciłam się 4 /jak robi się takie cuda?/ ale dalej było równie pięknie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!