m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Z parkingu idziemy w kierunku starówki. Dochodzimy do bramy Wejście na rynek bardejowski Wschodnia pierzeja rynku Powstała z przebudowy starszego kościoła z 14. stulecia. W miejscu dzisiejszego kościoła stał prawdopodobnie klasztor i kompleks braci cysters, o których również pisze się w liście z roku 1247. Na budowie kościoła pracowało dużo majstrów, np. majster Mikołaj z Bardejova, majster Stefan, majster Jan z Preszowa.
Wejście do bazyliki
Pomnik przed bazyliką.. oraz dzwony Radnica Odnowione kamieniczki Zachodnia pierzeja rynku Radnica w głębi bazylika
Malowidła na kamieniczce południowej pierzeji. Zachodnia pierzeja rynku Uliczka w okolicy rynku Kościól Św Jakuba Baszta na prywatnej posesji Kościół w pobliżu rynku po drugiej stronie ulicy szkoła z dużym parkingiem.
Kościół w pobliżu rynku W tej wieży znajduje się restauracja. Wychodzimy z rynku i... udajemy się do Bardejowskich Kupeli. Do nowego Bardejova należy również i uzdrowisko Bardejovske Kupele, które w dzisiejszych czasach należy do najbardziej odwiedzanych na Słowacji. Bardejovske Kupele, w których łączy się piękno z kulturą i pamiątkami historycznymi, oferuje klientom nie tylko zabiegi lecznicze, ale również bogate kulturalne i towarzyskie życie.
Pierwsza wzmianka o Bardejovskich Kupelach pochodzi z roku 1247, kiedy węgierski król Bela IV. darował uzdrowisko z wodami leczniczymi miastu Bardejov. W roku 1809 leczyła się w uzdrowisku druga małżonka cesarza Napoleona I.  - Maria Luiza, również rosyjski car Alexander I. a v roku 1895 cesarzowa Elżbieta, małżonka cesarza Franciszka Józefa I.
Na ograniczonej przestrzeni 1,5 ha uzdrowiska Bardejowskie Kupele znajduje się 24 obiektów, które reprezentują kulturę ludową i budownictwo mieszkańców słowackich i łemkowskich, mieszkających w regionie Szarysza Górnego i Zemplina Północnego. Eksponaty pochodzą z XIX. i XX. wieku i typologiczne należą do drewnianych budowli typu karpackiego. Zastąpione są mieszkalne domy zrębowe, budowle gospodarskie, budowy techniczne i sakralne. Najcenniejsze budowli są: Kościół drewniany ze Zbója z roku 1766 z wyposażeniem przeznaczonym do produkcji drewnianych rur wodociągowych na napęd wodny z XVIII wieku 
Narodowa, farmaceutyczna ekspozycja w uzdrowisku Bardejowskie Kupele.

Ekspozycje umieszczone są w wille Rakoczego. Ekspozycja narodowa prezentuje stroje, produkcję domową i produkty rzemieślników z Szarysza Górnego. W etapach rozwojowych udokumentowane są nie tylko stroje, ale i rzemiosła i technologia produkcji. Tzw Kolonada pijalnia wód mineralnych Dom sanatoryjny Astoria Dom sanatoryjny Astoria Dom sanatoryjny Astoria
Dom sanatoryjny Astoria Inne zabudowania Dom sanatoryjny Astoria spotkała nas niemiła przygoda , w momencie nastąpiło oberwanie chmury i gradobicie. Mały wodospad na schodach Grad w lipcu Grad w lipcu
Grad w lipcu. Po gradobiciu mam lekkie znaki na dachu samochodu.

najbliższe galerie:

 
Bardejov- najbardziej gotyckie miasto Słowacji
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Bardejov
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Bardejov - miasto z bajki
1pix użytkownik jurasek odległość 0 km 1pix
Słowacja-Bardejów
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Bardejov - w drodze do Rumunii
1pix użytkownik surykatka odległość 0 km 1pix
Bardejov
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
paraprawo użytkownik paraprawo(wpisów:27) dodano 12.06.2013 01:14

Wybrałem tę galerię bo jest ożywiona ludźmi i przyrodą. Sam Bardejov jest jak świeżo przygotowana scenografia teatralno-filmowa i to jeszcze przed zdjęciami.
Dopiero Kupele nadają całości charakter i niezaprzeczalnie fantastyczna atmosferę. W takich warunkach nawet fakt, że Astorię widzimy podwójnie - nie przeszkadza.
Pozdrawiam

smorodina użytkownik smorodina(wpisów:78) dodano 10.01.2010 13:34

Mam inne zdjęcia z Bardejowa, ale trzeba byłoby skanować dlatego wybiorę się na zakładowe wczasy i uzupełnię o Kupele całe ( w tej galerii wygoniło nas gradobicie).

pipol użytkownik pipol(wpisów:8843) dodano 10.01.2010 13:30

Fajna galeria, ale wywaliłbym z dwie "Astorie", pozdrawiam

smorodina użytkownik smorodina(wpisów:78) dodano 10.01.2010 13:22

Witam
Jak widzisz jest to "żelazny" repertuar zwiedzania. Co się odwlecze to nie uciecze mam dobrą bazę wypadową i jak będę następnym razem to zrobię inne miejsca w okolicy Bardejowa. Moja baza to zakładowy dom wczasowy w Powroźniky "Janosik" 32 km od Bardejowa. Bardzo dobre miejsce na wypady: Słowacja. Węgry(180 km do Tokaju).
Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2636) dodano 10.01.2010 13:14

Praktycznie to nie wiele więcej pokazałeś od de mnie - ale ładnie i sympatycznie. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!