m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Paryż katedra Notre Dame Sztandar, który przewodził  pielgrzymce, z napisem Serce Jezusa nadzieją zbawienia Francji Katedra Notre Dame bardzo rzadko jest świadkiem takiej pobożności. Pielgrzymów żegnał arcybiskup Paryża kardynał André Vingt-Trois. Kiedy po pielgrzymce wróciliśmy do Paryża i zwiedzaliśmy katerę mieliśmy wrażenie, że Pan Bóg opuścił ją razem z pielgrzymami i już nie wrócił. Wyruszamy wraz z polską grupą liczącą ponad 20 osób. j.w Przedmieścia Paryża. Zanim dotarliśmy do końca miejskiej zabudowy minęło kilka godzin.
A to juz na wsi. Tu też francuska wieś. Przed nami dębowy las i trochę cienia w upalny majowy dzień. Przygotowania do Mszy Świętej w rycie przedsoborowym czyli trydenckim Msza Święta. Komunia Święta tylko na klęcząco i do ust. Przez pola
j.w. Pielgrzymka w której szło 15 tys. wiernych ciągnęła tak, że końca jej nie było widać. j.w j.w Chartres już coraz bliżej. Nareszcie jest!
Wieże katedty w Chartres w czasie rewolucji francuskiej - na szczęście- ocalały, czego nie można powiedzieć o katedrze paryskiej. W pielgrzymce wzięło udział bardzo wielu harcerzy . Są to drużyny hufców katolickich. Robią wspaniałe wrażenie. Są bardzo zdyscyplinowani i nienagannie umundurowani.
Oczywiście osobne są drużyny harcerzy i harcerek. Całą trasę przeszli w pełnym umundurowaniu, pomimo, że upał był okrutny.  j.w Nasz mały Obieżyświat na Mszy Św, w Chartres.
Księża z instytutów tradycjonalistycznych. Sztandary i feretrony pielgrzymkowe- niesione przez  cała trasę -105 km. j.w. Wnętrze katedry w Chartres. Nie mamy zbyt wielu zdjęć do pokazania, bo były robione bez lampy i są kiepskie. Ale katedra jest przepiękna- chyba nawet piękniejsza niż Notre dame w Paryżu. Niebywałe, że  w średniowieczu z kamienia ludzie robili koronki,,, A to już powrót do Polski, Jeden z naszych najdziwniejszych noclegów- na pace TIRA.

najbliższe galerie:

 
Paryż
1pix użytkownik pablomu odległość 15 km 1pix
Paryż- 2 część
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 23 km 1pix
Versal
1pix użytkownik nata44 odległość 24 km 1pix
WERSAL 1 - PAŁAC
1pix użytkownik afrodyta odległość 28 km 1pix
WERSAL 2 - OGRODY
1pix użytkownik afrodyta odległość 28 km 1pix
Wersal - ogrody
1pix użytkownik robson odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1407) dodano 12.01.2010 20:59

Cikawie wyszła 17 z tymi smugami światła na niebie.
Rozumiem, że pisząc harcerki i harcerze masz na mysli francuskich skautów (z Federacja Skautingu Europejskiego)?

gniady użytkownik gniady(wpisów:50) dodano 12.01.2010 18:06

Borku! W zdecydowanej większości to Francuzi choć biorą w niej udział takżer grupy z innych krajów (nawet z USA i Australii).
Instytuty tradycjonalistyczne to takie, które pozostały wierne liturgii trydenckiej i przedsoborowym przepisom kanonicznym i regułom życia zakonnego np. księża tradycjonaliści zawsze chodzą w sutannach i biretach; Mszę Św. odprawiają tyłem do ludzi i po łacine (oczywiście jest jeszcze wiele innych różnic z novus ordo) w sposób niezmienny tnz. bez różnych udziwnień podnoszących jej atrakcyjność; Sednem Mszy Świętej jest Ofiara Pana Jezusa, a nie uczta; w seminariach tradycjonalistycznych jest dużo większa dyscyplina niż w seminariach posoborowych (po Vatikanum II). Ładcina jest w pewnym sensie symbolem uniwersalistycznego wymiaru chrześcijaństwa, a na takiej pielgrzymce można tego rzeczywiście doświadczyć. Poza Mszą Św. Wszystkie modlitwy odmawiane są po łacinie . Tak w skrócie to wygląda. Instytuty te, księża, zakonnicy i wierni z tzw. rytu tracycjnego są w jedności z kościołem Katolickim ( inaczej niż do niedawna Lefebryści)i za zgodą papieża Jana Pawła II.
Pielgrzymka jest organizowana od ponad 20 lat, a jej ostatni dzień przypada naświęta Zesłania Ducha Świętego. Gdyby ktoś chciał zobaczyć więcej zdjęć czy coś doczytać to informacje są na stronie http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/01/przyjd-krlestwo-twoje-pielgrzymka-pary.html

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 12.01.2010 16:33

Francja jest tak laicka...świątynie są właściwie dla turystów.
Aż 15 tysięcy pielgrzymów?Niesamowite przeżycie.
Dobra relacja.
Pozdrawiam.

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 12.01.2010 15:32

Piękna ta katedra w Chartres.
Fajna relacja z pielgrzymki.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:971) dodano 12.01.2010 14:12

Podobały mi się zdjęcia w zbożu np 15. Ciekawe, że we Francji która słynie z laicyzmu są jeszcze organizowane pielgrzymki (tak liczne !) i chyba możemy być dumni z tego, że byli tam także Polacy.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 12.01.2010 10:43

Gratuluję wyprawy , to na pewno niezapomniane wrażenia i duże przeżycie duchowe :) pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!