m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Safari czas zacząć. Słowo SAFARI pochodzi z języka Kiswahilii oznacza podróż. Pokonywaniu wielkich przestrzeni Parków Narodowych towarzyszy niesamowity klimat, którego nie znajdziesz nigdzie indziej. 
Podróż zaczyna się w Parku Tarangire. Tarangire - to po Ngorongora najgęściej zasiedlony park Narodowy w Tanzani. Na sawannie żyje największy lądowy ssak  Jego atrybut -  trąba, składa się z 40 tyś. mięśni, służy do wąchania, oddychania i picia. Słoń nigdy się nie męczy. Jest zbudowany jak stół wparty na czterech potężnych nogach. Śpi stojąc. Słoń kładzie się na ziemię tylko raz - gdy umiera.  Jadąc na safari chcemy oczywiście upolować wielką piątkę. Należy do niej słoń, bawół, lew, nosorożc i lampart.
Pierwszy ''upolowany'' został słoń.
Długo nie trzeba było czekać na kolejnego przedstawiciela piątki.
Około kilometra dalej trafiliśmy na bawoły. Bawół Afrykański choć roślinożerny uważany jest za najniebezpieczniejsze zwierze afrykańskiej sawanny. Dwa lwy to za mało aby upolować bawoła. Najczęściej na bawoły poluje kilka lwów razem.
Antylopa Impala. Żyją po sułtańsku. Samiec ma zazwyczaj około czterdzieści żon. Musi się jednak cały czas pilnować. Chętnych na przejęcie jego haremu nigdy nie brakuje.
Koniec grudnia to okres, w który na sawannie dorasta młodzież chyba wszystkich gatunków . Na zdjęciu mały pawian. Żyrafa jaka jest każdy widzi - to najwyższe zwierze na ziemi. Ma 5,5m wzrostu. Może wiec zajrzeć do mieszkania na drugim piętrze.
Ma tak jak człowiek siedem kręgów szyjnych. Jadąc do krateru Ngorongoro mijamy wioski Masajów. Wszystkie są podobne. Pozbawione wszelkich wygód. Nie ma nawet wody. Dopiero tutaj zrozumiałem co to znaczy brak wody. Nazwa Ngorongoro pochodzi od dźwięku jaki wydają dzwonki przywieszone do szyi wypasanego przez Masajów bydła. Masajowie wierzą, że Bóg podarował im wszystkie krowy. Wniosek z tego taki, że jeśli masz krowy to musiałeś je ukraść Masajom. Zatrzymujemy się w punkcie widokowym. Przepiękny widok zapiera dech w piersiach. Robimy pamiątkowe fotografie, podziwiamy przyrodę, wypatrujemy się w pasące się w oddali stada bawołów i antylop. 
Ngorongor to krater wulkaniczny , którego erupcja miała miejsce dwieście milionów lat temu. Po górze większej niż Mount Evres pozostał krater o wymiarach 18-22 km i koronie wznoszącej się na wysokość ok. 2500m n.p.m. Dno krateru jest na wysokości ok 1900m n.p.m.
W Ngorongor przywitał nas Żuraw koronnik, który woją nazwę zawdzięcza złotemu czubowi na głowie. Ptaki te dobierają się w pary na całe życie. Słyną z niezwykłych tańców i wierności małżeńskiej. Na terenie parku żyje ponad 500 gatunków ptaków. 
Kania czarna. Kania żółtodzioba. Samice rządzą. Stadem rządzi najsilniejsza samica. Najsłabsza samice jest ważniejsza niż najsilniejszy samiec. Samce nie opiekują się potomstwem więc są nieprzydatne na dłuższą metę. 
Hieny polują stadnie. Atakują zarówno małe ssaki jak i duże, antylopy, żyrafy nawet bawoły.
Gdy dopadną swoją ofiarę, ucztę zaczynają natychmiast. Nie zabijają ofiary tak jak to robią inne zwierzęta. 
Skoki trawienne hieny to istny kwas, rozkłada prawie wszystko nawet kości, czego nie potrafią inne zwierzęta. Czy zebra jest czarna w białe paski czy biała w czarne paski?

Dlaczego zebra w w ogóle ma paski? To jest jej kamuflaż. Co prawda na sawannie nie ma roślin ani czarnych , ani białych ale za to wszystkie rosną pionowo. Dla lwa, który jest daltonistą, stojące zebry zlewają się z trawą. 
Duże wrażenie zrobiły na mnie majestatycznie spacerujące wśród flamingów bawoły. Wydawałoby się, że chodzą po powierzchni jeziora. Można odnieść takie wrażenie gdyż głębokość jeziora to maksymalnie pół metra.
Drogę zagrodziło nam małe stado antylop gnu. Na dzisiaj koniec zwiedzania. Droga do hotelu wiedzie wśród akacji parasolowej. Akacja ma bardzo silne korzenie, które pozwalają jej na ziemi w porze suchej tworzy twardą skorupę. Wstajemy wcześnie. Śniadanie miało być o 6.00 ale kuchnia zaspała. Czekamy podziwiając jak wschodzące słońce oświetla wnętrze krateru. Po śniadaniu wyruszamy do Serengeti. A tu niespodzianka. Bawoły są równie zaskoczone jak my.
Właśnie wychodziły z krateru gdy nasze drogi się skrzyżowały. Były szybsze i zaraz zniknęły w gęstwinie porastającego zbocze krateru lesie.
Jaszczurka Agama. Gepardzice same wychowują potomstwo przez trzy miesiące.
Samce w tym czasie łączą się w niewielki stada złożone najczęściej z braci i kuzynów. W przeszłości wielcy władcy hodowali gepardy w domu jak psy. Co ja piszę nie w domu tylko w pałacu. Słynęli z tego Karol Wielki, Akbar Wielki, cesarz Etiopi Hajle Selassje oraz Czyngis-chan ale ten już chyba nie w pałacu tylko w namiocie. Dorosły gepard rozwija w trzy sekundy prędkość 110km/h. Aby być tak szybki nie tworzy tkanki tłuszczowej, nie posiada zapasów energetycznych potrzebnych do długiego biegu. Zwykle po krótkiej pogoni za zwierzyną potrzebuje kilkadziesiąt minut odpoczynku.
Na wielkich równinach zwierzęta różnych gatunków koegzystują ze sobą. Chyba żaden gatunek nie mógłby żyć samodzielnie.
Lew to drugi co do wielkości kot świata.Większy jest tylko tygrys syberyjski. 
Samice wybiera lwa. Jeśli ma kilku adoratorów wybierze tego z bujniejszą grzywą. Para lwów opuszcza swoje stado na kilka dni i spędzają cały czas ze sobą. Nie polują, nie jedzą, nie piją tylko się kochają -  czterdzieści razy dziennie.
To informacja zasłyszana.
Góralka , głównie zamieszkuje, jak sama nazwa mówi w górach, w szczelinach skalnych ale jak widać na zdjęciu lubi się też wspinać się po drzewach. Igraszki...  tu zabrakło mi słów. Miejscowi nazywali je blue monkey. Dlaczego- odpowiedź na następnym zdjęciu.
Dla nas to po prosu koczkodan.
Hipopotam ma na swoim koncie najwięcej ofiar śmiertelnych. Sprawia wrażenie niemrawego ale jest jednym z najbardziej agresywnych ssaków. Jeśli na wodzie pojawi się łódka lub ponton hipopotam przewróci go głową by potem sprawdzić co się z niego wysypało. Żyrafy nie są zwierzętami terytorialnymi. Żyją zgodnie w luźnych stadach. Wyjątek stanowią walki między samcami.
Stawka jest dużą. Zwycięzca zostaje ojcem większości młodych urodzonych w stadzie. Żyrafy jedzzzzzą nawet 20 godzin dziennie. Nie są żarłoczne ale są wybredne . Jedzą tylko najsmaczniejsze i najmłodsze listki akacji. Ponieważ żyrafy jedzą tak długo, śpią  niecałe dwie godziny dziennie. W jaki sposób serce radzi sobie z pompowaniem krwi na wysokość 5,5m? Dlaczego żyrafa nie mdleje gdy pochyli głowę do ziemi? Kolejny dzień na sawannie. Pobudka skoro świt. Wynagradzają nam to piękne widoki. Bielik Afrykańśki
Antylopa Topi. Odżywia się prawie wyłącznie trawą. Gdy trawa jest świeża i soczysta antylopy nie potrzebują pić wody. Rybołów - europejski gatunek, który tutaj zimuje. Sęp afrykański z marabutem, hieną i mangustą oczyszczają sawanne z padliny. Na sawannie można spotkać kilka gatunków sępów. Wszystkie lubują się w padlinie, którą potrafią wypatrzeć z bardzo daleka i wtedy zlatują się całymi stadami. W Serengeti żegna nas lwica.
Wylatując z Afryki żegna nas Kilimandżaro.

najbliższe galerie:

 
Serengeti I.
1pix użytkownik jotwu odległość 3 km 1pix
AFRYKA  - portrety,  listopad 2017
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 23 km 1pix
Safari znaczy podróż. . .
1pix użytkownik migot odległość 24 km 1pix
Serengeti III.
1pix użytkownik jotwu odległość 31 km 1pix
TANZANIA-W krainie zwierząt
1pix użytkownik klavertjevier odległość 31 km 1pix
Serengeti II.
1pix użytkownik jotwu odległość 48 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 01.08.2014 14:29

Szczególnie zazdroszcze ujeć małych gepardów-bardzo rzadki widok na safari. Gratuluje.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 02.01.2014 18:53

Wspaniałe safari. Zazdroszczę . :)))

jesko użytkownik jesko(wpisów:12) dodano 25.01.2012 15:05

Super..tylko pozazdrościć wyprawy.Od dawna o takiej marzę...Pozdrawiam

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 09.04.2011 14:48

Piękna galeria:) Na zdjęciu-wizytówce galerii jest kania czarna :) choć nie trudno pomylić ją z orłem , bo wygląda bardzo dostojnie. Pozdrawiam :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 14.09.2010 16:41

Szczerze gratuluje wyprawy.
13,26, 35 i 49 bardzo ciekawe. 41 bez lampy tez by bylo..

karol użytkownik karol(wpisów:58) dodano 29.08.2010 23:25

Dziękuję za dodatkowe informacje. Już poprawiłem i uzupełniłem opisy. Pozdrawiam.

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 28.08.2010 12:35

Jaszczurki to agamy, na 15 leci kania żółtodzioba, na jednej z fotek są bieliki afrykańskie - orzeł to zupełnie inny gatunek, a na 45 jest rybołów - europejski gatunek, który właśnie tam zimuje

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 25.07.2010 23:27

Karolu, przeżyłeś przepiekną przygodę!! Zdjęcia i komentarz super, a widoki to i mnie zapierają dech w piersiach. Widok Kilimandżaro z samolotu również robi wrażenie. Góry z tego miejsca wygladają fantastycznie, takie "malutkie i niepozorne":) Dziękuję za piękną chwilę relaksu, pozdrawiam.

eve użytkownik eve(wpisów:3) dodano 25.07.2010 22:44

Cudownie! Przepiękne zdjęcia, błyskotliwe komentarze.

walczis użytkownik walczis(wpisów:127) dodano 06.07.2010 22:37

Amazing !!! czuć klimat miejsca

aodai użytkownik aodai(wpisów:48) dodano 12.05.2010 10:02

Wow ! Wspaniała galeria ! piekne zdjęcia ! Pozdrawiam ;)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 03.05.2010 12:54

Piekna galeria super zdjecia fantastyczna przygoda .Gratuluje i pozdrawiam :)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 10.02.2010 23:55

ODEBRALO MI MOWE.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 13.01.2010 15:03

Marzy mi się od dawna takie safari, piekne zdjęcia, szczególnie mi się podobają żyrafy:)))

dzieciak użytkownik dzieciak(wpisów:21) dodano 12.01.2010 20:22

Wspaniała galeria!
pozdrawiam ;-)

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 12.01.2010 10:52

Zdjęcie nr 3 - słoń kładzie się na ziemi, kiedy chce odpocząć w cieniu, a nie tylko wtedy - jak piszesz - kiedy umiera. Leżące, żywe słonie widziałem w Botswanie i Zimbabwe. Będą w kolejnych galeriach.
Pozdrawiam.

klaudia1999 użytkownik klaudia1999(wpisów:23) dodano 11.01.2010 20:07

Śliczne zwierzątka i zwierzatka.:))))))))Małe gepardy sią słodziutkie.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 11.01.2010 19:26

Podoba mi się bardzo zarówno Twoje safari, jak i galeria. Nareszcie dowiedziałam się jak działa funkcjonalność pasków zebry :))). Pozdrawiam

bulba użytkownik bulba(wpisów:13) dodano 11.01.2010 15:26

Ciekawa galeria, takie safari to moje marzenie.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.01.2010 09:18

To musiała być niesamowita przygoda.
Piękna galeria.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 10.01.2010 23:53

Wspaniałe doświadczenie to safari, bardzo egzotycznie i ciekawie. Samochody również wydają się bezpieczne i dobrze przygotowane do tego celu.
Nie było nieprzyjemnych przygód ze zwierzątkami ?
Pozdrawiam.

darecki użytkownik darecki(wpisów:65) dodano 10.01.2010 23:25

Te czterdzieści razy dziennie robi wrażenie :) Świetna galeria.Pozdr.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 10.01.2010 23:13

Galeria do której wrócę , gdy będę wybierał zdjęcia do kalendarza na 2010 rok.
Oddaje atmosferę safari. Pozdrawiam.

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 10.01.2010 23:04

Znakomite zdjęcia, wspaniały opis.Gratuluję i pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!